خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10091
۱۴۰۰/۰۲/۲۸ - ۱۶:۰۷
نایب رئیس انجمن داروسازی:

واکسن‌های کرونای موجود در بازارسیاه آب مقطر هستند

واکسن‌های کرونای موجود در بازارسیاه آب مقطر هستند
فاطمی گفت: واکسن‌های کرونایی که در بازارسیاه به فروش می‌رسند آب مقطر هستند.

به گزارش اس.بی پرس، علی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازی ایران اظهار کرد: هرچند داروهای ضد ویروس به‌صورت خوراکی و تزریقی در بازار سیاه وجود دارد، اما براساس بررسی‌های انجام شده تا به امروز واکسن کرونا در بازار‌های سیاه یافت نشده است و موارد یافت شده نه تنها واکسن کرونا نبوده، بلکه سرم آب مقطر است.

 

او افزود: توزیع واکسن تنها بر عهده بیمارستان‌ها و معاونت درمان و غذا و دارو نیست بلکه از طریق معاونت بهداشتی این کار صورت می‌گیرد.

 

فاطمی ادامه داد: تمام واکسن‌های وارد شده کد‌های اختصاصی دارند که بر روی واکسن درج شده‌اند. اگر واکسنی به داخل بازار سیاه ورود پیدا کند به راحتی از طریق پیگیری کد درج شده بر روی واکسن می‌توان منبع پخش واکسن را شناسایی کرد.

 

اوتصریح کرد: داروهای خوراکی و تزریقی کرونا در بازارهای سیاه وجود دارد اما فروش واکسن کرونا در بازارهای آزاد صحت ندارد.

 

نایب رئیس انجمن داروسازی ایران گفت: شیشه های خالی واکسن ها بعد از تزریق از مراکز و شبکه‌های بهداشت جمع‌آوری می‌شود. براین اساس شایعه خالی کردن شیشه های واکسن و نگهداری در جای دیگر صحت ندارد‌.

 

در خصوص توزیع داروهای ضد ویروس گفت: تقاضا برای دریافت این دسته از داروها نه تنها در ایران بلکه در دنیا بسیار زیاد خواهد بود و مدیران دارویی باید با یک برنامه ریزی دقیق پخش این داروها را در سطح شهر کنترل کنند. بنابراین در تامین این داروها نه تنها در ایران بلکه در دنیا با کمبود مواجه هستیم.

 

او افزود: امروزه نه تنها برخی از داروهای ضد ویروسی کرونا بلکه مواد اولیه آن نیز در داخل کشور ساخته می شود، می‌توان گفت که در این زمینه تا حدودی به خود کفایی رسیده ایم اما با توجه به افزایش تقاضا این حجم از تولید جوابگوی نیاز افراد نخواهد بود. هرچند برای تامین هرچه سریع تر نیاز های مردم، وزارت بهداشت بخشی از این داروهای ضد ویروسی را از طریق واردات تامین می کند.

 

علیرغم قول های وزارت بهداشت مبنی بر توزیع این داروها در سطح داروخانه های خصوصی برای دسترسی بهتر مردم، این اتفاق نیفتاده است و صرفا این داروها در بین داروخانه های بیمارستانی و دولتی پخش می شود.

 

فاطمی بیان کرد: امسال نسبت به سال گذشته این کمبودها تا حدی جبران شده است. براساس وعده‌های وزارت بهداشت در تابستان مشکل کمبود این دسته از داروها تا حد امکان برطرف خواهد شد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.ir

نظرات شما

capcha