خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10484
۱۴۰۰/۰۴/۱۴ - ۲۲:۱۶

«قلم» یادآور رسالتی است که نباید فراموش شود (ویدئو)

«قلم» یادآور رسالتی است که نباید فراموش شود (ویدئو)
در تقویم ایرانی روز ۱۴ تیر به عنوان روز قلم نامگذاری شده است.

اس.بی پرس _ امیر راستگو:  «قلم»، حافظ علوم و دانش‌ها، پاسدار افکار اندیشمندان، حلقه اتصال فکری عالمان و پُل ارتباطی گذشته و آینده بشر بوده، و حتی ارتباط آسمان و زمین نیز از راه لوح و قلم به دست آمد.

 

«قلم»، انسان‌هایی را که از نظر زمان و مکان جدا از هم زندگی می‌کنند، پیوند می‌دهد؛ گویی همه متفکران بشر را در تمام طول تاریخ و در تمام نقاط زمین، در یک کتاب خانه بزرگ جمع می‌بینی! در این کتاب خانه، سخنان آسمانی و زمینی جمع است، از سقراط گرفته تا ابن‌سینا و معاصرانمان. از قرآن و نهج البلاغه تا اَوسْتا و انجیل. همه و همه هستند.
«قلم»، رازدار بشر و خزانه دار دانش‌ها و جمع آوری کننده تجربه‌های قرن‌ها و دوران‌هاست و اگر قرآن به آن سوگند یاد می‌کند، به همین دلیل است؛ زیرا همیشه، سوگند به امری بسیار پرارزش و محترم یاد می‌شود.
 

 

کردستانی مدیر کل صدا و سیمای مرکز سیستان و بلوچستان در مطلبی نوشت: به نام خداوند لوح وقلم 
 

قلم آنقدر حرمت دارد که"ن وَالْقَلَمِ وَ مَایَسْطُرُونَ " در شانش نازل شد .
 

این روز سراسر تقدس و حرمت را تبریک عرض می کنم ، به آنها که ؛ حرمت قلم را می شناسند ، قلم هایشان مزدوری نمی کند ، قلم ها را به ثَمَن بَخْس نمی‌فروشند و با قلم هایشان آبرو و اعتبار دیگران را نمی برند ، کاسبان قلم نیستند ، حقایق را می نویسند تا تاریخ در مسیر صواب خویش جاری شود ، به آنها که قلم هایشان حقیقت سوگند است.
 

 به شما عزیز بزرگوار که قلم تان در مشعر عاشقی ، احرام صداقت بسته است به طور ویژه تبریک عرض می کنم .
تقویم تاریخ؛ از آغاز سفر امام رضا (ع) به ایران تا روز قلم
 

 دربیان جایگاه قلم همین بس که بنامش سوگندیادشده است.

 

 اماقلمی که جایگاهش سوگند داردچگونه قلمی بایدباشدورسالت اهل قلم چیست..؟

 

 عده ای مینگارند، برخی می نویسند، جمعی بیان میکنند و گاهی نقش میزنند.

 

 اصحاب قلم کسانی هستندکه مانند هنرمندی متعهد بر تار وپود زمان نقش میزنند ،نقشی به یادگار که آمیخته با تعهدودر مسیرتعالی وشکوفایی است.

 

 نقش قلم درهرزمان ومکان نقشی بی بدیل است اگرقلم،قلم باشدوصاحب قلم آگاه به آنچه که درجوهر کلامش برصفحه مینگاردوجان میدهد.

 

 قلم حرفهادارد،گلایه هاواندرزها داردو می گوید هرآنکه قلم به دست گرفت ونگاشت رانمی توان درزمره اصحاب قلم،قلمدادکرد.

 

 ذهن فراگیر ،پاک ،آگاه  ودور از زنگار وغبار روزمرگیهای زمان،بدور ازاغراض مادی وجهت گیریهای یک سویه درسودیا زیان جریانی خاص است که قلم راقلم میکندوصاحبش اصحاب قلم نامیده می شود.

 

 صاحب قلم می داند رسالتش فراتر ازاین محدوده های تنگنا آفرین وتاثیرپذیراست ومی نگارد در مسیرحق وحقیقت ،بالندگی وشکوفایی ،روشنگری ورشدجامعه ای که درآن مجال نگارش یافته است.

 

 قلم در دستان من وتوست اما آنچه که به آن ارزش وجایگاه سوگند یاد کردن می دهد کاربر توانمند وآگاهی است که دردایره ای نه به شعاع زمان ومکان ومصلحتهای خاص،بلکه درمیدانی به وسعت این کره خاکی وبرای بشریت و تحقق (از جمادی مردم ونامی شدم)بنگاردوبیادگاربماند.

 


download

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha