خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10061
۱۴۰۰/۰۲/۲۶ - ۱۷:۱۳

لزوم پیگیری مجدانه مولانا عبدالحمید در مطالبه حق اهل سنت از نامزدهای انتخابات/ جناحی عمل نکنیم/ دموکراتیک‌ترین استان کشور باید بهره بیشتری از این فرصت ببرد

لزوم پیگیری مجدانه مولانا عبدالحمید در مطالبه حق اهل سنت از نامزدهای انتخابات/ جناحی عمل نکنیم/ دموکراتیک‌ترین استان کشور باید بهره بیشتری از این فرصت ببرد
حمایت بی‌چون‌وچرا از گزینه اصلاح طلبان مشکلات بسیاری را برای استان و کشور به همراه داشته است و باید جای حمایت از یک جناح، اصلح‌ترین فرد را ولو از جناح مخالف انتخاب کرد تا درنهایت این مردم باشند که مشکلاتشان برطرف شده و در رفاه بیشتری زندگی کنند.

اس.بی پرس ـ اسماعیل برهان زهی: مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی امام‌جمعه بزرگ ما اهل سنت، در نماز عید فطر در زاهدان فرمودند: «اهل سنت در انتخابات گذشته تنور انتخابات را داغ کردند؛ اما مقامات دولت به وعده‌های خود عمل نکردند و اگر حکومت خواهان مشارکت شهرهای سنی نشین است، باید انتظارات آن‌ها را برآورده کند.»

 

مطالبه حقوق اهل سنت باید از ابتدای دولت صورت می‌گرفت

انتظار می‌رفت مولانا عبدالحمید از ابتدای دولت و زمانی که تازه مناصب و مسئولیت‌ها مشخص می‌شود، این‌گونه حقوق اهل سنت را مطالبه می‌کردند، نه حالا که دولت روحانی بار سفر بسته است.

ایشان به‌صراحت اعلام می‌کنند که در دوره‌های مختلف ریاست جمهوری نقش مؤثری در انتخاب نامزدهای در بین اهل سنت داشته‌اند و رأی اهل سنت نیز در انتخاب رئیس‌جمهور تأثیر بزرگی داشته است، ما هم بر این موضوع صحه می‌گذاریم اما...

اینکه مولانا اسماعیل زهی در اوایل دولت دوازدهم گفتند: «انتظار بود اهل سنت در کابینه حسن روحانی حضور پیدا کنند که صورت نگرفت ولی امید است که در معاونان وزرا، استانداران و سفرا اهل سنت به کار گرفته شوند.» باید این موضوعات به مطالبه جدی ما اهل تسنن در رسانه‌ها تبدیل می‌شد و ایشان این مطالبه گران را با استفاده از تریبون نماز جمعه و گفتگو با رسانه‌های سراسری، رهبری می‌کردند.

این اتفاق حتی در دوران قدرت یازدهم هم نیفتاد. روحانی در دور اول نیز به‌شدت مدیون رأی اهل تسنن در استان سیستان و بلوچستان بود به‌طوری‌که در سال ۱۳۹۲، تنها ۲۶۰ هزار رأی بیش‌ازحد نصاب لازم برای پیروزی در انتخابات در دور اول به دست آورد. در همان انتخابات، فقط در استان سیستان و بلوچستان حسن روحانی ۷۷۰ هزار رأی آورد، درحالی‌که آرای نزدیک‌ترین رقیب او یعنی محمدباقر قالیباف در همین استان، زیر ۱۱۰ هزار رأی بود.

 

اهل سنت ایران همواره گوش‌به‌فرمان مولانا عبدالحمید

بیراه نیست اگر بگوییم در انتخابات ریاست جمهوری هر بار مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی از پیروان خود خواسته باشند به نامزدی رأی دهند، آن شخص پیروز میدان در استان‌های سنی مذهب کشور شده است.

ایشان در تاریخ 22 شهریور 1396 به روزنامه شهروند گفته بودند: «اگر دولت حسن روحانی انتظارات برای رفع تبعیض علیه این اقلیت دینی را برآورده نکند، ممکن است در انتخابات آینده از اصولگرایان حمایت کند.»

ایشان در همین گفتگو می‌فرمایند: «اهل سنت درگذشته از اصلاح‌طلبان حمایت کردند، به این امید که در جامعه تحول به وجود بیاید و اصلاح صورت گیرد. در دو دوره ریاست‌جمهوری دکتر روحانی هم در حد وسیع حمایت کردند. در دور دوم، اهل سنت خیلی هماهنگ درصحنه آمدند و حتی ما گزارش داریم کسانی که در طول ۳۸‌سال پس از پیروزی انقلاب در انتخابات شرکت نکرده بودند، در این انتخابات برای نخستین بار رأی دادند و استدلال می‌کردند که چون شما (من) گفتید، بیایید رأی بدهید، ما هم احساس مسئولیت کردیم. اهل سنت هم در حاشیه کشور هم در کلان‌شهرها، همه آمدند و رأی دادند و حتی بر مشارکت برادران شیعه هم تأثیرگذار بودند. انتظار ما این است که تحولی در مناطق سنی نشین صورت بگیرد.»

بر اساس آمار، تبعیت اهل سنت در حمایت از روحانی فقط به سیستان و بلوچستان ختم نمی‌شد و در هر دو انتخابات ۱۳۹۶ و ۱۳۹۲، درصد آرای حسن روحانی در میان کل آرای گرفته‌شده، در دو استان سیستان و بلوچستان و کردستان بیشتر از همه استان‌های دیگر ایران بود.

در سال ۱۳۸۸، سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی تنها استان‌هایی بودند که در آن‌ها، میرحسین موسوی برنده‌شده بود.

در انتخابات ۱۳۸۴ نیز مصطفی معین، کاندیدای اصلاح‌طلبی که با شعار تشکیل «جبهه دموکراسی و حقوق بشر» به صحنه آمده بود، تنها در استان سیستان و بلوچستان پیروز شد.

ما در سال ۱۳۸۰ هم باوجود کم شدن درصد آرای رئیس‌جمهور وقت در بسیاری از استان‌ها، با اکثریتی بالاتر از چهار سال قبل به کاندیدای اصلاح‌طلبان رأی دادیم.
سیستان و بلوچستان در انتخابات سال ۱۳۷۶ نیز جزو استان‌های نخست ایران ازنظر میزان رأی به محمد خاتمی بود.

 

در انتخاب اصلح، نباید جنایی عمل کرد

سال‌هاست اهل سنت به تبعیت از مولانا عبدالحمید از اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرده‌اند. باید مردم را در انتخاب آزاد گذاشت، همان‌طور که ایشان در سخنرانی روز عید فطر فرمودند: «مردم را در انتخاب آزاد بگذاریم و مسئولیت انتخاب را به دوش انتخاب‌کنندگان بسپاریم که هر طیف و جناحی را که می‌خواهند انتخاب کنند.»


حمایت بی‌چون‌وچرا از گزینه اصلاح طلبان مشکلات بسیاری را برای استان و کشور به همراه داشته است و باید جای حمایت از یک جناح، اصلح‌ترین فرد را ولو از جناح مخالف انتخاب کرد تا درنهایت این مردم باشند که مشکلاتشان برطرف شده و در رفاه بیشتری زندگی کنند.

 

مولانا عبدالحمید در مطالبه حق اهل سنت از دولت‌ها جدی‌تر باشند

اطاعت امر مولانا عبدالحمید بر ما اهل سنت سیستان و بلوچستان همواره امری واجب بوده اما اینکه ایشان در این سال‌ها چقدر به دنبال احقاق حقوق پیروان خود بوده‌اند را در زندگی و کارمان باید جویا شویم. باوجود محرومیت‌هایی که در کل استان سیستان و بلوچستان سایه گسترانیده و شیعه و سنی همه به یکسان مظلومانه زندگی می‌کنند، چقدر سبک زندگی‌مان نسبت به گذشته تغییر کرده است. مشکلات استخدامی حل‌شده یا مشکلات اخذ شناسنامه‌هایمان، مشکلات اقتصادی و اشتغال حل‌شده یا رفاه اجتماعی‌مان؟


چرا مولوی پایان ریاست جمهوری به یاد رسانه‌ای کردن مطالبات از کابینه قدرت می‌افتند؛ جوانان این دیار تا به کی باید منتظر بزرگانشان باشند که کاری برایشان انجام دهند؟
این حق اهل سنت است که از تریبون‌های سراسری مشکلات آن‌ها فریاد زده شود. در ملاقات سیاسی با نامزدهای انتخاباتی و قبل از حمایت بی‌چون چرا باید تضمینی برای عملی شدن وعده‌های داده‌شده، اخذ گردد. فقط بحث اهل سنت نیست. ما سالیان سال با برادران و خواهران شیعه در این استان زندگی کرده و می‌کنیم. هرچقدر اینجا آبادتر باشد برای همه زندگی شیرین‌تری به همراه خواهد داشت.

 

دموکراتیک‌ترین استان کشور باید از انتخابات بهره بیشتری ببرد

بر اساس گفته‌های اخیر مولوی «اهل سنت تنور انتخابات را داغ کردند» این اتفاق نه‌تنها در انتخابات ریاست جمهوری که گزارش آن در بالا به سمع و نظرتان رسید بلکه در انتخابات مجلس نیز زبان زد است.

استان سیستان و بلوچستان در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه ۱۳۹۸ که تنها 42 درصد مشارکت رأی‌دهندگان سراسر کشور را همراه داشت، با ۶۰ درصد مشارکت بعد از کهگیلویه و بویراحمد دومین استان ایران بود.

نهایتاً این استان به‌عنوان دموکراتیک‌ترین استان کشور نباید از انتخابات پیش رو بی‌بهره باشد. باید با برنامه‌ریزی کامل بزرگانی چون مولانا عبدالحمید در انتخابات همچنان رکورددار باشد و نهایت استفاده را هم از این ظرفیتش در راستای رفاه بیشتر شهروندان خود ببرد.

 

شور انتخاباتی نفع بیشتری برای استان دارد

اینکه چرا مسئولان دولتی اخیراً توجه بیشتری به سیستان و بلوچستان کرده‌اند را باید در همان شور انتخاباتی و مشارکت بالای مردم استان در انتخابات جستجو کرد. اگر مردم استان به همین رویه ادامه دهند و رکورددار شرکت در انتخابات در کشور باشند، هر قدرت سیاسی بالقوه‌ای نیازمند توجه به نیازهای مردم سیستان و بلوچستان است.
اختلاف‌افکنی و عقب‌نشینی از حضور در انتخاب دولت آینده به‌شدت می‌تواند به استان ضربه بزند و محرومیت‌های گذشته آن را دامن‌گیرتر و گسترده‌تر نماید.

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha