خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10270
۱۴۰۰/۰۳/۲۱ - ۱۳:۰۵
حجت‌الاسلام‌والمسلمین عزیزی مطرح کرد:

قیمت‌گذاری خرید تضمینی محصولات کشاورزی عادلانه نیست/ بدتر از نبود آب ناامیدی مردم نسبت به آب است

قیمت‌گذاری خرید تضمینی محصولات کشاورزی عادلانه نیست/ بدتر از نبود آب ناامیدی مردم نسبت به آب است
امام‌جمعه زابل گفت: گندم را از کشاورز خودمان کیلویی پنج هزار تومان می‌خریم اما کیلویی دوازده هزار تومان یا بیشتر گندم وارداتی خریداری می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، به مناسبت آغاز هفته جهاد کشاورزی، مدیران و کارکنان ادارات تابعه جهاد کشاورزی در شهرستان زابل با حجت‌الاسلام‌والمسلمین عزیزی امام‌جمعه شهرستان زابل دیدار نمودند.

 

در این دیدار حجت‌الاسلام‌والمسلمین عزیزی اظهار داشت:

جهاد کشاورزی نعمتی برای ماست و شاید از حیث شبکه ارتباطی بعضی جاها تنه به تنه آموزش و پروش می‌زند و در بعضی جاها حتی گسترده‌تر می‌شود.

طرح 46 هزار هکتاری یک کار بزرگی بود که اتفاق افتاد و علی‌رغم مشکلاتی که وجود داشت و برخی از آن مشکلات برطرف شد اما اکنون مشکل آب داریم لذا چاره‌ای نداریم به‌جز اینکه به فکر تأمین آب پایدار باشیم. در این رابطه با ائمه جمعه، فرمانداران و رسانه‌ها هم صحبت‌هایی داشتم و گفتم که مسئله آب، مسئله‌ای بسیار مهم است. آب باشد مردم هستند، حیات هست و همه‌چیز هست؛ اما بدتر از نبود آب ناامیدی مردم نسبت به آب است که مثلاً بندی ایجاد شد و همه‌چیز تمام است و این در حالی همه بند ناف به آنجا وصل نیست.

بنده خیلی به چاه ژرف امیدوارم، شخصاً چاه و آبی که بالا آمده را دیدم و معتقدم که اگر ما یک سرمایه‌گذاری خیلی قوی در چاه ژرف داشته باشیم بخش زیادی از نیازمان را حقیقتاً می‌توانیم تأمین کنیم. همچنین به انتقال آب از دریای عمان امیدوارم گرچه دولت یک جاری زد ولی جار واقعی نبود.

 

 

با توجه به تغییر نوع آبیاری در منطقه سیستان تغییر الگوی کشت و معرفی و آموزش آن به کشاورزان موضوع مهمی است که می‌بایست عزیزان همت و تلاش نمایند تا این تغییر الگو باعث منفعت و درآمد بیشتر کشاورزان عزیز شود.

موضوع دیگری که بسیار مهم است قیمت‌گذاری عادلانه جهت خرید تضمینی محصولات کشاورزی است به‌عنوان‌مثال دولت گندم وارداتی را با قیمت دوازده هزار تومان خریداری می‌کند و این در حالی است که از کشاورز خودمان با قیمت پنج هزار تومان می‌خرد و همچنین باید هزینه‌های حمل و... را نیز به قیمت گندم وارداتی بیفزاییم. امروز جنگ، جنگ بیولوژیک است می‌توانند با محصولات ترا ریخته ملتی را مسموم و یا عقیم کنند، این مشکل را هم به واردات محصولات کشاورزی باید افزود.
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

اخبار