خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10437
۱۴۰۰/۰۴/۰۹ - ۱۷:۳۰
یک متخصص بیماری های داخلی نوشت:

ظاهرا تا پایتخت قرمز نشود هیچ پیکی به رسمیت شناخته نمی‌شود 

ظاهرا تا پایتخت قرمز نشود هیچ پیکی به رسمیت شناخته نمی‌شود 
ظاهرا تا پایتخت قرمز نشود هیچ پیکی به رسمیت شناخته نمی‌شود. استان‌های قرمز جنوبی را جدی نگرفتند تا خبر رنگِ فیروزکوه و دماوند رسید؛ و با تاسف به اطلاع می‌رسانم که آمار مراجعین مبتلا و بستری‌های چند شب اخیر تهران هم زیاد شده‌ است؛ و حتی پیش از آن نیز، شاهد یک کرونای گوارشی خفیف با شیوع بالا بودیم که با دل‌پیچه و تهوع و سوزش قفسه‌سینه و گاه استفراغ و گلودرد و تب بروز می‌کند.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، دکتر مصطفی جلالی‌فخر از متخصصان بیماری‌های داخلی کشورمان در یادداشت پیش رو به پیک پنجم کرونا و به رسمت نشناختن فعلی آن پرداخته و آورده است: آن چه خطرناک‌تر است، جهش دلتا/هندی ست که وارد کشور شده است، با همه‌گیری بالاتر و درگیری بیشتر ریه‌ و امکان ابتلای همزمان تمام‌ اعضای خانواده. همین دیروز دوازده‌هزار ابتلای جدید و صد و چهل مرگ به دلیل کرونا ثبت شد. مردمِ خسته مدتی‌ست که کرونا را تمام شده پنداشته‌اند و پروتکل‌ها را جدی نمی‌گیرند. از طرفی مسئولین هم‌ در آخرین هفته‌های میز و امضاء، بیش‌تر به فکر آینده‌ی خویش‌اند. ستاد کرونا هم در سکوتی فرو رفته که به دلیل اسباب‌کشی سیاسی‌ست.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

ظاهرا تا پایتخت قرمز نشود هیچ پیکی به رسمیت شناخته نمی‌شود. استان‌های قرمز جنوبی را جدی نگرفتند تا خبر رنگِ فیروزکوه و دماوند رسید؛ و با تاسف به اطلاع می‌رسانم که آمار مراجعین مبتلا و بستری‌های چند شب اخیر تهران هم زیاد شده‌ است؛ و حتی پیش از آن نیز، شاهد یک کرونای گوارشی خفیف با شیوع بالا بودیم که با دل‌پیچه و تهوع و سوزش قفسه‌سینه و گاه استفراغ و گلودرد و تب بروز می‌کند. همپوشانی برخی از این علائم با سایر ویروس‌های گوارشی تابستانی، باعث جدی نگرفته شدن آن شده است. تست‌ پی‌سی‌آر، الزاما مثبت نمی‌شود؛ و معمولا تب، گلودرد، سوزش قفسه‌سینه و ابتلای همزمان و سریع بیشتر اعضای خانواده می‌تواند کفه را به نفع کرونا سنگین کند.

آن چه خطرناک‌تر است، جهش دلتا/هندی ست که وارد کشور شده است، با همه‌گیری بالاتر و درگیری بیشتر ریه‌ و امکان ابتلای همزمان تمام‌ اعضای خانواده. همین دیروز دوازده‌هزار ابتلای جدید و صد و چهل مرگ به دلیل کرونا ثبت شد. مردمِ خسته مدتی‌ست که کرونا را تمام شده پنداشته‌اند و پروتکل‌ها را جدی نمی‌گیرند. از طرفی مسئولین هم‌ در آخرین هفته‌های میز و امضاء، بیش‌تر به فکر آینده‌ی خویش‌اند. ستاد کرونا هم در سکوتی فرو رفته که به دلیل اسباب‌کشی سیاسی‌ست.

 تنها راه نجات جهان، واکسیناسیون گسترده است و چه شرمساریم که گویا خیلی عقب افتاده‌ایم. در حالی که ترکیه در جوار ما، به روزی پانزده مرگ کرونایی رسیده و تقریبا نصف مردم خود را واکسینه کرده. در حالی که وزیر ما مدعی بود (و هست؟) ایران الگوی جهان در کنترل کروناست. در حالی که کرونا در همه جای دنیا رو به اتمام است اما ما چشم‌انتظار جهش‌های بعدی هستیم و برایش جوک هم‌ می‌سازیم و منتظر جهش دلتاتوربوپلاس می‌شویم! حتی در برنامه‌ریزی برای واکسیناسیون محدود سالمندان هم مشکل دارند و کار به آن آبروریزی‌ها رسید. راست این است که همه مقصریم، مسئولین و مردم؛ و هر یک می‌کوشد خود را بی‌گناه جلوه دهد. طلسمِ معجزتی/ مگر پناه دهد از گزندِ خویشتنم/ چنین که/ دستِ تطاول به خود گشاده/منم!

در بلاتکلیف‌ترین حالت کرونایی قرار گرفته‌ایم و حتی نمی‌دانیم پیک‌پنجمِ در راه تا چه ارتفاعی اوج خواهد گرفت و چه قدر طول خواهد کشید. فقط می‌دانم که فعلا ضروری‌ترین کاری که همچنان باید انجام دهیم، رعایت جدی‌تر پروتکل‌هاست؛ و مسئولین هم باید گسترش واکسیناسیون را وظیفه‌ی اول و اصلی خود بدانند؛ و البته امیدوار باشیم که ما به زودی شبیه بقیه‌ی دنیا، به روزهای بی‌کرونا وارد شویم و دوباره زندگی عادی.
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد