خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10065
۱۴۰۰/۰۲/۲۷ - ۱۱:۳۳
پدر علم کویرشناسی ایران مطرح کرد؛

برداشت از آب‌های ژرف، بدون آسیب به محیط زیست/ منابع آبی ژرف سیستان، مشکل را محلی و محدود حل می کند

برداشت از آب‌های ژرف، بدون آسیب به محیط زیست/ منابع آبی ژرف سیستان، مشکل را محلی و محدود حل می کند
پرویز کردوانی گفت: برداشت از آب های ژرف در سیستان، فقط می تواند مشکل را محلی حل کند و تنها برای دشت سیستان مناسب است، برداشت از این چاه ها به محیط زیست آسیب نمی زند، اما به دلیل محدودیت این آب را به دیگر مناطق منتقل کرد.

به گزارش اس.بی پرس، پرویز کردوانی، پدر علم کویرشناسی و چهره ماندگار ایران در زمینه جغرافیا پیرامون برداشت از منابع آب های ژرف در سیستان بیان کرد: چاه های سطحی، نیمه عمیق و عمیق داریم که عمق چاه های سطحی تا ۲۰ متر، چاه های نیمه عمیق تا ۵۰ متر و از ۵۰ متر بیشتر چاه های عمیق است.

 

وی ادامه داد: عمق چاه های عمیق از ۵۰ تا هزار متر را شامل می شود و برای رسیدن به آب باید حفاری زیادی صورت گیرد، به طور مثال در جهرم ۵۵۰ متر باید حفر شود تا به آب رسید.

 

پدر علم کویرشناسی ایران اظهار کرد: چاه های آب ژرف از عمق هزار و پانصد متر به بالا را شامل می شود و در همه جا ندارد ندارد، پنج نوع است که یکی از انواع آن ها بسیار عالی بوده که در گسل ها قرار دارد.

 

کردوانی عنوان کرد: در مناطقی که چاه سطحی معمولی داریم آب ژرف وجود ندارد، در سیستان و بلوچستان هم شهرستان هایی مانند چابهار که چاه های سطحی زیادی دارد آب ژرف نداریم و فقط در دشت سیستان آب ژرف وجود دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: در دشت سیستان چند سال پیش هم اقدامات برای حفر چاه آب ژرف انجام، اما پس از مدتی این کار لغو شد، زیرا اما و اگرهای زیادی به وجود آورد.

 

چهره ماندگار ایران در زمینه جغرافیا گفت: این چاه ها فقط می تواند مشکل را محلی حل کند و تنها برای دشت سیستان مناسب است، این دشت دارای سنگ گرانیت و غیر قابل نفوذ است و در طول میلیون ها سال سه تا چهار متر خاک بر روی آن ایجاد شده و سیستان کنونی به وجود آمده است.

 

کردوانی گفت: چاه های آب های ژرف هزار و پانصد تا ۲ هزار متر عمق دارد و برداشت از این چاه ها به محیط زیست آسیب نمی زند، خیلی عمیق است و مثل چاه های معمولی نیست که اگر به تعداد زیاد حفر شود سطح آب های زیرزمینی پایین بیاید و زمین نشست داشته باشد.

 

 

آب های ژرف فقط برای شرب و بهداشت استفاده شود

وی ادامه داد: برداشت از آب های ژرف تاثیری بر محیط زیست ندارد و حتی یک رود هم نمی تواند به این عمق برود، اما باید توجه کرد که با این آب نمی توان جنگل کاری کرد و فقط برای تامین آب آشامیدنی دشت سیستان مناسب است.

 

پدر علم کویرشناسی ایران افزود: باید از آب های ژرف به صورت محدود استفاده کرد و نمی توان آب آن جا را به دیگر مناطق منتقل کرد.

 

کردوانی بیان کرد: این آب تا حدودی می توان نیازهای سیستان را تامین کند، آب چاه نیمه ها به زاهدان می آید و آب ژرف نباید به منطقه دیگری منتقل شود زیرا محدود است و حتی باید سیستم هایی تعبیه شود که این آب در همان خانه ها تصفیه شود.

 

وی عنوان کرد: باید با صرفه جویی و فقط برای شرب و بهداشت استفاده شود، نه محیط زیست و فضای سبز و دیگر موارد.

 

شایان ذکر است؛ نادرقلی ابراهیمی، دبیر ستاد آب و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری چندی پیش در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان اظهار کرد: براساس مستندات بدست آمده سن آب چاه‌های ژرف سیستان و بلوچستان ۱۹ هزار سال و دلیلی بر وجود یک فرصت طلایی چند ده هزار ساله است که تاکنون استفاده نشده و اگر هم‌اینک نیز مورد بهره‌برداری قرار نگیرد خسران و ضرر است.

 

وی با بیان شروع عملیات اجرایی حفر چاه سوم ژرف در منطقه سیستان اظهار کرد: ۲ تجربه خوب در چاه اول و دوم وجود دارد زیرا این چاه اول نخستین چاهی بود که مطالعات منابع زیرزمینی آن انجام و در روش حفاری به اجبار از روش‌های اکتشافی نفتی استفاده شد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha