خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10130
۱۴۰۰/۰۳/۰۱ - ۱۱:۱۲
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان؛

بیش از یکهزار درخواست مشاغل سخت سیستان و بلوچستان تایید شده است 

بیش از یکهزار درخواست مشاغل سخت سیستان و بلوچستان تایید شده است 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: پارسال حدود یکهزار و پنج درخواست سخت و زیان‌آور در کمیته‌های بدوی و تجدید نظر مشاغل سخت این اداره کل تایید شده است.

به گزارش اس.بی پرس، مهرداد جهاندیده بیان کرد: سال گذشته مجموعا یکهزار و ۳۰۳ درخواست در کمیته بدوی مشاغل سخت و زیان‌آور اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان بررسی شد که از این تعداد یکهزار و  پنج درخواست مورد تایید قرار گرفت.

 

وی با بیان اینکه این میزان درخواست تایید شده در مقایسه با ۲ سال گذشته افزایش ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد افزود: سال گذشته نیز سازمان تامین اجتماعی ۴۲۹ مورد حکم بازنشستگی ناشی از مشاغل سخت و زیان‌آور در  سیستان و بلوچستان صادر کرده است.

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: مطابق با بخش اول بند (ب) تبصره ۲ قانون بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان‌آور، داشتن حداقل۲۰ سال متوالی و یا ۲۵ سال متناوب اشتغال در کارهای سخت و زیان‌آور که در هر مورد حق بیمه مدت مزبور را نیز به صندوق تامین اجتماعی پرداخت کرده باشند بدون شرط سنی می‌توانند درخواست خود را به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها برای طرح در کمیته‌های استانی ارائه کنند.

 

وی تصریح کرد: مشاغل سخت و زیان‌آور کارهایی است که در آن‌ها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیر استاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر ازظرفیت‌های طبیعی (جسمی و روانی) در وی ایجاد شود که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن بوده و بتوان با به کار گیری تمهیدات فنی، مهندسی، بهداشتی و ایمنی و غیره، صفت سخت و زیان‌آور بودن را از آن مشاغل کاهش داد یا حذف کرد.

 

جهاندیده خاطرنشان کرد: به‌منظور رسیدگی به درخواست متقاضیان و تطبیق و تشخیص مشاغل آنان با قانون وآیین نامه اجرایی، کمیته بدوی و تجدید نظر استانی به ترتیب مقرر در ماده ۸ آئین نامه اجرائی تشکیل می‌شود.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha