خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10296
۱۴۰۰/۰۳/۲۴ - ۱۸:۳۹
در روستای زادگاه زکریا با نام ریکوکش به زمین خورد؛

کلنگ زنی مدرسه زکریا بشیره در دشتیاری

کلنگ زنی مدرسه زکریا بشیره در دشتیاری
کلنگ ساخت مدرسه زکریا بشیره کوچکترین همیار محیط زیست ایران امروز دوشنبه در شهرستان دشتیاری بخش باهوکلات سیستان و بلوچستان به زمین زده شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری مردم سیستان و بلوچستان (اس.بی پرس)، انجمن حامی با برگزاری پویش مردمی به نام زکریا بشیره کوچکترین همیار محیط‌زیست ایران از خرداد سالجاری موفق به جمع‌آوری ۳۸ درصد از مبلغ مورد نیاز برای ساخت مدرسه در روستای زادگاه زکریا در شهرستان دشتیاری بخش باهوکلات سیستان و بلوچستان شده است. 

زکریا بشیره کودک شجاع بلوچ در سن هشت سالگی با شهامت موفق به نجات گاندو تمساح پوزه کوتاه ایرانی شد و همان زمان لقب کوچکترین همیار محیط زیست ایران را از آن خود کرد ولی متأسفانه زکریا در بهمن سال ۹۹ طی یک تصادف با ماشین حامل سوخت در جاده‌های غیر استاندارد بلوچستان جان خود را از دست داد. 

روستای زادگاه زکریا با نام ریکوکش یکی از روستاهای کم‌برخوردار شهرستان دشتیاری است که مردمان این روستا با وجود داشتن جاذبه‌های گردشگری و مرکز حفاظت از گاندو از رفاه کافی برخوردار نیستند و نبود فضاهای استاندارد و ایمن آموزشی یکی از کمبودهای مهم این روستا است.

انجمن حامی با سابقه‌ی ۲۰ سال فعالیت آموزشی در دورترین و محروم‌ترین روستاهای ایران طی تحقیقات آماری و میدانی به نیاز ساخت دبیرستان پسرانه در روستای ریکوکش پی برد و با جلب مشارکت و همراهی جامعه محلی و خانواده‌ی زکریا، با هدف ماندگار کردن یاد زکریا بشیره اقدام به راه‌اندازی پویشی مردمی برای ساخت دبیرستانی ۶ کلاسه با زیربنای ۴۵۰ متر مربع در روستای ریکوکش استان سیستان و بلوچستان کرد.

کلنگ این مدرسه با حضور مسوولان محلی، نماینده انجمن حامی و خانواده‌ی زکریا بشیره توسط یکی از دوستان و همکلاسی‌های او بر زمین زده شد تا بار دیگر اثباتی باشد بر نتیجه‌ی همدلی مردمان ایران زمین.

انجمن حامی با حمایت حامیان گرانقدر تا کنون موفق به ساخت ۵۳ مدرسه در مناطق کم‌برخوردار ایران شده و همزمان با کنگ زنی مدرسه زکریا بشیره، آیین کلنگ‌زنی سه مدرسه دیگر را نیز درسیستان و بلوچستان برگزار کرده است.

عملیات ساخت دبیرستان دخترانه چهار کلاسه در روستای پیرسهراب، شهرستان دشتیاری، دبستان سه کلاسه در روستای الله‌داد زهی شهر پلان و دبستان سه کلاسه در روستای انگورآباد شهر کنارک با هدف تحقق عدالت آموزشی و حق آموزش همه‌ کودکان ایران آغاز شده است. 

امید است با حمایت حامیان و نیکوکاران، هزینه مورد نیاز برای ساخت دبیرستان زکریا بشیره نیز تأمین شود تا در مهرماه ۱۴۰۱ دانش‌آموزان روستای ریکوکش که اکنون در یک مدرسه سوله‌ای و کوچک درس می‌خوانند از فضای آموزشی در شأن خود برخوردار شوند و این روستا میزبان دانش‌آموزان بیشتری از روستاهای اطراف باشد. 

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha