خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10049
۱۴۰۰/۰۲/۲۵ - ۱۵:۱۸
فوری؛

صفر تا 100 ثبت‌نام دانش‌آموزان برای سال تحصیلی 1401ـ1400/ تمام ثبت‌نام‌ها غیرحضوری است

صفر تا 100 ثبت‌نام دانش‌آموزان برای سال تحصیلی 1401ـ1400/ تمام ثبت‌نام‌ها غیرحضوری است
ثبت نام تمام دانش‌آموزان در سال تحصیلی 1401ـ1400 به صورت غیر حضوری و الکترونیکی از طریق سامانه سیدا انجام می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، سال تحصیلی 1400ـ1399 رو به اتمام است البته سال تحصیلی تا پایان شهریور است اما برای اکثر دانش‌آموزان با برگزاری امتحانات خرداد، یکسال تحصیلی پایان می‌پذیرد.

 

سال تحصیلی که تمام می‌شود دغدغه ثبت‌‌نام دانش‌آموزان نیز برای خانواده‌ها وجود دارد؛ اینکه چه زمانی و به چه مدرسه‌ای مراجعه کنند. در همین راستا دستورالعمل اجرایی ثبت‌نام دانش‌آموزان 22 اردیبهشت از سوی وزیر آموزش و پرورش به ادارات کل آموزش و پرروش استان‌ها ابلاغ شد.

 

 

مقررات عمومی ثبت نام:

١- ثبت نام دانش آموزان مطابق با آیین نامه اجرایی مدارس موضوع مصوبه جلسه ۶۵۲ شورای عالی آموزش و پرورش مورخ ۲۰ مرداد ۷۹ و نامه شماره ۱۲۰.۱۰۷۷.۸ مورخ ۷ شهریور ۷۹ آیین‌نامه‌های آموزشی مصوب مربوط به هر یک از دوره‌های تحصیلی انجام شود.

 

۲- دستورالعمل ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ متعاقبا از سوی مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور ارسال می شود.

 

۳- به منظور پوشش کامل تحصیلی، افراد ایرانی فاقد مدارک هویتی لازم که از نظر سنی امکان تحصیل در نظام آموزش رسمی کشور را دارند، به استناد مصوبه هیأت وزیران - نامه شماره ۱۵۱۹۹۸.ت ۱ . ۵۳۵۷۴ مورخ ۲ اسفند ۹۵ معاون اول ریاست جمهوری-، با ارائه کارت حمایت تحصیلی صادره از وزارت کشور فرمانداری ها) ثبت نام از آنها صورت پذیرد.

 

 

ثبت‌نام تمام نوآموزان دوره پیش‌دبستانی در سامانه «سیدا» الزامی است

۴- ثبت نام نوآموزان دوره پیش دبستانی بر اساس مفاد شیوه‌نامه ۴۶۱۰۶ مورخ ۲۱ خرداد ۹۷ و بخشنامه‌ ۸۴۲۲۵ مورخ ۱۰ مرداد ۹۷ و ۱۵۸۷۷۴ مورخ ۲۹ آبان ۹۸ انجام شود.

 

۵- ثبت‌نام تمام نوآموزان دوره پیش‌دبستانی در سامانه «سیدا» به تفکیک کدهای دولتی، دولتی با مشارکت مردم و غیر دولتی الزامی بوده و مسؤولیت ثبت‌نام با مدیر مدرسه است.

 

۶- سن ثبت‌نام پیش دبستانی یک، ۴ تا ۵ سال تمام (متولدین ۲مهر۹۵ تا یک مهر ۹۶ ) و سن ثبت نام پیش دبستانی دو، ۵ تا ۶ سال تمام (متولدین ۲مهر ۹۴ تا یک مهر ۹۵) است.

 

۷- ثبت‌نام نوآموزان دوره پیش‌دبستانی اتباع خارجی همچون سایر دوره‌های تحصیلی، طبق شیوه‌نامه‌های ابلاغی بلامانع است.

 

 

پایان تمام ثبت‌نام‌ها تا ۳۱ مرداد ۱۴۰۰

۸- با توجه به لزوم مدیریت منابع مالی و سرمایه انسانی (دستورالعمل ساماندهی نیروی انسانی)، ضروری است برای استفاده از فرصت شهریورماه ۱۴۰۰، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که تمامی ثبت‌نام‌ها تا تاریخ ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ به اتمام برسد. در مناطق عشایری به علت عدم دسترسی و مدارس غیردولتی به دلیل سیاست های حمایتی و تکمیل ظرفیت صندلی‌های خالی، این مهلت تا پایان شهریورماه قابل تمدید خواهد بود.

 

۹- توجه به محدوده‌بندی جغرافیایی برای ثبت‌نام به منظور توزیع متوازن دانش‌آموزان به استناد ماده ۳۱ آیین‌نامه اجرایی مدارس صورت می پذیرد.

تبصره ۱: ثبت‌نام از دانش‌آموزان عشایری، هنرجویان هنرستان‌ها و مدارس خاص بدون لحاظ محدودیت جغرافیایی، بر اساس ضوابط مربوط انجام خواهد شد.

 

 

نحوه ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه دهم

۱۰- ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایه دهم با تأکید بر رعایت اولویت‌های تعیین شده در نمون برگ‌های هدایت تحصیلی و تشکیل کارگروه مشاوره‌ای انتخاب رشته به منظور بهره برداری و تکمیل ظرفیت اسمی کلاس ها با رعایت مفاد بخشنامه مورخ۱۹ فروردین ۹۹ و مفاد بخشنامه مورخ ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ راهکارها و سیاست‌های توسعه متوازن ‌رشته‌ای با رویکرد توسعه آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش در دوره دوم آموزش متوسطه صورت پذیرد.

 

تبصره ۱: پذیرش دانش ‌آموزان عشایری به صورت مهمان در نزدیک‌ترین مدارس مبدأ یا مقصد به منظور جلوگیری از افت یا عقب ماندگی تحصیلی امکان‌پذیر شود.

 

تبصره ۲: به هنگام ثبت‌نام دانش آموزان در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش برای پایه‌های ورودی، شرایط جسمی دانش آموزان متناسب با رشته موردنظر به ویژه در زمینه صنعت و کشاورزی، به صورت جدی مورد عنایت مشاوران و مدیر مدرسه قرار گیرد.

 

تبصره ۳: شیوه ثبت‌نام دانش آموزان ورودی پایه دهم و هنرجویان میان پایه شاخه کاردانش به شیوه آموزش‌های برون سپاری در سامانه یکپارچه دانش‌آموزی (سیدا)، متعاقبا از طریق معاونت آموزش متوسطه (دفتر آموزش متوسطه فنی، حرفه ای و کاردانش) اعلام خواهد شد.

 

تبصره ۴: مدیران مدارس شبانه روزی اطلاعات مربوط به دانش‌آموزان بیتوته‌ای را در سامانه مربوطه (فیلد خوابگاهی) ثبت و تأیید کنند.

 

 

ممنوعیت برقراری هرگونه رابطه مالی مدارس با مؤسسات درباره کتب کمک درسی

۱۱- به استناد بخشنامه شماره ۶۱۲۹۸ مورخ ۱۱ تیر ۹۷، برقراری هر گونه رابطه مالی مدارس با مؤسسات در خصوص برگزاری آزمون و کتاب های کمک درسی ممنوع است.

 

۱۲- به استناد ماده ۳۰ آیین‌نامه اجرایی مدارس، برگزاری آزمون ورودی، مصاحبه و تعیین شرط معدل برای ثبت‌نام دانش‌آموزان و با توجه به رایگان بودن ثبت‌نام و عدم اجبار در بحث مشارکت‌های مردمی، دریافت هر گونه وجه (به جز وجوه مربوط به بیمه حوادث و کتاب‌های درسی) در زمان ثبت‌نام مجاز نیست و نباید دانش‌آموزی به دلایل مذکور از ثبت نام محروم شود.

تبصره ۱: به استناد تبصره ۲ مصوبه ۶۷۷ مورخ ۷ شهریور ۸۱ شورای عالی آموزش و پرورش، پذیرش دانش‌آموزان پایه دهم در دبیرستان‌های علوم و معارف اسلامی از طریق برگزاری آزمون با تعیین معدل یا برگزاری مصاحبه یا تلفیقی از آنها صورت گیرد.

 

 

ممنوعیت برگزاری هرگونه آزمون یا مصاحبه برای ثبت‌نام در دوره ابتدایی و پایه هفتم در مدارس غیردولتی

تبصره ۲: به استناد مصوبه بیست و یکمین جلسه شورای سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی و بیست و دومین جلسه شورا مورخ ۲۴ بهمن ۹۶ برگزاری هر گونه آزمون یا مصاحبه برای پذیرش دانش‌آموزان در دوره ابتدایی و پایه هفتم دوره اول متوسطه در مدارس غیردولتی ممنوع است.

 

تبصره ۳: دریافت وجوه اختیاری مربوط به کمک‌های مردمی، فعالیت های فوق برنامه، سرویس ایاب و ذهاب، لباس فرم، لباس کارگاهی، با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه و با رعایت سایر قوانین و مقررات بعد از شروع سال تحصیلی امکان‌پذیر خواهد بود.

 

تبصره ۴: جذب و پذیرش دانش آموزان در برخی از رشته ها همانند تربیت بدنی شاخه تحصیلی فنی و حرفه ای و یا رشته هایی که استانداردهای مهارت مربوط به دستگاه های متولی (مانند آتش‌نشانی و ...) یا رعایت ضوابط و مقررات از طریق برگزاری آزمون یا تعیین معدل یا برگزاری مصاحبه با تلفیقی از آنها صورت گیرد.

 

 

ثبت نام اولیه پایه اول ابتدایی از اول خرداد به صورت غیرحضوری است

۱۳- ثبت نام دوره‌های تحصیلی به صورت غیر حضوری و الکترونیکی از طریق سامانه سیدا انجام خواهد شد. زمان ثبت نام دوره های مختلف تحصیلی بر اساس ضوابط و مقررات مربوطه در سامانه سیدا اعلام خواهد شد.

تبصره: ثبت نام اولیه پایه اول ابتدایی از یکم خرداد به صورت حضوری انجام می شود. بدیهی است بعد از مراجعه دانش آموزان به پایگاه‌های سنجش بدو ورود، ثبت نام قطعی خواهد شد.

 

۱۴- ثبت مشخصات فردی والدین به تفکیک پدر و مادر شامل نام، نام خانوادگی، کد ملی، شماره تلفن همراه در سامانه سیدا جهت ثبت‌نام دانش‌آموز ضروری است.

 

۱۵- در خصوص ثبت‌نام نوآموزان و دانش‌آموزان استثنایی مدارس ویژه، علاوه بر رعایت مفاد این شیوه نامه، موضوع بخشنامه شماره ۵۸۱۱. ۹۷۰۰۰ تاریخ ۱۱ مرداد ۹۹ سازمان آموزش و پرورش استثنایی ملاک عمل خواهد بود. لازم به ذکر است در صورت وجود موارد افتراقی و یا اصلاحی، شیوه نامه مذکور متعاقبا ارسال خواهد شد.

 

 

ممنوعیت  برگزاری هرگونه مصاحبه با آزمون برای نوآموزان پیش‌دبستانی و کلاس اولی در تمام مدارس

۱۶- به منظور رعایت اصول تربیتی و با توجه به اهمیت حفظ اعتماد به نفس کودکان در آغاز ورود به مدرسه، برگزاری هر گونه مصاحبه با آزمون برای نوآموزان پیش دبستانی و کلاس اولی در تمام مدارس اعم از دولتی و غیردولتی در زمان پذیرش و ثبت نام ممنوع است.

 

۱۷ - از آنجایی که در دوره ابتدایی فرآیند ارزشیابی کیفی توصیفی دانش آموزان در افزونه‌های ارزشیابی سامانه سیدا درج می شود، ارتقای دانش‌آموزان به پایه بالاتر (به جز پایه اول) و یا تکرار پایه به صورت متمرکز از طریق سامانه انجام خواهد شد.

تبصره ۱: شرط لازم برای ارتقای دانش آموزان به پایه بالاتر ثبت ارزشیابی آنها در سامانه سیدا است.

 

تبصره ۲: انتقال دانش آموزان بین مدارس مطابق مقررات مربوطه و از طریق سامانه انجام می‌شود.

 

 

تمامی نوآموزان بدو ورود به پایه اول دبستان ملزم به سنجش هستند

۱۸- تمامی نوآموزان بدو ورود به پایه اول دبستان ملزم به شرکت در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی می باشند و شرکت نوآموزان پیش دبستان در برنامه سنجش مطابق دستورالعمل سازمان آموزش و پرورش استثنایی و معاونت آموزش ابتدایی وزارت متبوع انجام می‌شود.

 

 تبصره ۱: با توجه به اینکه تعدادی از نوآموزان پیش دبستانی در ارزیابی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی، دیر آموز شناسایی خواهند شد ضرورت دارد ضمن تسریع در فرآیند انجام سنجش به ویژه در مناطقی که در سنوات قبل، فراوانی آماری بیشتری در تعداد نوآموزان دیر آموز داشته‌اند؛ تدابیر لازم در قالب کلاس های پیش دبستانی تابستانی برای آموزش و مداخله به هنگام در زمان باقی مانده قبل از ورود به دبستان، برنامه‌ریزی و اجرا شود.

 

 

شرط سنی ثبت نام در کلاس اول

تبصره ۲: به استناد ماده ۳۶ آیین نامه اجرایی مدارس، حداقل سن ثبت نام در پایه اول ابتدایی ۶ سال تمام و ملاک محاسبه سن، اول مهرماه است. لذا حداقل سن ثبت نام در پایه اول ابتدایی تا متولدین اول مهر ۹۴ است.

 

تبصره ۳: به استناد ماده ۷ اساسنامه مدارس عشایری مصوبه شماره ۱۷۶۸۸۲ مورخ اول آذر ۹۴ سنجش بدو ورود دانش‌آموزان عشایری الزامی و رایگان است و با توجه به کوچ‌رو بودن عشایر بازه زمانی سنجش بدو ورود آنان تا پایان مهرماه خواهد بود.

 

۱۹ - دانش‌آموزان گروه‌های آسیب دیده شنوایی، بینایی، معلول جسمی - حرکتی و دارای اختلال رفتاری - هیجانی خفیف تا متوسط، در صورت دارا بودن شرایط می توانند در تمامی دوره های تحصیلی برابر شیوه نامه اجرایی آیین نامه آموزش و پرورش تلفیقی و فراگیر در مدارس عادی ثبت نام نموده و از خدمات مربوط برخوردار شوند.

 

 

برنامه‌ریزی برگزاری کلاس‌های آمادگی بهار و تابستان ۱۴۰۰ برای نوآموزان فاقد تجربه پیش‌دبستانی

۲۰- مدیران مدارس ابتدایی موظفند اطلاعات نوآموزان پیش دبستانی و دانش‌آموزان را (به ویژه پایه اول) در اسرع وقت و حداکثر تا پایان خردادماه ۱۴۰۰ در سامانه سنجش بدو ورود و سیدا ثبت کنند.

تبصره ۱: مدیران مدارس، نو آموزان بدو ورود به پایه اول دبستان فاقد تجربه پیش‌دبستانی را شناسایی کنند  تا در اسرع وقت برای مناطق و نوآموزان واجد شرایط، برنامه‌ریزی برگزاری کلاس‌های آمادگی بهار و تابستان ۱۴۰۰ به عمل آید.

 

تبصره ۲: به منظور پیشگیری از تداخل برنامه آموزش‌های آمادگی پیش دبستانی تابستانی با آغاز سال تحصیلی، شایسته است به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا تداوم یادگیری و کلاس‌های آمادگی بهار و تابستان ۱۴۰۰ و نیز پیش‌دبستانی ویژه آموزش و مداخله به هنگام، حداکثر در نیمه اول شهریور ۱۴۰۰ به اتمام برسد.

 

۲۱- پرونده تحصیلی دانش‌آموزان متقاضی انتقال حداکثر تا یک ماه پس از انتقال باید به مدرسه جدید ارسال شود لذا مدیران مدارس ضمن پیگیری مجدانه و اطمینان از ثبت‌نام دانش‌آموزان در آموزشگاه جدید، زمینه کاهش آمار بازماندگان از تحصیل و ترک تحصیل را فراهم کنند.

 

 

دریافت هر گونه وجه به جز وجوه بیمه حوادث و کتب‌ درسی در زمان ثبت نام در مدارس هیأت امنایی مجاز نیست

۲۲-مدیر مدرسه موظف است نمونه برگ آگاهی از سلامت دانش آموزان  را هنگام ثبت‌نام در اختیار ولی دانش آموز قرار داده و از صحت سلامت دانش‌آموزان جهت شرکت در فعالیت‌های ورزشی و ارزشیابی درس تربیت بدنی مطلع شود.

 

۲۳- ثبت‌نام و پذیرش دانش آموزان در مدارس نمونه دولتی، استعدادهای درخشان مطابق با مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش و با رعایت سایر قوانین و مقررات انجام می پذیرد.

 

۲۴- ثبت‌نام در مدارس هیأت امنایی با رعایت مفاد ماده ۱۱ آیین‌نامه توسعه مشارکتهای مردمی به شیوه هیأت امنایی مصوبه ۹۶۵ شورای عالی آموزش و پرورش است.

تبصره ۱: مدارس هیأت امنایی از نوع مدارس دولتی محسوب شده و دریافت هر گونه وجه (به جز وجوه مربوط به بیمه حوادث و کتاب‌های درسی) در زمان ثبت نام در این مدارس مجاز نیست. ضمنا در خصوص دریافت هزینه‌های خدمات آموزشی و پرورشی فوق برنامه این مدارس که به تصویب هیأت امنای مدرسه رسیده است، با رعایت دقیق مقررات پس از شروع سال تحصیلی اقدام لازم به عمل آید.

 

تبصره ۲: ثبت‌نام در مدارس دوره دوم آموزش متوسطه نظری و هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای نمونه دولتی، تابع شرایط و ضوابط مندرج در دستورالعمل شماره ۴۰۰.۵۱۷ مورخ ۲۴ اسفند ۹۹ است.

 

تبصره ۳: ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس بزرگسالان با رعایت مفاد آیین‌نامه آموزشی نظام جدید دوره دوم آموزش متوسطه شیوه نیم سالی- واحدی، بزرگسالان، آموزش از را دور، ایثارگران و داوطلبان آزاد داخل کشور موضوع بخشنامه شماره ۴۰۰.۱۷۳۹۷۸ مورخ ۲۰ مرداد ۹۶ و دستورالعمل نحوه دریافت و پرداخت در مدارس بزرگسالان دولتی دوره اول و دوم متوسطه و نحوه نظارت بر آن که طی بخشنامه شماره ۴۰۰.۶۰۴۵۰ مورخ ۱۰ تیر ۹۷ جهت اجرا به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ارسال شده انجام شود.

 

تبصره ۴: رعایت دستورالعمل جامع معافیت تحصیلی، موضوع بخشنامه شماره ۴۴۰.۱۸۹۶۰۶ مورخ ۱۲ دی ۹۶ در ثبت‌نام دانش آموزان ذکور الزامی است.

 

 

شیوه ثبت نام الکترونیکی نوآموزان و دانش‌آموزان (غیرحضوری)

ثبت‌نام تمام دانش‌آموزان در پایه‌ها و مقاطع مختلف در سامانه سیدا و از درگاه pada.medu.ir انجام می‌شود.

۱ - ثبت‌نام میان پایه‌ها: بعد از برگزاری امتحانات نوبت دوم و اعلام نتایج نهایی در سیدا، ثبت‌نام میان پایه ها به صورت خودکار انجام می‌شود و دانش‌آموز در پایه بالاتر در همان مدرسه ثبت نام می‌شود و نیازی به مراجعه دانش‌آموز یا اولیای آنها به مدرسه نیست.

تبصره ۱: ثبت‌نام خودکار میان پایه‌ها موقت بوده و دانش‌آموز (یا اولیای وی) باید با مراجعه به درگاه نسبت به نهایی کردن ثبت‌نام خود اقدام کرده و یا در صورت تمایل می‌تواند چهار مدرسه دیگر را نیز به عنوان گزینه ثبت‌نام انتخاب کند. لازم به ذکر است چنانچه دانش آموز یا اولیای وی در زمان مشخص شده به درگاه مراجعه نکند سامانه به طور خودکار ثبت‌نام دانش آموز را در مدرسه فعلی‌اش نهایی خواهد کرد.

 

تبصره ۲: نظر به اینکه ثبت‌نام دانش‌آموزان میان پایه خودکار انجام و در مدرسه فعلی ثبت‌نام می‌شوند، چنانچه دانش‌آموزی در زمان مقرر به درگاه pada مراجعه نکرد و ثبت‌نام آن قطعی شد اما متقاضی ثبت‌نام در مدرسه دیگری است، باید به سامانه pada.medu.ir مراجعه و نسبت به لغو ثبت‌نام در مدرسه مبدأ (با تأیید مدیر مدرسه) و ثبت‌نام مجدد در مدرسه مقصد اقدام کند.

 

۲ - نوآموزان پیش دبستانی و دانش آموزان ورودی مقاطع (پایه های اول، هفتم و دهم) یا اولیای آنها باید با مراجعه به درگاه pada.medu.ir اقدام به پیش‌ثبت‌نام در مدارس موردنظر خود کنند.

تبصره ۱: برای این منظور به دانش‌آموز پنج اولویت انتخابی داده می شود.

 

تبصره ۲: محدودیت جغرافیایی با در نظر گرفتن ضوابطی در سامانه کنترل می‌شود.

 

تبصره ۳: چنانچه دانش‌آموز مدرسه‌ای را در خارج از محدوده یا منطقه خود انتخاب کند، درخواست ابتدا به کارتابل مسؤول ستاد ثبت نام منطقه منتقل شده و در صورت تأیید، امکان نمایش در خواست در لیست درخواست ثبت‌نام مدرسه قرار خواهد گرفت.

 

تبصره ۴: به محض تأیید ثبت‌نام نهایی دانش‌آموز در یک مدرسه، به صورت خودکار تمامی اولویت های انتخابی دیگر دانش‌آموز حذف خواهد شد. بدیهی است چنانچه بعد از تأیید نهایی، دانش آموز بخواهد در مدرسه دیگری ثبت‌نام نماید باید از طریق درگاه pada.medu.ir درخواست لغو ثبت‌نام در مدرسه فعلی را داده و پس از تأیید مدیر مدرسه مبدأ، نسبت به ثبت نام مجدد در مدرسه مقصد اقدام کند.

 

تبصره ۵: ارسال فایل های آموزشی در سطوح مختلف فرآیندهای ثبت‌نام و اطلاع رسانی‌های لازم، از طریق شبکه شاد و دیگر مکانیزم های ارتباطی صورت خواهد پذیرفت. لذا هر سطح مسؤولیت اطلاع رسانی به سطوح پایین تر را به عهده خواهد داشت. (استان به مناطق، مناطق به مدارس و مدارس به اولیا و دانش‌آموزان)

 

تبصره ۶: تعریف کلمه و رمز عبور و یا بازنشانی آن برای دانش‌آموزان جهت استفاده در درگاه pada از طریق سامانه سیدا و توسط مدیر مدرسه صورت می‌گیرد و لازم است توسط مکانیزم هایی که در سامانه پیش بینی می‌شود و یا دیگر راه‌های امن در اختیار دانش آموزان یا اولیای آنها قرار گیرد.

 

تبصره ۷: ثبت نام دانش‌آموزان پایه دهم به جز مدارس خاص و مدارس غیردولتی با در نظر گرفتن شرایط هدایت تحصیلی دانش آموزان صورت می‌گیرد.

 

تبصره ۸: مدیران مدارس موظف هستند تا یک هفته قبل از آغاز فرآیند ثبت نام، سازماندهی سال تحصیلی ۱۴۰۱۱۴۰۰ مدرسه (از جمله ظرفیت رشته-پایه‌های پذیرش مدرسه) را در سامانه سیدا ثبت و به تأیید منطقه برسانند. در این راستا مدیر باید نسبت به ثبت دقیق اطلاعات محل جغرافیایی مدرسه از جمله کد پستی و آدرس دقیق نیز در سامانه سیدا اقدام کند.

 

تبصره ۹: دانش آموزان و کاربران می بایست اطلاعات محل اقامتی خود (از جمله کد پستی و آدرس دقیق را در سامانه pada.medu.ir ثبت کنند.

 

 

۳- ثبت نام مدارس خاص:

مدارس استعدادهای درخشان: نظر به اینکه دانش آموزان ورودی پایه‌های هفتم و دهم این مدارس توسط آزمون متمرکز کشوری تعیین می‌شوند، بعد از اعلام نتایج نهایی، با رعایت مفاد بندهای «۲-۱» و «۲-۲» بخش «ج» قسمت «مدارس استعدادهای درخشان» این دستورالعمل ثبت‌نام قبول شدگان به صورت متمرکز و خودکار انجام می‌شود.

تبصره ۱: ثبتنام دانش‌آموزان میان پایه مدارس استعدادهای درخشان در درگاه انجام و با رعایت مفاد بند ۲۳» بخش «ج» قسمت «مدارس استعدادهای درخشان» این دستورالعمل، پس از تأیید مدیر مدرسه، نهایی می‌شود.

 

 تبصره ۲: ثبت‌نام دانش‌آموزان میان پایه و پایه‌های هفتم و دهم مدارس استعدادهای درخشان که متقاضی ثبت‌نام در مدرسه استعدادهای درخشان دیگری می باشند، مطابق بند ۲-۴» بخش «ج» قسمت «مدارس استعدادهای درخشان» این دستورالعمل و بر اساس ضوابط و شرایط نقل و انتقال این مدارس که از سوی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان اعلام می شود، انجام می پذیرد.

 

تبصره ۳: ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه یازدهم مدارس استعدادهای درخشان متقاضی تغییر رشته تحصیلی با رعایت مفاد بند «۲-۵» بخش «ج» قسمت «مدارس استعدادهای درخشان» این دستورالعمل انجام می‌شود.

 

 تبصره ۴: ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان در پایه دهم این مدارس تابع ضوابط و مطابق با شرایط خاص هر استان و در کلان‌شهرها پس از تأیید رئیس اداره استعدادهای درخشان استان، امکان پذیر است.

 

مدارس نمونه دولتی: با توجه به اینکه آزمون ورودی اینگونه مدارس به صورت استانی برگزار می شود، امکان دریافت فایل قبول شدگان توسط ستاد ثبت‌نام استان و ثبت نام خود کار آنها در سیدا فراهم شده است.

 

مدارس شاهد: ثبت نام مدارس شاهد نیز در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ در سامانه سیدا انجام خواهد شد. دانش آموزان (میان پایه و ورودی های مقاطع) می توانند طبق ضوابط ثبت نام مدارس شاهد با مراجعه به درگاه pada.medu.ir، نسبت به ثبت نام در مدرسه مورد نظر اقدام کنند.

تبصره ۱: اعلام ظرفیت ثبت نام مدارس خاص طبق زیرساخت های پیش بینی شده در سامانه سیدا انجام می‌شود.

 

 تبصره ۲: اگر ثبت نام دانش‌آموزی قبل از اعلام نتایج مدارس خاص، در مدرسه‌ای نهایی شود، به دلیل اینکه در سامانه یکپارچه دانش‌آموزی به دانش‌آموز اجازه ثبت‌نام در بیش از یک مدرسه داده نمی‌شود، باید ابتدا با مراجعه به درگاه درخواست لغو ثبت‌نام در مدرسه قبلی را داده و بعد از تأیید لغو ثبت نام توسط مدیر مدرسه مبدأ، امکان ثبت نام در مدارس خاص برای دانش آموز فراهم خواهد شد.

 

۴- دانش آموزان اتباع: در سامانه سیدا فرآیندهای مربوط به ثبت نام و تخصیص کد دانش آموزی برای دانش آموزان اتباع، بدون سرپرست و مواردی از این قبیل در نظر گرفته شده است.

 

 

مقررات ثبت نام در مدارس غیردولتی، استعدادهای درخشان و شاهد

ثبت نام دانش آموزان در مدارس غیردولتی ، استعدادهای درخشان و شاهد علاوه بر رعایت آیین نامه های مصوب شورای عالی آموزش و پرورش با رعایت مقررات ذیل انجام می گیرد:

 

 

مدارس غیردولتی

۱-در مدارس غیردولتی نصب پوستر نرخ شهریه مصوب ابلاغی به همراه رئوس کلیه فعالیت ها در محل ثبت نام و در معرض دید اولیا دانش آموزان و مراجعین الزامی است.

 

۲-مدارس غیردولتی در زمان ثبت نام صرفا مجاز به اخذ شهریه مصوب (برنامه هفتگی مصوب شورای عالی آموزش و پرورش و فوق برنامه درسی) میباشند و دریافت هزینه خدمات از قبیل تغذیه بین روز، لباس متحدالشکل، ایاب و ذهاب و هزینه تشکیل کلاس های تابستانی و فعالیت غیردرسی از اولیای دانش آموزان با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه و کسب موافقت شورای نظارت بر مدارس و مراکز غیردولتی منطقه / ناحیه در زمان مقرر امکان پذیر خواهد بود.

 

 تذکر: استفاده از خدمات مذکور کاملا اختیاری بوده و دریافت هرگونه وجهی تحت این عناوین در هنگام ثبت نام ممنوع است.

 

۳-مدیران مدارس غیردولتی موظف اند هنگام ثبت نام با ورود به سامانه مشارکت های مردمی نسبت به انعقاد قرارداد اخذ شهریه بین ولی دانش آموز و واحد آموزشی در سامانه تعیین شهریه اقدام و یک نسخه از قرارداد تکمیل شده را چاپ و پس از مهر و امضا به ولی دانش آموز تحویل و نسخه دوم را پس از امضاء ولی دانش آموز جهت بررسی و نظارت در آموزشگاه نگهداری نمایند.

تبصره ۱: تمام قراردادها به صورت الکترونیکی و از سامانه مذکور باید انجام شود و قرارداد دستی فاقد اعتبار است.

 

تبصره ۲: ثبت نام دانش آموزان مدارس غیردولتی در سامانه سیدا و از طریق درگاه pada.medu.ir انجام می گیرد؛ اما به منظور ثبت نام نهایی و کلاس بندی دانش آموزان، قرارداد شهریه حتما می بایست در سامانه www.mosharekatha.ir ثبت شده باشد.

 

 

مدارس استعدادهای درخشان

۱- ثبت نام پذیرفته شدگان پایه هفتم از طریق آزمون ورودی دبیرستان های دوره اول استعدادهای درخشان بر اساس بند (د -۱) ضوابط و شرایط پذیرش ثبت نام در دستورالعمل آزمون های ورودی دبیرستان های دوره اول و دوم این مدارس به شماره ۱۰۴.۵۰۱ مورخ ۱۹ اسفند ۹۹ مجاز است.

 

۲- ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون ورودی دبیرستانها/ هنرستان های (سمپاد مهارتی) دوره دوم استعدادهای درخشان در پایه دهم، بر اساس بند (د-۱) دستورالعمل آزمون ورودی این مدارس به شماره ۱۰۴.۵۰۱ مورخ ۱۹ اسفند ۹۹  صورت پذیرد. همچنین دانش آموزان پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان سال تحصیلی ۱۴۰۰ـ۱۳۹۹ از شرکت در آزمون پایه دهم سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ معاف هستند.

 

٣- ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه‌های هشتم و نهم این مدارس، با رعایت مفاد ماده ۱۵ و تبصره‌های آن در آیین‌نامه ارزشیابی تحصیلی و تربیتی (دوره اول متوسطه) مصوبه شانزدهمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش به شماره ۱۲۰.۹۳۳۴۸ مورخ ۵ دی ۹۷ و در دوره دوم با رعایت مفاد مواد ۶۶ و تبصره ماده ۷۷ آیین نامه آموزشی دوره دوم متوسطه (روزانه) مصوب جلسه ۹۳۲ شورای عالی آموزش و پرورش مورخ ۱۷ خرداد ۹۵ انجام گردد.

 

۴- ثبت‌نام دانش‌آموزان متقاضی انتقال در دبیرستان‌های دوره اول و دوره دوم استعدادهای درخشان، با رعایت کف نمره مدرسه مقصد و به شرط وجود ظرفیت، مطابق ضوابط نقل و انتقال این مدارس و از طریق سامانه نقل و انتقال دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان، با موافقت استان های مبدأ و مقصد انجام شود.

تبصره ۱: انتقال دانش آموزان پایه هفتم و دهم این مدارس در سال اول پذیرش در آزمون ورودی، در بین مدارس استعدادهای درخشان درون یک شهرستان اکیدا ممنوع است.

 

تبصره ۲: ثبت نام دانش آموزان پایه دهم پذیرفته شده در آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان، در رشته ای غیر از رشته پذیرفته شده در آزمون ورودی، ممنوع است.

 

تبصره ۳: تصمیم‌گیری در خصوص امکان یا عدم امکان انتقال به هریک از مدارس استعدادهای درخشان، در اختیار اداره کل آموزش و پرورش استان خواهد بود.

 

۵- ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه یازدهم مدارس استعدادهای درخشان متقاضی تغییر رشته تحصیلی با رعایت شرایط و ضوابط تغییر رشته و به شرط وجود ظرفیت و صرفا در صورت دارا بودن کف امتیاز قبولی در رشته موردنظر در آزمون ورودی پایه دهم بلامانع است.

 

 ۶- میزان حق الثبت مدارس استعدادهای درخشان، بر اساس مصوبه هیأت امنایء سمپاد که معادل ۵۰ درصد مبلغ بخش نامه مربوط به ثبت نام در مدارس غیردولتی هر شهر است، توسط اداره کل آموزش و پرورش استان تعیین و به مدارس استعدادهای درخشان ابلاغ شود.

 

۷- در هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان، مدیران این مدارس با عنایت به مفاد آیین نامه ارزشیابی تحصیلی و تربیتی (دوره اول متوسطه) مصوبه شانزدهمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش ۴ مهر ۹۷ وجوه کتب تکمیلی ویژه این مدارس را از دانش آموزان دریافت و نسبت به ثبت سفارش کتب فوق از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به صورت گروهی اقدام نمایند. (وجوه دریافتی باید به حساب مدرسه واریز شود) لازم به ذکر است بخشنامه محتوای تکمیلی به شماره ۱۰۴.۵۲۳۹۸ مورخ ۵ تیر ۹۵ در دوره اول و دوم مدارس استعدادهای درخشان در سال تحصیلی ۱۴۰۱ـ۱۴۰۰ لازم الاجراست.

 

  ۸- دانش آموزان پایه هفتم و دهم شرکت کننده در آزمون مدارس استعدادهای درخشان پس از پذیرش قطعی در مدارس استعدادهای درخشان باید2 در این مدارس ثبت نام کنند. لذا سایر مدارس بدون هیچ گونه شرطی موظف به همکاری و تحویل پرونده تحصیلی به این دانش آموزان هستند.

 

 

مدارس شاهد

ثبت نام دانش آموزان مدارس شاهد در سامانه سیدا و از طریق درگاه pada.medu.ir انجام می شود.

در خصوص ثبت نام دانش آموزان در مدارس شاهد تغییرات انجام شده نسبت به بخشنامه مدارس شاهد در سال قبل به شرح ذیل است:

 

تغییرات بخشنامه ثبت نام مدارس شاهد: (سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰):

١. امتیازات علمی دانش آموزان:

 

الف) ثبت نام در پایه دهم : ( معدل × ۳۰) + نمره تراز + ۱۵۰ امتیاز بابت کسب اولویت الف (هدایت تحصیلی) یا ۵۰ امتیاز بابت کسب اولویت ب (هدایت تحصیلی)

 

ب) ثبت نام در میان پایه متوسطه اول (معدل کل × ۳۰) و متوسطه دوم (معدل سال × ۳۰)

 

۲. همکاران فرهنگی و کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران از پرداخت ۳۰ درصد مبلغ کمک سرانه مصوب ستاد اجرایی شاهد استان معاف می باشند.

 

٣. وجوه حاصل از کمک سرانه مشارکت دانش آموزان شاهد و غیر شاهد در سال تحصیلی ۱۴۰۱ - ۱۴۰۰ بر اساس جداول ذیل تعیین می‌شود.

 

 

 

انتهای پیام/

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

امیرعبداللهیان در توییتر مطرح کرد؛

ایران همواره به احترام پاسخ متقابل می‌دهد

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل