خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10597
۱۴۰۰/۰۴/۲۶ - ۱۲:۱۴
در گفتگوی اختصاصی با اس.بی پرس مطرح شد

ویدئو: معطلی شش ساله مردم برای جلسات فرمانداری و تعین تکلیف بی‌شناسنامه‌ها/ فرماندار: جلسات برگزار می‌شود، مردم اقدام کنند

ویدئو: معطلی شش ساله مردم برای جلسات فرمانداری و تعین تکلیف بی‌شناسنامه‌ها/ فرماندار: جلسات برگزار می‌شود، مردم اقدام کنند
درحالی که مردم از عدم برگزاری جلسات فرمانداری برای تعیین تکلیف بی‌شناسنامه‌ها گلایه داشتند، فرماندار زابل گفت: پیگیر مشکلات بی‌شناسنامه‌ها هستیم؛ جلسات در حال برگزاری است و مردم باید برای دریافت شناسنامه اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، چندی پیش ویدئویی از دختری در روستای ملادادی هیرمند منتشر شد که در آن می‌گفت: پدرم شناسنامه ندارد و هیچ کار نمی‌تواند برای ما انجام دهد.

 

 

روابط عمومی ثبت‌احوال استان در واکنش به این ویدئو اعلام داشت: در خصوص انتشار کلیپ دختر فاقد شناسنامه از حوزه شهرستان هیرمند، با پیگیری‌های صورت گرفته از اداره ثبت‌احوال شهرستان هیرمند مشخص گردید والدین این دختر ساکن روستای ملادادی شهرستان هیرمند در نزدیکی مرز افغانستان می‌باشند و پدر خانواده فاقد شناسنامه و از اتباع خارجی و مادر وی ایرانی و دارای شناسنامه است.

 

این خانواده دارای 5 فرزند (۲ پسر و ۳ دختر) می‌باشند که فرزندان به دلیل وضعیت پدر فاقد شناسنامه می‌باشند.

 

مدیرکل ثبت‌احوال استان گفت: مادر این دختر در اجرای قانون اعطای تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی از طریق اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری برای فرزندانش تشکیل پرونده داده و پرونده آنان در حال رسیدگی است که پس از طی مراحل قانونی و در صورت تائید هویت برای آنان شناسنامه ایرانی صادر خواهد شد.

 

رضا راحت دهمرده گفت: حجم بالایی از افراد فاقد شناسنامه در استان فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی هستند که متأسفانه در دهه 60 و 70 و به دلیل مشکلات موجود در کشورهای همسایه با روش‌های غیرقانونی به استان مهاجرت نموده و بدون مدارک و بدون رعایت ضوابط قانونی با زنان ایرانی ازدواج نموده‌اند و حاصل این ازدواج‌ها فرزندانی هستند که تاکنون موفق به اخذ شناسنامه نشده‌اند و باعث گردیده‌اند مشکلات بسیاری در سطح استان ایجاد نمایند.

 

مدیرکل ثبت‌احوال استان گفت: طبق قانون هر فرد خارجی که قصد ازدواج با اتباع ایرانی را داشته باشد باید از دولت کسب اجازه نماید و پس از طی مراحل قانونی نسبت به ثبت ازدواج خود در دفاتر ازدواج و طلاق اقدام نماید.

 

برخی مردم در ارتباط با خبرنگار اس.بی پرس از عدم اعلام نتایج جلسات فرمانداری و شورای تأمین گلایه داشتند.

 

ارجمندی، فرماندار زابل در توضیح این مسئله به خبرنگار ما گفت: با قطعیت تمام اعلام می‌کنم جلسات شورای تأمین درباره بی شناسنامه‌ها اجرایی می‌شود.

 

ارجمندی افزود: شاید ارزش شناسنامه را افرادی سال ۱۳۰۰ نمی‌دانستند و اقدام نکردند ولی سال ۱۴۰۰ که می‌دانند باید اقدام کنند.

 

دورویی معاونت سیاسی و امنیت استانداری نیز در گفتگو با خبرنگار اس.بی پرس از برگزاری جلسات شورای تأمین خبر داد و گفت: این جلسات در حال برگزاری و پیگیری‌ها برای شناسنامه‌دار شدن افراد طبق قانون در حال انجام است.

 

گزارش از علیرضا شیخ‌زاده مؤدب

 

ویدئوی گلایه‌های مردم در ادامه قابل‌مشاهده است:
 

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha