خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10351
۱۴۰۰/۰۴/۰۱ - ۱۰:۲۲
در نشست علنی امروز مطرح شد

اردکانیان: شاخص برخورداری سیستان و بلوچستان از آب سالم رو به بهبود است / نماینده چابهار از توضیحات وزیر نیرو قانع شد

اردکانیان: شاخص برخورداری سیستان و بلوچستان از آب سالم رو به بهبود است /  نماینده چابهار از توضیحات وزیر نیرو قانع شد
نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی طی سوال خود از اردکانیان نسبت به ضعف وزارت نیرو در تامین آب شرب این استان، گفت: در پایان برنامه ششم قرار گرفته ایم اما هنوز مردم استان برای تامین آب شرب دچار چالش و مشکل هستند؛ وی در نهایت پس از شنیدن توضیحات وزیر نیرو و قول اردکانیان برای پیگیری مشکلات تامین آب شرب منطقه، قانع شد و سوال خود را به رای نمایندگان مجلس نگذاشت.

به گزارش اس.بی پرس، معین الدین سعیدی در نشست علنی امروز (سه شنبه، یکم تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در تشریح سوال خود از اردکانیان وزیر نیرو مبنی بر عدم اجرای تکالیف قانونی این وزارتخانه در تامین آب شرب سیستان و بلوچستان، گفت: براساس ماده 36 قانون برنامه ششم توسعه وزارت نیرو مکلف بود برای مناطق همجوار با دریای عمان و خلیج فارس از طریق آب شیرین کن، آب مناسب را تامین کند.

 

نماینده مردم چابهار، نیک شهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارت نیرو باید 70 درصد تجهیزات آب شیرین کن را از طریق انتقال فناوری توسط شرکت های داخلی تامین می کرد اما متاسفانه با وجود آنکه در پایان دوره پنجساله ششم توسعه قرار گرفته ایم هنوز مشکل تامین آب شرب استان سیستان و بلوچستان حل نشده است.

 

وی با اشاره به اینکه چالش عمده کشور در حال حاضر تامین آب است، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در سخنان خود اقتصاد، آب و جمعیت را سه چالش عمده کشور برشمرده اند. میانگین بارش کشور 250 میلیمتر است و چاره ای جز تامین آب شرب از دریاها وجود ندارد.

 

سعیدی با تاکید بر اینکه حدود 60 درصد آب شیرین کن های دنیا در منطقه خاورمیانه قرار گرفته است، گفت: سهم ایران از این رقم تنها 2 درصد است. استان سیستان و بلوچستان بیشترین تنش آبی را در کشور داراست اما حتی یک میلیمتر آب برای تامین شرب مردم این منطقه اضافه نشده است، در بحث انتقال آب از این استان به مشهد هم تنها کلنگ زنی آن انجام شده است.

 

نماینده مردم چابهار، نیک شهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی افزود: خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی در جای جای استان سیستان و بلوچستان اظهر من الشمس بوده و پیوست مردم این منطقه با نظام ناگسستنی است اما فقدان و کمبودهای تاریخی همچنان وجود دارد. غیزانیه برای مردم این منطقه یک رویای دست نیافتنی است و کودکان برای تامین آب از هوتک ها همچنان درگیر اتفاقات ناگوار می شوند و این موضوع دستاویزی برای رسانه های غربی شده است.

 

وی اظهار کرد: سدهایی که در استان سیستان و بلوچستان ایجاد شده اما تدبیری برای پایین دست آن ها نشده است، ما در کنار اقیانوس و دریای عمان قرار گرفته ایم اما از داشتن آب مناسب برای زندگی محروم هستیم.

 

سعیدی ضمن انتقاد جدی نسبت به انفعال در دیپلماسی آب در کشور، گفت: کشور همسایه ما قصد ساخت سد کمال خان را داشت و این موضوع موجب خشک شدن سیستان و بلوچستان خواهد شد، سهمیه بندی رقت بار آب در چابهار و بالاترین میزان آب بها در چابهار و کنارک و کنتورهایی که به جای چرخش با فشار آب، با فشار هوا می چرخند هر روز بیشتر موجب آزار مردم این استان شده است.

 

نماینده مردم چابهار، نیک شهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: وزیر نیرو طی 28 روز دو نامه برای من ارسال کرد که در اولین نامه شاخص بهره مندی از آب در استان سیستان و بلوچستان 48 درصد قید شده اما در نامه بعدی تنها 14 درصد اعلام شده است.

 

وی خطاب به اردکانیان بیان کرد: من، شما و رئیس جمهور ولنجک نشین در روز 200 لیتر آب مصرف می کنیم اما مردم استان سیستان و بلوچستان برای نظافت، شستشو، شرب، پخت و پز و ... تنها 15 لیتر مصرف دارند. شما قول دادید تا پایان سال 99، 150 هزار نفر از مردم این استان به آب پایدار دست پیدا کنند اما مردم من همچنان در شهرها و روستاها در صف های آب ایستاده و کودکانمان هیچ رویایی ندارند.

 

سعیدی خطاب به وزیر نیرو گفت: بعد از سفر سال گذشته دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، آقایان قاضی زاده هاشمی و نیکزاد به استان سیستان و بلوچستان، پروژه‌های خوبی تعریف شد که بعد از چند ماه همه آن پروژه ها یا بخش عمده ای از آن ها متوقف شدند. وزارت نیرو راهبرد مشخص و نقشه ای برای برون رفت از فاجعه بی آبی منطقه ندارد.

 

نماینده مردم چابهار، نیک شهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم سیستان و بلوچستان در تمام عرصه های انقلاب پیشگام بوده اند و حتی جوان ترین شهید از خاستگاه نیک شهر برخواسته است و هیچ گاه سختی ها اراده این مردم را برای دفاع از کشورشان خدشه دار نکرده و نیازی به اشک تمساح اجنبی ها هم ندارند.

 

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری و توسعه سواحل مکران، گفت: آیا توسعه این سواحل را بدون انسان مکرانی می خواهید؟ آیا بدون توسعه منابع انسانی می توان توسعه ساحلی انجام داد؟ سیستان و بلوچستان فرزند ضعیف میهن و خط مقدم جبهه فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و ... است بنابراین وزیر نیرو آن را ضعیف نکنید. دولت های قبلی و فعلی اقداماتی را انجام داده اند اما کافی نبوده است.

 

سعیدی ضمن تقدیر از نمایندگان مجلس به دلیل توجه به استان سیستان و بلوچستان طی یک سال گذشته از آن ها خواست تا در برنامه هفتم توسعه جایگاه ویژه ای را برای این استان قائل شوند.

 

 

 

اردکانیان: شاخص برخورداری سیستان و بلوچستان از آب سالم رو به بهبود است

 رضا اردکانیان در جلسه علنی صبح امروز(سه شنبه) مجلس و در پاسخ به سوال معین الدین سعیدی نماینده چابهار درباره مشکلات آب استان سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان دچار یک توسعه نیافتگی تاریخی است و باید تلاش بیشتری برای توسعه آن انجام شود، خوشبختانه با تلاش دولت، اجازات رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه و همچنین راهکارهایی که مجلس در بودجه پیش بینی کرده شاخص برخوردرای این روستاها رو به بهبود است و وضعیت دلگرم کننده است.

 

وی افزود: تکلیف قانونی برنامه ششم توسعه این بود که ما باید ۳۰ درصد نیاز آب شرب را از آب شیرین کن ها در این منطقه تامین کنیم. برآوردی که ما از جمعیت این مناطق شامل چند استان جنوبی داریم ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است که آب شرب و بهداشت آنها ۴۵۰ میلیون متر مکعب در سال است. وظیفه ما هم برای همه نیازها است ولی در این بخش خاص ۳۰ درصد این نیاز تا پایان ۱۴۰۰ ، ۱۳۵ میلیون متر مکعب است. و ظرفیت آب شیرین کن های موجود و طرح های اجرا شده در سال ۱۲۵ میلیون متر مکعب است که ۲۱ درصد نیاز این مناطق به حساب می آید.

 

وزیر نیرو ادامه داد: تا پایان ۱۴۰۰ ، ۱۹ میلیون متر مکعب دیگر به ظرفیت آب شیرین کن اضافه می شود که ۴ درصد است و سرجمع به ۱۴۴ میلیون متر مکعب می رسیم. در واقع این تکلیف قانونی بعد از این اجرا شده است ولی این به معنی بی مشکل ماندن این مناطق نیست و ما طرحهای بزرگتری را در دست احداث داریم.

 

وی با بیان این که برای اولین بار پمپ سازهای داخلی برای اولین بار پمپهای فشار قوی آب دریا را اجرا کردند که در هرمز و ابوموسی و تنب بزرگ در حال استفاده است، گفت: البته ناگفته نماند که با توجه به نیاز ارزی نوسانات و تحولات ارزی مشکلاتی در این زمینه ایجاد شد که امیدواریم رو به بهبود باشد.

 

اردکانیان اضافه کرد: تلاشهای خوبی به ویژه در این دولت آغاز شده که  ان شاءالله در دولت سیزدهم با شدت مناسبتر و بیشتر ادامه می یابد. آن هم نه تنها برای تحقق تکلیف قانونی برنامه ششم بلکه برای شیرین کردن آب دریا و انتقال آن به مناطق مرکزی و شرقی کشور. ما برای تامین نیاز صنعت استان اصفهان، شیرین کردن آب دریا و انتقال آن به این استان را در دستور کار قرار دادیم وقتی نیاز صنعت از آب دریا تامین می شود این به این معناست که فشار آن صنعت از آب شرب برداشته می شود.

 

وی با بیان این که از نیمه دوم قرن ۲۰ فعالیت هایی برای استفاده از آب دریا در منطقه انجام شده و کشورهای حاشیه خلیج فارس طرح های بزرگی را در این زمینه اجرا کرده اند، گفت: ما هم با رعایت ملاحظات زیست محیطی طرح هایی را اجرا می کنیم در عین حال شاخص های بهره مندی ما با این که یک کشور خشک و نیمه خشک هستیم در برابر شاخصهای بین المللی دلگرم کننده است البته بهره مندی سیستان و بلوچستان در مناطق روستایی از متوسط کشوری کمتر است، ولی حتی این استان محروم هم وضع رو به توسعه و خوبی دارد.

 

وزیر نیرو ادامه داد: امیدواریم با توجه مجلس و عنایت ویژه رهبری برای اجازات جهت استفاده از اعتبارات صندوق توسعه بتوانیم طرحهای تمام  ۲۱۹۴ روستایی که هدف گذاری کرده ایم را تکمیل کنیم و شاخص بهره مندی این استان را بالاتر ببریم. بحمدالله مسیر صحیح است و ریل گذاری مناسبی شده البته با آنچه استحقاق مردم است فاصله داریم.

 

اردکانیان در پایان یاد آور شد: در حال حاضر شاخص بهره مندی ما ۸۲ درصد است که این شاخص در مناطقی پایین تر است و باید به آن پرداخته شود ولی مسیر پیش گرفته شده در این دولت به این صورت بوده که ظرف ۸ سال، ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار هموطن روستایی را از شبکه آب سالم بهره مندی کردیم و ان شاءالله این شامل حال همه روستاها و هموطنان شود و شاخص عملکرد در دولت آینده نیز به مراتب بهتر باشد.

 

گفتنی است نماینده چابهار در نهایت پس از شنیدن توضیحات وزیر نیرو و قول اردکانیان برای پیگیری مشکلات تامین آب شرب منطقه، قانع شد و سوال خود را به رای نمایندگان مجلس نگذاشت.

 

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha