خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10234
۱۴۰۰/۰۳/۱۲ - ۱۱:۱۷
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی مدعی شد

سطح پوشش آبیاری نوین در سیستان و بلوچستان از مرز ۴۳ هزار هکتار گذشت

سطح پوشش آبیاری نوین در سیستان و بلوچستان از مرز ۴۳ هزار هکتار گذشت
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: هم‌اینک ۴۳ هزار و ۸۴۶ هکتار از مزارع استان تحت پوشش سامانه آبیاری نوین قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری مردم سیستان و بلوچستان (اس.بی پرس)، جعفر زربافتی روز چهارشنبه اظهار داشت:  از مجموع سامانه‌های آبیاری نوین در سیستان و بلوچستان ۲۵ هزار و ۸۴۶ هکتار آن در دولت تدبیر و امید اجرایی شده بطوریکه دولت برای رونق کشاورزی منطقه ۲ هزار و ۱۵۰ میلیارد سرمایه گذاری کرده است.

وی صرفه جویی در مصرف آب، سرعت بالای رویش گیاه، بکارگیری کود همزمان با آبیاری، جلوگیری از رشد بی رویه علف‌های هرز، صرفه جویی در مصرف انرژی، برداشت راحت‌تر محصولات و افزایش کمی و کیفی محصولات را از مزایای بکارگیری روش‌های نوین آبیاری عنوان کرد و افزود: با اجرای ۲۵ هزار و ۸۴۶ هکتار سیستم آبیاری نوین در هشت ساله اخیر ۲۵۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب در بخش کشاورزی استان شد.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در این استان هیچ محدودیتی وجود ندارد به طوریکه دولت نیز برای تشویق کشاورزان به این امر ۸۵ درصد هزینه اجرایی سامانههای آبیاری نوین را بصورت بلاعوض تامین و پرداخت می‌کند.

وی افزود: متقاضیان با داشتن مجوز برداشت آب و مدارک کامل زمین می‌توانند از طریق سامانه طرح توسعه ساماندهی آبیاری نوین نام نویسی‌تا نسبت به اجرای سیستم برای اراضی زراعی و باغات آنان از سوی سازمان جهاد کشاورزی اقدام شود.

زربافتی اظهارداشت: سیستان وبلوچستان جزو استان‌های کم بارش و از نظر منابع آبی در محدویت قرار داردکه بکارگیری سیستم‌های نوین آبیاری ضرورت بخش کشاورزی این استان است.

هم اینک مجموع اراضی کشاورزی و باغی این استان ۲۲۸ هزار و ۴۵۱ هکتار شامل ۱۳۵ هزار و ۷۴۱ هکتار زراعی و ۹۲ هزار و ۷۱۰ هکتار باغی است.

سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط خاص آب و هوایی در تولید برخی محصولات کشاورزی در کشور خاص است به طوری که رتبه نخست تولید محصولات خارج از فصل کشور با ۴۲۵ هزار تن از سطح ۱۷ هزار هکتار زمین را دارد و نقش بسزایی در تنظیم بازار و ایجاد درآمد برای کشاورزان ایفا می‌کند.

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha