خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10541
۱۴۰۰/۰۴/۱۹ - ۱۶:۱۰
حسن مرادی پاسخ داد

بهترین راه حل برای رفع بحران کم آبی در سیستان و بلوچستان چیست؟

بهترین راه حل برای رفع بحران کم آبی در سیستان و بلوچستان چیست؟
کارشناس انرژی گفت: بهترین راه برای آبرسانی به منطقه سیستان و بلوچستان انتقال آب از دریای عمان به این استان است.

به گزارش اس.بی پرس، حسن مرادی کارشناس انرژی، در پاسخ به اینکه چرا با وجود طرح‌های آبرسانی زیاد در سیستان بلوچستان همچنان بحران کم آبی وجود دارد؟ گفت: سیستان و بلوچستان یک استان به شدت پهناور و خشک است. رود هیرمن و دریاچه هامون آب این منطقه را تامین می کرد.

 

وی افزود: این استان یک حقابه هم برای آبشخوری دام و حیوانات اهلی دارد. بستن رودخانه هیرمن، کاهش شدید حقابه دریاچه هامون که دریاچه را به سمت خشکی برده است و کاهش  نزولات آسمانی باعث خشکسالی گسترده در سیستان و بلوچستان شده است.

 

کارشناس حوزه انرژی تاکید کرد: در تمام دنیا اگر قرار باشد شهری بنا شود در درجه اول باید به آب و برق آن رسیدگی کنند تا امکانات اولیه یک زندگی برای ساکنان آن منطقه وجود داشته باشد. اما در ایران صدها سال پیش شهرک‌ها و روستاهایی با امید به اینکه نیاز منابع آبشان را می‌توانند از طریق برکه ها و چشمه ها برطرف کنند به وجود آورده اند و تا به امروز این چنین زندگی می‌کنند. اما متاسفانه به علت خشکسالی اکثر دریاها و رودخانه های جاری خشک شده است و ساکنان چنین روستاها و شهر‌هایی به مشکل آب برخوردند. یکی از این مکان‌ها، سیستان و بلوچستان است که نیاز شدیدی به یک طرح جامع برای حل بحران آب دارد.

 

او ادامه داد: بهترین راه برای آبرسانی به منطقه سیستان و بلوچستان انتقال آب از دریای عمان به این استان است. در کنار طرح‌هایی مثل راه آهن و جاده هم باید لوله‌های آب باشد تا نیاز‌  آب شرب و مصرف خانگی اهالی را برطرف شود.

 

مرادی درباره اینکه چرا سیستان و بلوچستان در پروژه انتقال آب خلیج فارس به شرق و فلات مرکزی کشور اولویت ندارد،  پاسخ داد: شهر‌هایی مثل اصفهان و کرمان هم نقاط جمعیتی بیشتری دارند و به همین دلیل است که آن‌ها نسبت به سیستان و بلوچستان اولویت دارند. البته شایان ذکر است که برای انتقال آب دریا، ابتدا به تسهیلات آب شیرین کن نیاز دارد، که بسیار هزینه بر هستند و مسائل جغرافیایی و زیست محیطی در آن باید رعایت شود و این موضوع هم هزینه‌ بر و هم زمانبر است. در این شرایط باید سیستان و بلوچستان با حمایت از دولت با تانکر آبرسانی بشود. بسیج سازندگی کمک کند و بتوانیم به طور موقت این شرایط را پشت سر بگذاریم و در سال بعدی با انجام یک راهکار درست دیگر به این مشکلاات بر نخوریم.

 

مرادی اظهار کرد: در این شرایط بحرانی سیستان و بلوچستان دولت باید بودجه‌هایی را تخصیص بدهد و به صورت امدادی به آن‌ها کمک کند تا در سال‌های بعد با طرح‌های آبرسانی حرفه‌ای دیگر این مشکلات را نداشته باشیم.

 

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.ir

نظرات شما

capcha