خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10268
۱۴۰۰/۰۳/۲۱ - ۱۲:۵۰
مشاور رییس جمهور:

آنچه که اتصال به مسائل اقتصادی در سیستان و بلوچستان نداشته باشد قطعاً به نتیجه مطلوب نخواهد رسید

آنچه که اتصال به مسائل اقتصادی در سیستان و بلوچستان نداشته باشد قطعاً به نتیجه مطلوب نخواهد رسید
مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد کشور گفت: اهمیت موضوع مناطق آزاد جدی است و اعتقاد داریم در سیستان و بلوچستان مبحث توسعه و امنیت باید از مجاری اقتصادی بگذرد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، حمیدرضا مومنی روز پنجشنبه در نشست بررسی آغاز فعالیت منطقه آزاد سیستان اظهار داشت: اینکه بعد از ۱۰ سال منطقه آزاد سیستان مصوب شد هدیه دولت تدبیر و امید به مردم سیستان است و رسماً اعلام می‌کنیم که این منطقه باید آغاز به کار کند.


وی با بیان اینکه با تلاش‌های صورت گرفته و کارهای فشرده انجام شده در چهار ماه گذشته به اندازه ۱۰ سال پیش اقدامات لازم در خصوص منطقه آزاد سیستان انجام شد افزود: با توجه به سختی کاری که در تصویب منطقه آزاد سیستان وجود داشت بیشترین اهمیت کار به نحوه اجرای این موضوع برمی‌گردد که بسیار مهمتر است تا نقاط ضعفی که در بعضی مناطق آزاد وجود دارند در این مکان تکرار نشود.

 


دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد کشور با بیان اینکه هر آنچه که اتصال به مسائل اقتصادی در سیستان و بلوچستان نداشته باشد قطعاً به نتیجه مطلوب نخواهد رسید گفت: اگر ما می‌خواهیم با مهاجرت مقابله کنیم و توسعه اقتصادی را به ارمغان آورده و درآمد مردم را افزایش دهیم و در شرق اثرات جدی داشته باشیم باید به موضوعات اقتصادی و نقش مردم در این زمینه اهتمام لازم صورت گیرد.


وی با بیان اینکه در ۳۱ استان کشور ۱۵ منطقه آزاد داریم و خوشبختانه سیستان و بلوچستان دومین استانی است که ۲ منطقه آزاد و ۲ منطقه ویژه اقتصادی دارد خاطرنشان کرد: اقداماتی که در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاده در بعضی از بخش‌ها بی‌نظیر بوده و از این رو در حوزه تولید و صادرات عملکرد منطقه آزاد خوب بوده است همچنین در حوزه اشتغال عملکرد مناسبی داشته به‌گونه‌ای که در منطقه آزاد قشم نرخ بیکاری زیر پنج درصد است.


مومنی با بیان اینکه بسیاری از اقدامات برای نخستین بار در دولت تدبیر و امید برای مناطق آزاد کشور اتفاق افتاده است گفت: در سه سال گذشته تراز تجاری مناطق آزاد مثبت بوده است.

 

استاندار: مناطق آزاد فرصت بی بدیل توسعه سیستان و بلوچستان است

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: باید به منطقه آزاد به عنوان یک فرصت بی‌بدیل برای توسعه استان توجه شود و این مهم زمانی رخ می‌دهد که فداکاری و همکاری بیشتری اتفاق بیافتد.


احمدعلی موهبتی روز پنجشنبه در نشست بررسی آغاز فعالیت منطقه آزاد سیستان با حضور مومنی مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور اظهار داشت: پیوند ۲ منطقه آزاد چابهار و سیستان به اقتصاد کشور، کشورهای همسایه و سایر کسانی که می‌توانند از آن نفع ببرند کمک خواهد کرد.


وی با بیان اینکه منطقه آزاد در اشتغال اثرگذاری خواهد داشت و قطعاً از این سو دارای اهمیت است افزود: طرح اولیه منطقه آزاد که تهیه شده نیاز به طرح جامع دارد که تصویب این طرح جامع و اساسنامه آن برای اینکه وظایف مدیران مشخص شود خواسته اول ماست.


استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تملک اراضی محدوده تعیین شده در منطقه آزاد سیستان باید مشخص شود تصریح کرد: نقطه اثرگذار کانونی تولید انرژی در منطقه مزرعه میل نادر که یکهزار مگاوات برق خواهد کرد زیرساخت بسیار خوبی برای تامین برق مورد نیاز منطقه آزاد خواهد بود.


وی با اشاره به اینکه همچنین گازرسانی به منطقه شتاب فزاینده گرفته و باید قبل از اینکه ساختار منطقه آزاد راه بیافتد گاز در این منطقه فراگیر شده باشد خاطرنشان کرد: از دیگر زیرساخت‌های دارای اهمیت در منطقه آزاد سیستان فرودگاه بین‌المللی بوده که دارای اهمیت فراوان است.


موهبتی با اشاره به اینکه موضوع آب ژرف در منطقه سیستان بسیار امیدوارکننده است و به آینده منطقه آزاد کمک خواهد کرد اظهار داشت: باید آسیب‌های اجتماعی را نیز مراقبت کنیم و در این راستا اقداماتی شروع شده که بایستی شدت بگیرد تا مزیت منطقه آزاد سیستان به‌دردسر تبدیل نشود.


وی بیان کرد: منطقه ویژه اقتصادی رامشار در دل منطقه آزاد واقع شده است که باید در این زمینه تصمیم گرفته شود که ارتباط آن با منطقه آزاد به چه شکل و چگونه باشد.
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha