خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10508
۱۴۰۰/۰۴/۱۷ - ۱۲:۱۶

آب‌رسانی یک شرکت اروپایی به سیستان و بلوچستان/ نخبگان طرح‌های پیشنهادی خود را ارسال کنند

 آب‌رسانی یک شرکت اروپایی به سیستان و بلوچستان/ نخبگان طرح‌های پیشنهادی خود را ارسال کنند
شرکتی در خارج از کشور در راستای کمک به آب‌رسانی به استان‌های محروم ایران، با حمایت بانک جهانی اعلام آمادگی کرده است و نخبگان می‌توانند با ارسال طرح‌های پیشنهادی خود برای آب‌رسانی و تصفیه آب هوتگ‌ها از این فرصت برای حل مشکل آب سیستان و بلوچستان استفاده کنند.

اس.بی پرس _ زهرا ایرندگانی: کودک با چشمان معصوم به دوربین نگاه می‌کند و از آب می‌گوید، پدیده‌ای نام‌آشنا برای این استان «بی‌آبی»، دخترک دیگری در جنوب استان گاندو به دستش آسیب‌زده، بازهم تراژدی پردرد بی‌آبی ‌، پدری فرزندش را در بغل گرفته و به جسم نحیف او زل زده و اشک‌هایش آب روانی شده برای تسکین دردش، آری فرزندش رفت آب بیاورد اما غرق شد، به نظر شما در دلش چه می‌گذرد: هوتک جان فرزندم را نگرفت، بی‌آبی او را از من گرفت.

 

آب شرب سالم از اساسی‌ترین نیازهای هر فردی است، تشنه که می‌شویم به آب احتیاج داریم، آبی سالم که وقتی نوشیدیم، پشتش بیماری کلیوی و گوارشی و... نباشد، امام حسین و یارانش شهید شدن به خاطر آب به خاطر کودکان تشنه، شهید شدند برای آنکه انسانیت و اسلام باقی بماند، در مکتب حضرت حسین (ع) چه آموختیم، جز اینکه لااقل اگر دین نداریم آزاده باشیم، ما دینمان اسلام است اما آیا آزاده هستیم؟ آزادگی به آن است نگذاریم کودکی انگشتانش به خاطر گاندو از دست برود، آزادگی به آن است نگذاریم دختربچه‌ای به خاطر نبود آب آشامیدنی زار بزند، آزادگی آن است نگذاریم، پدری دیگر بی‌فرزند شود.

 

اسفندماه سال ۹۹ خبری از طریق برگزارکننده‌های استارت آپ دانشگاه علم و کاربردی استان، به من رسید، سازمان بین‌المللی اطلاع داده بود مناطقی از کشورهای مختلف که مشکل کمبود آب‌دارند، به‌خصوص آب شرب و دسترسی به آن مشکل‌دارند، اگر طرح‌هایی درزمینهٔ تصفیه آب و یا تأمین آب شرب سالم دارند، برای مردم محروم از طرح آنان حمایت خواهد شد و این افراد می‌توانند توسط شرکت ایتالیایی ساپورت می‌شوند.

 

 در این خصوص پیگیری فراوانی صورت گرفته با یکی از مدیرعاملان شرکت بازرسی فنی و مهندسی در ایتالیا و مشاور شرکت اجراکننده این طرح خانم مهندس ملکان صحبت شده که ماحصل این مکالمات این بود: شرکت ایتالیایی از طرح‌ها حمایت می‌کند منتها باید به‌صورت پروژه مکتوب شده و از طریق ایمیل برای مجریان این طرح، ارسال گردد و در صورت تائید پروژه اقدامات لازم انجام خواهد گرفت و هزینه دستگاه تصفیه و ...را خود بانک جهانی تقبل می‌کند.

 

 

آزمایش‎های صورت گرفته زیر نظر دانشگاه تهران از آب هوتک حاکی از آن است که این آب به‌راحتی تصفیه می‌شود و میزان ناخالصی در آن کم است، طبق این نکته می‌توان از شرکت ایتالیایی درخواست داد که از تصفیه‌کننده‌هایی کوچکی که در جای‌جای اروپا به‌وفور یافت می‌شود و اکثراً در مناطق کمتر توسعه‌یافته از آن استفاده می‌کنند، برای ما با هزینه خود سازمان بین‌المللی بفرستند.

 

در بخش سیستان هم با لوله‌کشی از قنات‌ها می‌توان منشعباتی را پدید آورد که مردم از آب آشامیدنی سالم استفاده کنند و به‌یقین خود سازمان ملل در این زمینه نیز هزینه را تقبل می‌کند.

 

یادمان باشد مسئول که می‌شویم نسبت به خداوند تعهد داریم، تعهد داریم که برای بندگانش فعالیت کنیم، تعهد داریم حتی اگر بندگان خداوند سختی تحمل کنند حتی اگر نگویند، خدا که می‌بیند، خداوند آگاه به آنچه انجام می‌دهیم هست لذا از مسئولینی که در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هستند؛ خواهانم، پیگیری‌های لازم را در این زمینه انجام دهند و بکوشیم برای داشتن ایرانی آباد.

 

و من الله التوفیق
 

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha