خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10254
۱۴۰۰/۰۳/۱۶ - ۰۷:۳۰
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان :

وضعیت ذخایر خونی سیستان و بلوچستان بحرانی است

وضعیت ذخایر خونی سیستان و بلوچستان بحرانی است
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان : وضعیت ذخایر خونی سیستان و بلوچستان بحرانی است و حتی امکان پاسخگویی برای یک روز آن هم در شرایط عادی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت:  بیماران تالاسمی بدلیل کمبود خون در نوبت تزریق قرار دارند که این موضوع می‌تواند سلامت آنان را به خطر اندازد.

دکتر سهیلا خسروی افزود :داشتن ذخایر خونی قابل قبول و شرایط پایدار برای پاسخگویی مناسب و توزیع به موقع با توجه به شرایط استان و فاصله طولانی شهرها به اندازه پنج روز نیاز روزانه است و باید حداقل روزانه ۲ هزار واحد خون وجود داشته باشد تا بتوان شرایط پایداری داشته و نگرانی در خصوص شرایط اورژانسی و فوری وجود نداشته باشد.

وی افزود: تعداد سه هزارو ۲۴۰ بیمار تالاسمی در استان وجود دارد که بیش از  ۷۰ هزار واحد خون در سال تنها برای این افراد مصرف می شود.

وی نرخ بالای تصافات و زایمان در استان و وجود بسیاری از بیماریها و نیاز به خون برای عمل های جراحی را از نیازهای استان به خون اعلام کرد و گفت: سال ۹۹ در سیستان و بلوچستان میزان ۱۴۰ هزار و ۷۷۴ واحد خون و فرآورده خونی توزیع شده که روزانه در کل استان ۳۸۶ واحد خون و فرآورده خونی نیاز است.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود : در سال گذشته ۴۰ درصد مصرف خون استان از سایر نقاط کشور دریافت شده است.

وی خاطرنشان کرد: شیوع ویروس کرونا در کشور آمار اهدای خون را در این استان با بیش‌ از ۵۰ درصدی روبرو کرده و حتی امکان پاسخگویی یک روزه آن‌ هم در شرایط عادی وجود ندارد.

خسروی گفت: پایگاه‌های انتقال خون در سیستان و بلوچستان از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم استانی‌های  نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز نباشند.

وی دارا بودن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم‌خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان کرد.
 

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha