خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10233
۱۴۰۰/۰۳/۱۱ - ۱۸:۰۵
منصوره ملاالهی خبر داد؛

تلاش برای جهانی‌شدن آسبادهای سیستان

تلاش برای جهانی‌شدن آسبادهای سیستان
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان از پیگیری و تلاش برای ثبت آسبادهای سیستان در فهرست آثار جهانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مردم سیستان و بلوچستان (اس.بی پرس)، منصوره ملاالهی امروز اظهار کرد: در ماه‌های اخیر روند پیشرفت تکمیل پرونده ثبت جهانی آسبادهای سیستان سرعت بیشتری پیدا کرده و در جدیدترین فعالیت، تصویربرداری هوایی این آثار ارزشمند در دستور کار این حوزه و پایگاه ملی آسبادهای سیستان قرار گرفته است. 

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان افزود: مجموعه آسبادهای منطقه سیستان شامل ۷ اثر است که آسبادهای قلعه‌رستم در محدوده تاریخی حوضدار، آسباد دوقلوی قلعه رستم، آسباد کوچک مچی و ...  از جمله این آسبادهای هستند که پرونده میراث جهانی آن‌ها به طور مشترک توسط سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی در دست تهیه است.

وی بیان کرد: پیش از این مرمت این بناها با اقداماتی از جمله استحکام‌بخشی قسمت‌های آسیب‌دیده، مرمت تزئینات خشتی، اجرای اندود کاهگل و غیره صورت گرفته و قرار است طبق برنامه زمان‌بندی شده، پرونده آسبادهای سیستان تا شهریور ماه امسال به ستاد مرکزی ارسال شود.

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha

اخبار