خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10207
۱۴۰۰/۰۳/۱۰ - ۱۵:۴۳

ادامه  معضل کمبود و گرانی مرغ در سیستان و بلوچستان

ادامه  معضل کمبود و گرانی مرغ در سیستان و بلوچستان
یک هفته‌ای می‌شود که مرغ در جنوب سیستان و بلوچستان کمیاب شده و مردم از این شرایط گلایه دارند.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، چند روزی است مرغ در جنوب استان در سیستان و بلوچستان کمیاب شده و بسیاری از مغازه‌ها در شهرستان‌های چابهار و دشتیاری مرغی برای عرضه ندارند و اگر هم دارند به شدت گران است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت چابهار نیز در این باره اظهار نظر جالبی می‌کند؛ حمیدرضا شایان می‌گوید: وظیفه تأمین مرغ برای استان بر عهده جهاد کشاورزی است. این روزها شهروندان خیلی به بنده منتقد هستند که چرا قیمت مرغ در چابهار به شدت بالا رفته و چند روزی هم می‌گویند چرا مرغ نیست؛ این معضل واقعاً تقصیر ما نیست و باید توجه کنید که اگر مرغ نایاب شود باید قیمت مرغ بالا برود و در واقع ساز و کار قیمت‌ها در بازار بر اساس عرضه و تقاضا صورت گیرد.

شایان اضافه کرد: مشکل تأمین مرغ اگر حل شود مطمئن باشید معضل قیمت بالای آن نیز تأمین خواهد شد؛ در بلند مدت راهکار این است که بیایند چند واحد مرغداری بزنند اما در کوتاه مدت با چنین کاری انتظار نباید داشته باشند ما با سه واحد مرغداری برای دو شهرستان دشتیاری و چابهار تأمین مرغ با قیمت پایین را انجام بدهم.

وظیفه تأمین مرغ بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و از آنجا که واحد‌های تولیدکننده مرغ در استان خیلی کم هستند، معضل بالا رفتن یک دفعه‌ای قیمت نیز پیش می‌آیند. یکی از اهالی چابهار به نام محمد زرآبادی در این رابطه گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سواحل مکران می‌گوید: ما هیچ جا مرغ پیدا نمی‌کنیم، نه اینکه گران باشد دیگر اصلاً نیست که بخواهد گران باشد.

وی ادامه می‌دهد: ما خیلی وقت است با قیمت گران مرغ می‌خریم اما الان نه مرغ کشتار روز و نه مرغ زنده در چابهار پیدا نمی‌شود و حتی ما به کنارک هم رفتیم آنها نیز چنین مشکلی را داشتند، مردم اکنون در سختی و مضیقه هستند و مسئولان دولتی نیز هیچ همتی برای درست کردن اوضاع این مردم ندارند.

در این زمینه با مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان تماس گرفتیم تا از چند و چون ماجرا مطلع شویم. محمدمهدی اکبری در این زمینه به خبرنگار تسنیم گفت: در کل سیستان و بلوچستان اکنون معضل مرغ وجود دارد و دلیل آن کاهش ارسال مرغ  کشتار روز از سایر استان‌ها است.

وی ادامه داد:  سرانه مصرف مرغ در استان 250 تن است و از این مقدار ما فقط 30 درصد را می‌توانیم از طریق واحدهای تولیدی داخل استان تأمین کنیم و بقیه آن را باید از سایر استان‌ها بیاوریم، قبلاً خراسان جنوبی در این زمینه کمک بزرگی به ما بود اما چند روزی است که مرغ ارسالی خراسان جنوبی از 70 تن در روز به 20 تن در روز رسیده است.

اکبری افزود: البته در کوتاه مدت با استفاده از توزیع مرغ منجمد در بازار از همین امروز به قیمت 19 هزار و 800 تومان در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد اما در بلند مدت تنها راهکار افزایش تعداد واحدهای تولیدی مرغ است که ما از این شرایط شکننده بازار بیرون بیاییم.

وی با اشاره به اینکه در این زمینه نهایت همکاری را با درخواست کنندگان جدید و سرمایه گذاران خواهیم داشت، بیان کرد: همچنین برای این روزها که به شدت از مقدار مرغ‌های ارسالی خراسان جنوبی به اینجا کاسته شده است، پیگیر هستیم تا از طریق استان‌های دیگر مرغ وارد کنیم و ان‌شاءالله کمبود مرتفع خواهد شد.

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha