خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10448
۱۴۰۰/۰۴/۱۰ - ۱۲:۴۴
استفاده از حداکثر ظرفیت نیروی آماده به‌کار بومی در حوزه‌ی آی‌تی مورد مطالعه قرار گیرد

لزوم حمایت از سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی کارخانه‌ی نرم‌افزار در استان سیستان و بلوچستان

لزوم حمایت از سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی کارخانه‌ی نرم‌افزار در استان سیستان و بلوچستان
دپارتمان دانش‌بنیان رایان، شرکت‌های داده‌گستر عصر نوین (های‌وب) و توسعه‌ی سامانه‌های هوشمند بلوط (دارا)‌، نشست‌های مشترکی با هاسب داشته و مقررشده است مطالعات پروژه‌ی کارخانه‌ی نرم‌افزار در پارک علم و فناوری استان سیستان ‌بلوچستان به‌صورت گسترده انجام شود.

اس.بی پرس ـ عباس نورزائی: یکی از ایده‌های نگارنده که در سال ۱۳۹۵ آن را در یادداشتی رسانه‌ای بیان داشتم، لزوم ایجاد یک مرکز هماهنگی اشخاص حقیقی و حقوقی خیریه در سطح استان سیستان و بلوچستان بود.

تعدد این اشخاص در عرصه‌ی خدمت‌رسانی به مردم شریف استان، نبود برنامه‌ی منسجم برای استفاده از این ظرفیت‌ها در دولت و همین‌طور در سازمان‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی، انجام کارهای تکراری، به‌کارگیری روش‌ها و فرآیندهای غیرکارآ و گاه غیراثربخش انجام کار، از جمله دلایل آن برشمرده شده بود.

پس از آن از تشکیل بنیادی به مرکزیت تهران، تقریباً با همین نگاه اطلاع یافتم که مرا نیز به عضویت گروه مجازی خود خوانده و تقریباً در جریان روند فعالیت‌های این بنیاد با نام هم‌دلان آینده‌نگر سیستان و بلوچستان که به اختصار هاسب نامیده شده، هستم.

هاسب، بدواً در یک زمینه‌ی مدرسه‌سازی فعالیت داشت و اقدامات موثر و قابل‌تقدیری نیز در استان انجام داده است، اما آرام‌آرام به‌فکر یارگیری از دیگر نهادهای خیریه و مردمی افتاد و فعالیت‌های خود را به توانمندسازی، بهداشت‌ودرمان، زیربنایی، سرمایه‌گذاری، علم و فناوری‌اطلاعات، فرهنگ‌وهنر و امداد و تعاون توسعه داد و در ادامه با ۱۱۰ نهاد مردمی و خیریه به‌علاوه طیف وسیعی از صاحب‌نظران و فعالین ملی و اجتماعی، همگی تلاش برای رسیدن شاخص‌های توسعه‌ی سیستان و بلوچستان به سطح میانگین کشوری را برای خود هدف‌گذاری کرده‌اند که بخشی از فرزندان صاحب تجربه و علم استان سیستان و بلوچستان در کارگروه‌های متعدد آن نقش ایفاء می‌کنند.

اقدامی مشابه نیز توسط دفتر امام‌جمعه‌ی محترم زاهدان در شرف انجام است و به‌نظر می رسد آستان‌قدس رضوی هم در همین راستا قصد دارد اقداماتی انجام دهد، اما تا کنون این بنیاد، به‌دور از شائبه‌های معمول با اراده‌ای قوی و ستودنی حرکت درست خود را ادامه داده است و کاش دفتر بنیاد در استان بود و از فیض ظرفیت فکری و عظیم منابع‌انسانی استان نیز برخوردار می‌شد.

اخیراً مطلع شدیم دپارتمان دانش‌بنیان رایان، شرکت‌های داده‌گستر عصر نوین (های‌وب) و توسعه‌ی سامانه‌های هوشمند بلوط (دارا)‌، نشست‌های مشترکی با هاسب داشته و مقررشده است مطالعات پروژه‌ی کارخانه‌ی نرم‌افزار در پارک علم و فناوری استان سیستان ‌بلوچستان به‌صورت گسترده با همکاری دانشگاه‌های استان و با محوریت سه‌جانبه‌ی بنیاد هاسِب و شرکت‌های فوق در قالب کنسرسیوم انجام شود.

حائزاهمیت بودن تعداد نیروی انسانی تحصیل‌کرده در رشته‌های آی‌تی و هم‌چنین قابلیت‌های مهم دیگر در استان، انجام این پروژه‌ی مهم را میسر و اقتصادی نموده و انشاءالله با استقرار دولت کاروکرامت، پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ای نزدیک با عزم جوانان عزیز، استان سیستان و بلوچستان به‌عنوان هاب آی‌تی کشور معرفی گردد.

بدیهی است توفیق این پروژه، زمانی حاصل می‌شود که کل استان را پوشش دهد، بنابراین باید منطقه‌ی شمال استان شامل زابل یا زاهدان، بخش میانی یعنی ایرانشهر و جنوب استان را جهت استفاده از حداکثر ظرفیت نیروی آماده به‌کار بومی در حوزه‌ی آی‌تی مورد مطالعه قرار داد.

 

 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha