خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10261
۱۴۰۰/۰۳/۱۸ - ۱۸:۲۳
برای اولین بار اتفاق افتاد؛

اعتراض معاون وزیر نیرو به افغان‌ها در مورد حق‌آبه ایران از هیرمند

اعتراض معاون وزیر نیرو به افغان‌ها در مورد حق‌آبه ایران از هیرمند
معاون آب و آبفای وزیر نیرو در جلسه مشترک کمیساران آب هیرمند به عدم دریافت حق‌آبه ایران در سال جاری اعتراض کرد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، قاسم تقی‌زاده خامسی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در بیست و سومین جلسه مشترک کمیساران آب هیرمند که با حضور مقامات جمهوری اسلامی ایران و افغانستان برگزار شد، با توجه به مسئولیت کمیساری آب هیرمند که از طرف جمهوری اسلامی ایران به‌عهده دارد، ضمن خوش‌آمدگویی خواستار تأمین حق‌آبه ایران بر اساس معاهده 1351 فی‌مابین شد.

وی در ادامه با اشاره به دغدغه‌های ایران نسبت به احداث و آب‌گیری بند کمال‌خان روی هیرمند، گفت: براساس ماده پنجم معاهده 1351 هیرمند، افغانستان باید موافقت ایران را برای ساخت این بند جلب می‌کرد و ما معتقدیم این بند پیامدهای اجتماعی ناشی از مهاجرت، تعطیلی کشاورزی و توسعه کانون‌های گرد و غبار را خواهد داشت.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا خاطرنشان کرد: مردم در منطقه سیستان تشنه هستند و آن‌چه ما نگران آن هستیم عدم دریافت حق‌آبه در سال جاری و کمبود آب در سیستان است. ما پیگیر دریافت حق‌آبه خود به‌صورت درست و کامل بر اساس معاهده هستیم.

احمد ویس بصیری، کمیسار افغانستان در ادامه عنوان کرد: امیدواریم با توجه به خشکسالی سال جاری بتوانیم در این جلسه برای برنامه‌ریزی تأمین حق‌آبه به نتایج مثبتی برسیم و معاهده را اجرا کنیم، این مستلزم همکاری دوجانبه است.

این جلسه در روز آینده برای تصمیم‌گیری نهایی ادامه خواهد داشت.

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha