خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10222
۱۴۰۰/۰۳/۱۰ - ۲۳:۰۲
رییس هیات مدیره منطقه آزاد چابهار:

۲۷۰ پروانه بهره‌برداری فعال در منطقه آزاد چابهار وجود دارد

۲۷۰ پروانه بهره‌برداری فعال در منطقه آزاد چابهار وجود دارد
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه ۲۷۰ پروانه بهره‌برداری فعال در منطقه آزاد چابهار وجود دارد گفت: برخی از واحدها نیمه‌فعال بوده اما بیش از یکهزار میلیارد تومان ارزش تولیدات همین واحدهای تولیدی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری مردم سیستان و بلوچستان (اس.بی پرس)، عبدالرحیم کُردی روز دوشنبه اظهار داشت: تمامی این اتفاقات در حالی رقم خورد که طی سال ۹۴ مجموع واحدهای تولیدی این منطقه ۵۵ واحد بود و ارزش تولیدات آن‌ها نیز به ۵۰ میلیارد تومان در سال هم نمی‌رسید.

وی تصریح کرد:  تا پایان سال ۹۹ بیش از پنج هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری محقق شده روی خاکِ منطقه آزاد چابهار داشتیم.

رییس هیات مدیره منطقه آزاد چابهار عنوان کرد: همین رقم در سال ۹۲ حدود ۳۶۰ میلیارد تومان بود.

وی با اشاره به اینکه در منطقه آزاد چابهار برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن شده است بیان داشت: زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه‌این منطقه با شتاب زیادی در حال تکمیل است و کنسرسیوم فولادسازان کشور و همچنینی پروژه بزرگ پتروشیمی نگین مکُران مصداق بارز این ادعاست.

کُردی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۲۹ هزار میلیارد ریال طرح زیرساختی و عمرانی در این منطقه در حال اجرا است.

مزیت عمده منطقه آزاد چابهار نسبت به سایر مناطق آزاد کشور از یک‌سو، امکان دسترسی سریع به آب‌های آزاد اقیانوسی هند و از سوی دیگر، اتصال به شبکه راه‌های زمینی کشور است.

موقعیت ویژه سواحل مکران در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی سال‌های اخیر در حال تبدیل این منطقه به پایلوت و نمونه بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی است که می‌تواند به علت افزایش همکاری‌های اقتصادی با کشورهای منطقه از جمله هند، افغانستان، عمان و دیگر کشورهای آسیای میانه اقتصاد مولد را در کشور تقویت کند و زمینه را برای تولید ارزش اضافه و تبدیل شدن منطقه آزاد چابهار به هاب و شبکه نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع فولادسازی و خودروسازی، صنایع غذایی و شیلاتی و گردشگری فراهم کند.

 چابهار از شهرستان‌های سیستان و بلوچستان در فاصله ۷۳۱ کیلومتری زاهدان مرکز این استان واقع شده است.

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha