خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10375
۱۴۰۰/۰۴/۰۳ - ۲۱:۳۸
دادستان عمومی و انقلاب زاهدان:

پرونده معاون اسبق استاندار در دست بررسی است

پرونده  معاون اسبق استاندار در دست بررسی است
دادستان زاهدان گفت: پرونده معاون اسبق استاندار سیستان و بلوچستان مانند پرونده دانشگاه ایرانشهر زمان‌بر است و قرار بود تا پایان خرداد کیفرخواست صادر شده و به دادگاه برسد اما در همین یکی ۲ ماه آینده پرونده با کیفرخواست به دادگاه شهرستان می‌رود.

به گزارش اس.بی پرس، مهدی شمس آبادی روز پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارداشت: پرونده معروف جرائم اقتصادی یکی از مهمترین پرونده‌های سیستان و بلوچستان بود که در مجموع ۱۴ متهم دستگیر شدند که در مجموع به ۱۸۴ سال حبس، ۴۵۰ ضربه شلاق، پرداخت ۳۳ میلیارد و ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ضبط ۷۲ میلیون یورو و ۱۴ میلیون دلار محکوم شدند.

 

وی ادامه داد: محکومان در زندان زاهدان هستند و متعهد به واردات کالا در مقابل ارز دریافتی بودند، عده‌ای از آنان بازرگان بودند و افزون‌بر ۵۰ میلیارد ریال جریمه نقدی را به صندوق دولت پرداخت کردند.

 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تا زمانی که برای بازگشت اموال به بیت‌المال کمک‌کننده مرخصی آن‌ها تمدید نمی‌شود که در حال پرداخت جریمه‌ها هستند تصریح کرد: زمانی که محکومیت حاصل می‌شود حوزه کاری خود افراد و جامعه آسیب می‌ببینند به همین دلیل پیشگیری بهتر از درمان است.

 

وی با بیان اینکه همه رسانه‌ها تکلیف دارند در خبرهای خود نگاه اقتصادی به سیستان و بلوچستان داشته  و سرمایه‌گذاران خارج استانی را به این استان جذب کنند افزود: زمانی سرمایه‌گذاران  احساس امنیت می‌کنند که خبرهای مثبت در استان باشد و منعکس شود هر زمان خبر منفی باشد حتی سرمایه‌گذاران استانی هم منصرف می‌شوند وقتی به آینده خوشبین نباشند از سرمایه گذاری خود دست بر می‌دارند. 

 

شمس‌آبادی با اشاره به اینکه خانواده افرادیکه بیکار هستند دچار آسیب‌های اجتماعی می‌شوند و از اینرو سرقت‌های خرد و خشن در جامعه دیده می‌شود تصریح کرد: وقتی فردی بیکار است و واحد تولید و صنعتی وجود نداشته باشد که وی مشغول به کار شود نتیجه آن را در دادسراها مشاهده می‌کنیم حتی گاهی طلاق عاطفی هم ممکن است به دلیل بیکاری مرد باشد.

 

وی با اشاره به اینکه قانون‌گذار در زمینه تهدید علیه بهداشت عمومی دست ما را باز گذاشته و مجازات تعیین کرده است اظهارداشت: زمانی که تهدید در بهداشت است چه صنوف و چه بازاریان ما خودمان ورود می‌کنیم اگر در این ۲ هفته دست به دست هم ندهیم و صنوف را محدود نکنیم فاجعه رخ می‌دهد. 

 

دادستان زاهدان در رابطه با پرونده‌ای که در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تشکیل شد افزود: در این رابطه ۱۱ نفر به دلیل اختلاس، ارتشاء و ارتشاء بندی دستگیر شدند و پنج نفر با وثیقه آزاد هستند و باقی در زندان حضور دارند.

 

وی با بیان  اینکه در بدو امر  افزون‌بر ۱۳ کیلوگرم طلا که به عنوان رشوه دریافت شده بود و مقداری دلار وجه نقد نیز ضبط شده است گفت: در مرحله تحقیقات هستیم تا مشخص شود در واقع اموالی که  از اختلاس و ارتشا به دست آوردند مشخص شود.

 

شمس آبادی ادامه داد: در شعبه هفت بازپرسی که ویژه مدیران است تعداد پرونده‌ها از ۱۵۰ فقره به ۹۵ مورد و در شعبه امنیتی تعداد پرونده‌ها از ۳۳۰ فقره به ۹۹ مورد رسیده است.

 

وی بیان کرد: پرونده معاون اسبق استاندار سیستان و بلوچستان مانند پرونده دانشگاه ایرانشهر زمان‌بر است و قرار بود تا پایان خرداد کیفرخواست صادر شده و به دادگاه برسد اما در همین یکی ۲ ماه آینده پرونده با کیفرخواست به دادگاه شهرستان می‌رود.

 

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان با بیان اینکه در پرونده شهرداری زابل ۱۵ متهم کیفر خواست دادیم و به محض صدور کیفرخواست این افراد معلق شدند و پرونده در مرحله رسیدگی است اظهارداشت: برای پرونده شهرداری زاهدان گزارشی به ما رسیده که به سازمان بازرسی ارجاع دادیم گزارشاتی که در باب فساد دریافت می‌شود به ارگان‌های امنیتی که ضابط خاص ما هستند و یا سازمان بازرسی ارسال می‌شود که مقداری زمان‌بر است و زمانیکه پرونده به ما برسد ورود می‌کنیم.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha