خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10332
۱۴۰۰/۰۳/۳۰ - ۱۱:۲۲

تبریک چهره‌های سیاسی افغانستان برای پیروزی آیت‌الله «رئیسی»

تبریک چهره‌های سیاسی افغانستان برای پیروزی آیت‌الله «رئیسی»
چهره‌های سیاسی افغانستان ضمن تبریک به مردم ایران به دلیل برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات ریاست جمهوری، از رئیس جمهور منتخب خواستار گسترش هرچه بیشتر روابط دو کشور شدند.

به  گزارش اس.بی پرس، چهره‌های مختلف سیاسی افغانستان و رهبران احزاب برجسته این کشور در بیانیه‌هایی جداگانه پیروزی آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی را در انتخابات ریاست جمهوری ایران تبریک گفتند.

 

«عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در بیانیه‌ای ضمن ابراز تبریک نوشت: افغانستان و ایران دو کشور همسایه، برادر، هم‌دین، هم‌فرهنگ و هم‌زبان هستند که دارای روابط حسنه و نیک تاریخی می‌باشند. انتظار داریم با پیروزی جناب ابراهیم رئیسی، روابط میان دو دولت و دو ملت در عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریسم بیش از پیش گسترش یابد و تقویت گردد.

 

وی افزود: برای رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران از خداوند متعال کامیابی و موفقیت و برای مردم برادر و دوست جمهوری اسلامی ایران، سعادت و بهروزی آرزو داریم.

 

«محمد محقق» رهبر حزب وحدت مردم افغانستان نیز در بیانیه‌ای ضمن تبریک برای برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات ریاست جمهوری ایران آن هم در شرایط همه‌گیری کرونا آن را «یک گام دیگر در جهت ثبات و استحکام نظام جمهورى اسلامی» دانست.

 

وی افزود: باور داریم که جمهورى اسلامى تحت ریاست جناب حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی بسوی شکوفایی و پیشرفت سیر نموده و دشواری‌های موجود را موفقانه پشت سر خواهد گذاشت.

 

محقق ادامه داد: اینجانب این موفقیت را به ملت برادر ودولت خدمتگذار ایران مبارک باد گفته و براى جناب آقای رئیسی آرزوى توفیق و براى کشور دوست و برادر ایران ثبات، استحکام و رفاه و بهروزی آرزو می‌نمایم.

 

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که دو کشور از این فرصت بر تعمیق و گسترش روابط دوستی میان دو کشور استفاده کرده و همکارى‌های میان دو کشور در عرصه‌های مختلف افزایش یابد.

 

«صلاح‌الدین ربانی» رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز با تبریک به مردن و دولت ایران برای انتخاب آیت‌الله رئیسی به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور، گفت که برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات ریاست جمهوری ایران بستر و شرایط تازه‌ای را جهت برداشتن گام‌های بلندتری در جهت رشد و توسعه سیاسی و اقتصادی این کشور ایجاد می‌کند.

 

وی تاکید کرد: افغانستان و ایران، افزون بر پیوند مشترک دینی، یگانگی‌های زیاد تاریخی، فرهنگی و مردمی دارند و در حقیقت یک پیکر و یک ملت شمرده می‌شوند. هردو کشور، در کنار مواجهه با تهدیدها و چالش های مشترک، منافع مشترک و متقابلی دارند که زمینه‌ها و فرصت‌های زیاد همکاری را در راستای تامین امنیت و ثبات و رشد اقتصادی منطقه مهیا می‌سازد.

 

رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان همچنین ابراز امیدواری کرد که در دوره ریاست جمهوری آیت‌الله رئیسی، روابط دو کشور به شایسته‌ترین سطح ممکن ارتقا یابد.

 

«عطا محمد نور» والی سابق بلخ نیز در پیامی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران را «به عنوان یک رویداد دموکراتیک و مردم سالار به دولت و ملت کشور دوست و همسایه، جمهوری اسلامی ایران» تبریک عرض کرد.

 

وی ضمن سپاسگزاری از همیاری‌های مداوم ایران با دولت و مردم افغانستان، بر تحکیم و تقویت این روابط تاکید کرد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha