خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10084
۱۴۰۰/۰۲/۲۸ - ۱۰:۲۲

ویدئو: برداشت محصولی استراتژیک از اراضی شهرستان هیرمندبرای اولین بار بعد از 30 سال

ویدئو: برداشت محصولی استراتژیک از اراضی شهرستان هیرمندبرای اولین بار بعد از 30 سال
با اجرای طرح 46 هزار هکتاری دشت سیستان ، کشاورزان منطقه هیرمند برای اولین بار بعد از 30 سال گندم کاشته شده خود رو برداشت کردند.

به گزارش اس.بی پرس، جهانی مدیر جهاد کشاوزی هیرمند گفت: کار برداشت گندم از سطح ۱۵ هزار هکتار از مزارع کشاورزی این شهرستان آغاز شده است.

 

وی اظهار داشت: در سال زراعی جاری به دلیل آبیاری مطلوب مزارع شهرستان هیرمند از طرح ۴۶ هزار هکتاری جهش مناسب کاشت گندم و جو در این شهرستان را شاهد بودیم به طوری که در حال حاضر ۱۳ هزار هکتار از مزارع به کشت گندم و ۲ هزار هکتار به کشت جو اختصاص دارد.

 

جهانی ادامه داد: پیش بینی می شود تا پایان فصل برداشت از سطح مزارع شهرستان هیرمند بیش از ۳۰ هزار تن گندم و چهار هزار تن جو برداشت شود.

 

جهانی تاکید کرد: در برخی مناطق این شهرستان بعد از ۳۰ سال متمادی خشکسالی شاهد کشت گندم بودیم که همه این دستاورها نتیجه همت مسئولان برای بهبود وضعیت کشاورزی منطقه با اجرای طرح 46 هزار هکتاری انتقال آب با لوله به مزارع کشاورزی است.

 

اشکانی مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی استان سیستان وبلوچستان گفت: در سال زراعی جاری با توجه به بهره‌برداری از طرح آبرسانی، بیش از ۴۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در پنج شهرستان حوزه سیستان به کشت گندم اختصاص یافته است. 

 

وی اظهار داشت: با شروع فصل برداشت همزمان ۵۶ دستگاه کمباین و بیش از ۵٠٠ دستگاه دروگر کار برداشت محصول گندم را از دهه دوم اردیبهشت ماه آغاز کرده و این کار تا نیمه اول تیرماه در منطقه سیستان ادامه خواهد داشت.

 

وی تصریح کرد: امسال بدلیل سرما و یخبندان، تنش خشکی و عدم بارندگی و گرمای زودرس متوسط عملکرد گندم نسبت به سال گذشته پایین تر از نرمال منطقه است و پیش بینی می شود امسال بیش از 80 هزار تن گندم برداشت شود.

 

اشکانی اذعان داشت: همزمان با کار برداشت حدود 1600 تن گندم بذری نیز از گندم کاران منتخب خریداری و برای تامین بذر سال آینده نیز نگهداری می شود.

 

وی گفت: افق، نارین، کراس، بولانی، برزگر و مهرگان از جمله ارقامی است که در اراضی کشاورزی سیستان کشت می شود. 

 

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی بیان داشت: همچنین سه مرکز خرید گندم در حوزه سیستان راه اندازی شده که این مراکز تا پایان شهریور ماه گندم را با قیمت تضمینی کیلویی پنج هزار تومان از کشاورزان خریداری می کنند،و انتظار می‌رود با توجه به حمایت های دولت در خرید تضمینی و افزایش قیمت گندم، کشاورزان گندم مازاد بر مصرف خود را به این مراکز تحویل دهند. 

 


download

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha