خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10192
۱۴۰۰/۰۳/۰۸ - ۱۴:۰۵

لزوم پرهیز از درگیری‌های حزبی/ کسانی که شعار نه به انتخابات سر می‌دهند در صف دشمن قرار دارند

لزوم پرهیز از درگیری‌های حزبی/ کسانی که شعار نه به انتخابات سر می‌دهند در صف دشمن قرار دارند
امامان جمعه سیستان و بلوچستان در خطبه‌های این هفته نماز جمعه استان به مقتدر بودن نهادهای مقدس نظام اسلامی اشاره کردند و افزودند علما باید مردم را تشویق به شرکت در انتخابات کنند و وارد درگیری‌های حزبی نشوند.

به گزارش اس. بی پرس، خطیب جمعه زاهدان با تأکید بر این مطلب در خطبه‌های نماز جمعه گفت: مردم سیستان و بلوچستان در مقاطع مختلف نشان دادند که در کنار آرمان‌های امام و رهبری ایستاده‌اند و امیدواریم در انتخابات پیش رو هم مانند همیشه حضوری پرشور داشته باشند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محامی تصریح کرد: ازنظر قانونی مرجع تصمیم‌گیری در تأیید صلاحیت کاندیداها ریاست جمهوری، شورای نگهبان است و باید به نظر این مرجع احترام گذاشت.

وی افزود: در چند روز آینده ستادهای انتخاباتی در استان فعال خواهند شد و لازم است این ستادها، قوانین و حق مردم را رعایت کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محامی یادآور شد: انتخابات شهر و روستا هم مانند انتخابات ریاست جمهوری بسیار مهم است و مردم فارغ از نگاه‌های قومی- قبیله‌ای و مذهبی، بهترین و کارآمدترین فرد را انتخاب کنند.

امام‌جمعه زاهدان در بخش دیگری از خطبه‌ها، با اشاره به جنگ احزاب گفت: جنگ احزاب عرصه سنجش مسلمانان و راه امتحان الهی بود چراکه عده‌ای از مسلمانان مشغول شایعه‌سازی شدند؛ عده‌ای به تضعیف روحیه پرداختند و عده‌ای هم رشادت خود را در این جنگ نشان دادند.

وی ادامه داد: جنگ امروز هم جنگ در عرصه فرهنگی است و دشمن با تمام توان تهاجم فرهنگی را علیه ما به کار گرفته است که مسئولیت اصلی در مقابله با این حربه دشمن، بر دوش حوزه‌های علمیه است.

امام‌جمعه زاهدان همچنین با اشاره به جنگ اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین گفت: مقاومت مردم فلسطین نشان داد که دشمنان علی‌رغم ادعایی که دارد نمی‌تواند در مقابل آنان مقاومت کند.

 

اولویت قرار دادن مشکلات مردم کشور

حجت‌الاسلام‌والمسلمین لطفیان سرگزی امام‌جمعه شهر علی‌اکبر ضمن سفارش به تقوا همه جانبه و اقامه نماز، زکات، امر به به معروف و نهی از منکر، سبک زندگی اسلامی و تقدیر از نیروهای نظامی و انتظامی در برقراری امنیت، با اشاره به اهمیت حفظ تقوا گفت: خیلی‌ها بودند که تقوا داشتندو انقلابی بودند، پُرتوان بودند، پُرانرژی بودند، با حرارت حرف میزدند، با حرارت کار میکردند، لکن به مرور زمان نتوانستند در مقابل وسوسه‌ها مقاومت کنند؛ وسوسه‌ی مال، وسوسه‌‌ی مقام، وسوسه‌ی شهرت، وسوسه‌ی نام و نشان. نتوانستند مقاومت کنند، راه کج شد، رفتار عوض شد، گاهی به ۱۸۰ درجه اختلاف با اوّل کار منتهی شد. لذا می‌بینید خدای متعال در قرآن میفرماید: اِنَّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلٰئِکَة؛ نزول ملائکه‌ِی رحمت الهی مال آن کسانی است که می‌ایستند پای این حرف: ثُمَّ استَقاموا؛ استقامت میکنند، می‌ایستند. بِایستید پای این ویژگی‌های خوب.

خطیب نماز جمعه شهر علی‌اکبر اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم خودمان را انقلابی نگه داریم باید مراقبه کنیم، باید حساب‌کشی کنیم از خودمان. مراقبه‌ی دائمی لازم است. ما انسانها ضعیفیم، در معرض خطریم، در معرض لغزشیم؛ مراقب باشیم، مراقب خودمان باشیم. این مراقبت، در اصطلاح قرآنی و اسلامی، اسمش تقوا است؛ تقوا یعنی همین مراقبت دائمی از خود که دامن انسان گیر نکند به این خارهای دُور و بَر. خب، یک توصیه‌ این بود که به نظر من توصیه‌ی اصلی همین است.

وی با اشاره به در پیش بودن انتخابات بر ضرورت حضور حداکثری و انتخاب اصلح در این آزمون مهم تأکید کرد و گفت: حضور گسترده و آگاهانه مردم در انتخابات یک تکلیف و وظیفه دینی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد لطفیان سرگزی با بیان این که انتخاب اصلح پس از تحقق مشارکت حداکثری در پای صندوق های رأی از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: رأی دهندگان باید نسبت به انتخاب فردی اصلح در انتخابات توجه جدی داشته باشند.

امام‌جمعه شهر علی‌اکبر با اشاره به این که هدف دشمن کاهش مشارکت مردم در انتخابات پیش روی است، تصریح کرد: ملت ایران در طول 42 سال اخیر همواره ثابت کردند که در هر همه عرصه ها تابع قانون هستند.

وی با بیان این که تحقق حضور حداکثری در انتخابات ضمن تقویت قدرت داخلی موجب عزت بین المللی برای کشورمان خواهد بودخاطرنشان کرد: دشمنان این ملت از ماه ها قبل با تبلیغات و فضا سازی تلاش می کنند تا مشارکت مردم را در انتخابات کاهش دهند.

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی در ادامه سخنان خود با تقدیر از تلاش ها و زحمات شورای نگهبان در بررسی صلاحیت کاندیداها در طول این مدت، افزود: همه کاندیداها و طرفداران آنها باید همه ارکان نظام به ویژه شورای نگهبان و رأی و نظر آن را محترم شمرند.

وی ادامه داد: همه کاندیداها باید با احترام و پذیرش رأی و نظر شورای نگهبان، نمونه ای درخشان از جهاد عملی با نفس کنند.

خطیب جمعه شهر علی‌اکبر با اشاره به اهمیت انتخابات پیش رو و حضور حداکثری، اظهار داشت: معنای اصلی انتخابات اعلام فرمانبرداری از نظام تشکیلات الهی است که در رأس آن رسول اکرم (ص) بعد از ایشان در عصر ما امام زمان (عج) و از سوی حضرت ولی عصر هم ولی فقیه قرار دارد.

وی افزودند: معنای انتخابات این است که مردم با انتخابات اعلام می‌کنند ما فرمانبر این نظام تشکیلاتی هستیم و برای کمک به آن فرمانروای فعلی که ولی فقیه است یک بازوی اجرایی مناسب می خواهیم انتخاب کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد لطفیان سرگزی با تأکید بر این که به فضل الهی یک انتخابات سالم با حضور حداکثری مردم خواهیم داشت، افزود: امروز نیاز کشور یک رئیس

جمهور تحول گرا، جهادی، مخلص و میدانی است و به امید خدا مردم یک «مرد میدان» را انتخاب کنند.

وی تضعیف نهادهای رسمی و قانونی کشور را امری نکوهیده دانست و تصریح کرد: نباید به گونه ای سخن بگوییم که نهادهای مقدس نظام اسلامی تضعیف شود چون اقتدار ملت ما به این نهادها بستگی دارد و دشمن اگر از ما می ترسد به خاطر اقتدار و صلابت این نهادها است.

خطیب جمعه شهر علی‌اکبر با تأکید بر این که تضعیف نهادهای نظام اسلامی خیانت به ملت و خلاف شرع است، تصریح کرد: مسؤولان و کسی که می خواهد رئیس جمهور شود نباید این نهادها را تضعیف کند.

وی با تأکید بر این که شورای نگهبان یک نهاد قانونی است و مخالفت با قانون به ضرر جامعه خواهد بود، گفت: تضعیف قانون به نفع دشمن است و شورای نگهبان تضمین قانونی بودن نهادهاست؛ این نهاد تضمین کننده سلامت مجری و قانون گذار است و افراد شورای نگهبان از دلسوزان و حامیان ملت و کشور هستند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد لطفیان سرگزی با بیان این که همه باید به آراء و نظرات شورای نگهبان احترام بگذارند، اظهار داشت: بعد از تصمیم‌گیری شورای نگهبان دیگر مخالفت با آن مخالفت با جمهوریت و اسلامیت نظام است.

وی در پایان با اشاره به اهمیت اولویت دادن به مشکلات کشور گفت: مسئله‌ی اصلی مردم بیکاری جوانها و ازدواج انها است، مسئله‌ی اصلی مردم معیشت طبقات ضعیف جامعه است، مسئله‌ی اصلی مردم مافیای وارداتی است که کمر تولید داخلی را میشکند، مسئله‌ی اصلی مردم سیاستهای غلطی است که فلان جوان مبتکر را که میتواند کار انجام بدهد مأیوس میکند.

 

 

علمای اهل سنت راه خود را از تفرقه افکنان جدا کردند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجتبی اشرافیان امام‌جمعه شهرستان نیمروز در خطبه‌های نماز جمعه گفت:

 کسانی که مردم را از رفتن پای صندوق رای منع می کنند قطعاً دلسوز مردم نیستند اینها کسانی هستند که بیشتر به فکر منافع شخصی، حزبی و قومی خودشان هستند وبایدمردم باطن آنها رابشناسند.

 کسانی که مدام نق می زنند و شعار نه به انتخابات سر می‌دهند نمی دانند چه خیانت وجفایی مرتکب می‌شوند و عملاً در صف دشمن قرار گرفته و در پازل دشمن بازی می کند انشالله این انتخابات هم به صحت و سلامت برگزار خواهد شد و روسیاهی برای کسانی خواهد ماند که چشم دیدن امنیت و اقتدار و عزت ملت ایران را ندارند کلام و مواضع دشمن را تکرار می‌کند.

 

جا دارد از عموم بزرگان و علمای آگاه اهل سنت که با بصیرت و درایت مواضع انقلابی خود را اعلام کردند و صفوف خود را از تفرقه افکنان جدا کار کردند وبرای حضورومشارکت گسترده درانتخابات تشکر کنیم.

 

علت مهم مشکلات بیکاری بی اعتمادی به نیروی جوان است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جامعی امام‌جمعه موقت شهرستان زهک با اشاره به هفتم خردادماه سالروز افتتاح اولین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس در نظام جمهوری اسلامی ایران جایگاه بسیار مهمی دارد گشایش مجلس یکی از مهمترین دلایل احترام به قانون و اهمیت دادن به رای و نظر مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران است وجود مجلس قانون گذار در هر کشور حکایت از وجود آزادی در نظام حکومتی آن کشور دانست.

حجت الاسلام جامعی با اشاره به دیدار حضرت آقا با نمایندگان مجلس و توصیه های ایشان به مردم و نمایندگان و کاندیداها گفت: متاسفانه گروهی در کشور ژست انسان های دلسوز را گرفته اند و دغدغه مشارکت پایین مردم را در انتخابات دارند.

جامعی افزود: اگر مشارکت پایین باشد که قطعاً اینگونه نخواهد بود به دلیل ضعف مدیریتی شماهاست به دلیل بیکاری جوانان و فشار مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است مردم این سختی‌ها را تحمل کردند و می‌کنند اما از اصل نظام دست بر نمی‌دارد و وقتی اسم نظام مطرح شود در صحنه حضور دارند.

امام‌جمعه موقت زهک ادامه داد: اگر مشارکت پایین باشد به دلیل پایبند نبودن مردم به شورای نگهبان و قانون نیست بلکه به دلیل بلندگوی دشمن شدن برخی از عناصر داخلی است این مردم بصیرت دارند، هوشیارند، بیدارند دشمن شناسند و پای صندوق رای خواهند آمد چون حضورشان را تکلیف شرعی می‌دانند و راه شهیدان را ادامه می‌دهند و آن را حافظ نظام و پشتیبانی از ولی فقیه می‌دانند.

امام‌جمعه موقت زهک ادامه داد مردم به دنبال فردی هستند که دارای بصیرت و اراده قوی و کارآمدی بالا برای حل مشکلات کشور باشد برای مردم مهم نیست که این فرد چه عنوان و یا مقامی دارد و یا از چه جنایی هست البته شاید این موضوع برای گروههای سیاسی مهم باشد ولی بر مردم اینگونه نیست.

 امام‌جمعه موقت شهرستان زهک گفت: کسانی که شعار نه به انتخابات دارند عملاً در صف دشمنان قرار گرفته‌اند.

امام‌جمعه موقت زهک به مسائل مهم مردم و جامعه اشاره کرد و گفت: مهمترین مسائل و مشکلات امروز که در جامعه ما مردم با آن گریبانگیر هستند: ۱- بیکاری جوانان ٢-معیشت طبقات ضعیف ترین ٣- مافیای واردات است.

حجت السلام جامعی افزود: جوانی نیروی محرکه جامعه است باید به اوتوجه کرد و اهمیت دارد چون پیشرفت کشور است متاسفانه با بیکاری روحیه نشاط از جوانان سلب شده است مشکلات معیشتی در خانواده ها با بیکاری به وجود آمده مهمترین دلیل مشکلات بیکاری را می‌توان در بی‌اعتمادی به نیروی جوان و نخبه کشور دانست و همچنین حمایت نکردن از نخبگان و تولیدکنندگان.

امام‌جمعه موقت زهک اظهار داشت: متاسفانه دنبال واردات هستید و جوانان و خانواده‌ها و تولیدکنندگان داخلی را به خاک سیاه نشاندید.

جامعی به صف های مرغ و گلایه های مردم اشاره کرد و گفت: تا کی باید شاهد صف های مختلف در جامعه باشیم مردم در این روزهای گرم در صف مرغ ایستاده که واقعا باید شرمنده آنها شوید. مردم ایران عزت دارند مسئولین به برکت این نظام ومردم پست و مقام گرفتند و عزیز شدن لذا از این مسئولیت برای ذلیل شدن مردم استفاده نکنید عزت مردم را حفظ کنید تا عزت مند شوید.

 

 

انجام وظایف توسط مسوولان در روزهای باقی مانده

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجتبی عزیزی امام‌جمعه شهرستان زابل در نماز جمعه این هفته گفت: طبق معمول بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی صادره از وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با کرونا هم سفارش می کنم و از اینکه در صحنه نمازجمعه این دستورالعمل را به خوبی مراعات می فرمایید از همه شما کمال تقدیر و تشکر را داریم.

وی خطاب به مدیران و مسوولان گفت: در این روزهای پایانی دولت هیچ مدیری در این شهرستان و در این منطقه حق ندارد که از وظایف شرعی و قانونی خودش در این روزها و هفته های باقی مانده سر باز بزند. هیچ مدیری حق ندارد در این ایام باقی مانده کوتاهی کند. اگر هم که تا به حال کوتاهی کرده است باید جبران کند.

امام‌جمعه شهرستان زابل افزود: مسئول بدهکار مردم است نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد. مسئول نوکر مردم است نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد. اگر کسی نمی‌تواند نوکری مردم کند و اگر کسی خودش را طلبکار مردم می داند جایش در جمهوری اسلامی نیست. برود تلاویو و آنجا رئیس اداره بشود. در نظام ما مسئول خودش را بدهکار و خدمتگذار بداند و نوکر بداند و از اولین لحظه ای که بسم الله می گوید تا آخرین لحظه ای که حضور دارد کمر همت به کار ببندد. این استدعایی است که خاضعانه ابتدا از حضرات آقایان مسئول دارم و امیدوارم که ان شاء الله در این جهت همه قدم بردارند و به وظایف و تکالیف شان عمل کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عزیزی در رابطه با انتخابات گفت: شرکت در انتخابات هم حق و هم وظیفه است و اهمیت دارد. ما باید آینده خودمان را خودمان بسازیم. ما هشت سال پیش انتخابی کردیم و چهار سال پیش تکرارش کردیم و باید قبول کنیم که انتخابمان درست نبود. درست و دقیق انتخاب کنیم. کسانی را انتخاب کنیم که کمر همت به نوکری مردم بستند. دولت را من و شما انتخاب می کنیم مگر کس دیگری قرار است انتخاب کند؟ بنابراین هرکس در حد خودش و در حد همان یک رایی که می دهد مسئول است. اولا اینکه رای بدیم و پای صندوق های رای بیاییم و حضور پیدا کنیم. همه مان هم حاضر شویم. ثانیا رای و انتخابمان هم بر اساس یک مطالعه دقیق باشد.

وی افزود: شاهد هستیم که کسانی یا دانسته و یا نادانسته و یا آگاهانه و یا از سر ناآگاهی بر طبل عدم مشارکت مردم در انتخابات می کوبند. اگر مزدور دشمن هستند که خوب بحث شان جداست. به هر حال معلوم می شود که دستشان در کدام جیب است. اگر مزدور دشمن نیستند فریب خوردگانی هستند که بدون جیره و مواجب سر خط فرمان شان سرخط فرمان دشمن است. آنها دارند در زمین دشمن بازی می کنند و به دشمن امیرالمومنین علیه السلام خدمت می کنند.

امام‌جمعه شهرستان زابل در پایان سخنان خود گفت: خدا را شاکریم که این مردم پاسخ به اینها را روز بیست و هشت خرداد به محکمی و به قوت و با صلابت خواهند داد و آنچه را که روز گذشته ولی امر مسلمین امام مومنین حضرت آیت الله العظمی الامام خامنه ای (حفظه الله) از آنها خواسته لبیک گویان حتما عمل خواهند کرد.

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha