خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10551
۱۴۰۰/۰۴/۲۰ - ۱۰:۳۱

سالروز شهادت ابن‌الرضا(ع)، جوانترین امامِ (ویدئو)

سالروز شهادت ابن‌الرضا(ع)، جوانترین امامِ  (ویدئو)
حرم منور رضوی و مشهدالرضا(ع) در سالروز شهادت حضرت جوادالائمه(ع) یکپارچه سیاهپوش شده است.

به گزارش اس.بی پرس، دنیا طلبی، حکومت خواهی و کینه ورزی خلیفه جابر عباسی باعث شد تا در آخرین روز از ماه ذی القعده سال۲۲۰، خورشیدی دیگر از آسمان امامت و ولایت به شهادت برسد و این چنین است که این روز‌ها دل‌های مومنین در سوگ شهادت حضرت جواد الائمه امام محمد تقی(ع) به سوی مشهدالرضا و کاظمین پر بکشد.

 

امروز، شهادت امام نهم و جوانترین امامِ شهیدِ شیعه است. ایشان، همان پیشوایی هستند که با وجود مبارکشان، به شیعه، امید بخشیدند و تاجِ پیشواییِ دین و دنیا را بر سر نهادند.


محمد بن علی بن موسی مشهور به امام جواد و امام محمدِ تقی (۱۹۵-۲۲۰ق) امام نهم شیعیان اثنی اعشری است. کنیه او ابوجعفر ثانی است. او ۱۷ سال امامت کرد و در ۲۵ سالگی به شهادت رسید. در میان امامان شیعه، وی جوان‌ترین امام در هنگام شهادت بوده است.

 

سنّ کمِ او در هنگام شهادت پدر، سبب شد تا شماری از اصحاب امام رضا (ع)، در امامت او تردید کنند؛ برخی عبدالله بن موسی را امام خواندند و برخی دیگر به واقفیه پیوستند، اما بیشتر آنان امامت محمد بن علی(ع) را پذیرفتند.

 

ارتباط امام جواد(ع) با شیعیان، بیشتر از طریق وکیلانش و به شکل نامه‌نگاری انجام می‌گرفت. در دوره امامت او فرقه‌های اهل حدیث، زیدیه، واقفیه و غلات فعالیت داشتند. امام جواد(ع) شیعیان را از عقاید آنان آگاه می‌کرد و از نماز خواندن پشت سر آن‌ها نهی و غالیان را لعن می‌نمود.

 

مناظرات علمی امام جواد(ع) با عالمان فرقه‌های اسلامی در مسائل کلامی، همچون جایگاه شیخین و مسئله‌های فقهی مانند حکم قطع کردن دست دزد و احکام حج، از مناظرات معروف امامان معصوم دانسته شده است.

 

نَسَب، کنیه و لقب‌ها

محمد بن علی بن موسی بن جعفر، امام نهم شیعیان اثناعشری است که به جوادالائمه شهرت دارد. نسب او با شش واسطه به امام علی علیه‌السلام پیشوای اول شیعیان، می‌رسد. پدرش امام رضا(ع)، پیشوای هشتم شیعیان، است. مادر او سَبیکه نوبیه نام داشت.

 

کُنیه وی ابوجعفر و ابوعلی است. در منابع روایی، از وی با عنوان ابوجعفر ثانی یاد می‌شود تا با ابوجعفر اول (امام باقر(ع)) اشتباه نشود.

 

از القاب مشهور امام نهم، جواد و ابن الرضا است. تقی، زکی، قانع، رضی، مختار، متوکل، مرتضی و منتجب را نیز از القاب او شمرده‌اند.

 


download

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha