خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10499
۱۴۰۰/۰۴/۱۶ - ۰۹:۰۷
دبیرکل حزب اسلامی تبیان افغانستان:

در مسائل اخیر افغانستان جای دیپلماسی ایران خالی است/ وضعیت فعلی با توطئه‌ آمریکا شکل گرفت/ تا زمانی که ایران گفت‌وگوها را در دست نگیرد، بحران افغانستان به پایان نمی‌رسد

در مسائل اخیر افغانستان جای دیپلماسی ایران خالی است/ وضعیت فعلی با توطئه‌ آمریکا شکل گرفت/ تا زمانی که ایران گفت‌وگوها را در دست نگیرد، بحران افغانستان به پایان نمی‌رسد
دبیرکل حزب اسلامی تبیان افغانستان و رئیس خبرگزاری صدای افغان گفت: بنده از همان اوایل سقوط طالبان در مصاحبه‌های مختلف عنوان کردم که اگر جمهوری اسلامی در مسائل افغانستان حضور نداشته باشد و کمک نکند اگر کل دنیا هم کمک کنند باز هم در این کشور ثبات و امنیت برقرار نخواهد شد.

به گزارش اس.بی پرس، حجت‌الاسلام سید عیسی حسینی مزاری، در پاسخ به سوالی در خصوص ارزیابی خود از نقش ایران در تحولات اخیر افغانستان گفت: بنده معتقدم که جمهوری اسلامی ایران حداقل در ۲۰ سال اخیر نسبت به مسائل افغانستان منفعل عمل کرده است و در تحولات این کشور حضور جدی نداشته است. درست است که آمریکایی‌ها همواره در این سال‌ها سعی کردند سنگ‌اندازی کنند و نگذارند ایران کاری انجام دهد اما جمهوری اسلامی می‌توانست از اهرم‌هایی استفاده کند و مانع تاثیرگذاری سیاست آمریکا در دور ساختن خود شود.

 

وی ادامه داد: بنده از همان اوایل سقوط طالبان در مصاحبه‌های مختلف عنوان کردم که اگر جمهوری اسلامی در مسائل افغانستان حضور نداشته باشد و کمک نکند اگر کل دنیا هم کمک کنند، باز هم در این کشور ثبات و امنیت برقرار نخواهد شد و من حتی در یکی از مصاحبه‌ها عنوان کردم که کافی است جمهوری اسلامی فقط نظاره‌گر باشد و حتی نظاره‌گر بودن تهران کافی است که امنیت، صلح و ثبات در افغانستان برقرار نشود. بنابراین در مسائل اخیر هم قطعا جای دیپلماسی و حضور جدی جمهوری اسلامی خالی است و از طرفی هم مردم افغانستان و هم گروه‌ها و شخصیت‌های تراز اول کشور جمهوری اسلامی را به عنوان یک همراه جدی نگاه می‌کنند و توقع دارند که تهران نقش فعال‌تری نسبت به تحولات همسایه شرقی خود ایفا کند و نگذارد مسیر افغانستان به سمت دیگری برود.

 

وی افزود: قطعا شرایط فعلی توسط نقش‌ها و توطئه‌های آمریکا شکل گرفته به این معنا که آمریکایی‌ها گذاشته‌اند که افغانستان درگیر جنگ داخلی شود چرا که طی ۲۰ سال گذشته آن‌ها تلاش‌های بسیاری کردند و به نتایجی هم رسیدند اما به مطلوب نهایی خود که تسلط کامل بر افغانستان بود نرسیدند و نتوانستند آن طور که می‌خواستند از سکوی افغانستان برای اشراف به چین، روسیه و ایران استفاده کنند لذا صحنه را برای شکل‌گیری جنگ داخلی خالی کردند. هرچند که به نظر می‌رسد طالبان با آمریکایی‌ها توافق دارد و از طرفی هم دولت افغانستان دست‌نشانده آمریکایی‌ها است و از طرف دیگر هم سازمان‌ها و و احزاب جهادی هم بی ارتباط با آمریکایی‌ها نیستند و واقعیت امر این است که آمریکایی‌ها به هیچ کدام از طرف‌ها اعتماد مطلق ندارند.

 

حسینی مزاری گفت: بنابراین در جنگ داخلی از هر طرف کشته شود به نفع آمریکا است؛ طالب کشته شود مسلمان است، از دولت کشته شود اهل این کشور و مسلمان است و از طرف گروه‌های جهادی هم کسی کشته شود باز مسلمان کشته شده است و در نتیجه بعد از اینکه این کشت و کشتار ادامه پیدا کرد دو احتمال وجود دارد؛ اول اینکه طرح صلح آمریکایی به اجرا گذاشته می‌شود همانی که زلمای خلیل‌زاد چند ماه قبل مطرح کرد و در معرض واکنش جدی محافل سیاسی داخلی و خارجی قرار گرفت و حکومت ترکیبی با حضور جدی‌تر طالبان در افغانستان فراهم خواهد شد.

 

وی افزود: احتمال دوم هم این است که طالبان از توقف در شهرها فاصله گرفته و پیشروی می‌کند و شهرهای مهم را یکی پس از دیگری تصرف می‌کند تا به کابل برسد و در نهایت پایتخت هم ساقط می‌شود و سعی می‌کنند حکومت یکدست تشکیل دهند و آن زمان آمریکایی‌ها وارد عمل شده و مطابق توافق دوحه عمل خواهند کرد. اعتقاد بنده این است که چه حکومت ترکیبی باشد و چه طالبان افغانستان را کامل بگیرند و مسلط بر اوضاع شوند، قطعا چون یک طرف قضیه آمریکا است اوضاع افغانستان آرام نخواهد شد و تنش همچنان ادامه پیدا خواهد کرد و قربانی هم مردم افغانستان خواهند بود.  

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان افغانستان در پاسخ به سوالی در خصوص نقش احتمالی تهران برای شکل‌گیری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برای ایجاد ثبات در افغانستان گفت: قطعا تهران این توان و پذیرش را از سوی گروه‌های افغانستانی دارد که بتواند ابتکار عمل را در دست بگیرد. جمهوری اسلامی ایران در افغانستان در بین تمامی احزاب و گروه‌ها حضور و نفوذ جدی دارد و می‌تواند از این حضور و نفوذ برای ایجاد این روند استفاده کند چرا که تا زمانی که ایران در مسائل وارد نشود و روند گفت‌وگوهای تاثیرگذار را در دست نگیرد نه آمریکا، نه روسیه و نه چین نمی‌توانند بدون همراهی ایران کاری در افغانستان به پیش ببرند و نمی‌توانند به بحران خاتمه ببخشند.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا طالبان تغییر کرده است، گفت: معتقدم طالبان هیچ تغییر ماهیتی نداده اما ممکن است از نظر سیاسی با توجه به اینکه می‌دانند اگر مثل قبل در برابر شیعیان و سایر گروه‌ها از قتل عام استفاده کنند، قادر بر تداوم حضور و نیل به هدف خود نخواهند بود لذا سعی می‌کنند استانداردهای جهانی را تا حدودی رعایت کنند. البته طالبان در حال حاضر یکدست نیستند و در سرتاسر افغانستان از یک رویه تبعیت نمی‌کنند و کشورهای مختلفی هم در بدنه طالبان حضور و نفوذ دارند و اگر پاکستانی‌ها حضور داشته باشند این حضور از سوی دستگاه اطلاعاتی این کشور است که مخالف دولت اسلام آباد است که نرمش‌هایی را در نظر داشته باشد و قطعا دستگاه اطلاعاتی پاکستان که مرتبط با ارتش این کشور است اعمال نفوذ می‌کند و اجازه نمی‌دهد اوضاع آن طور که حتی طالبان اعلام می‌کند پیش برود. 

 

 

انتهای پیام/

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha