خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10651
۱۴۰۰/۰۴/۳۱ - ۱۷:۴۹

میزان اثربخشی واکسن‌ها در مقابل جهش‌های مختلف چگونه مشخص می‌شود؟

میزان اثربخشی واکسن‌ها در مقابل جهش‌های مختلف چگونه مشخص می‌شود؟
یک متخصص ویروس شناسی گفت: ما یک آزمایش به نام تست خنثی کردن ویروس داریم و اگر آنتی‌بادی که در بدن فردی تولید شود، بتواند ویروس را خنثی سازد و نگذارد ویروس در کشت سلول یا در حیوان تکثیر پیدا کند، به این معنا است که آنتی‌بادی تولید شده، مناسب است.

به گزارش اس.بی پرس، حسین کیوانی در پاسخ به این سوال که میزان اثربخشی واکسن‌ها در مقابل جهش‌های مختلف نظیر جهش دلتا چگونه مشخص می‌شود؟ گفت: ما یک آزمایش به نام تست خنثی کردن ویروس داریم و اگر آنتی‌بادی که در بدن فردی تولید شود، بتواند ویروس را خنثی سازد و نگذارد ویروس در کشت سلول یا در حیوان تکثیر پیدا کند، به این معنا است که آنتی‌بادی تولید شده، مناسب است.

 

وی افزود: تولید کنندگان واکسن نظیر برکت برای سنجش این موضوع آنتی‌بادی که بر اثر تزریق واکسن در حیوان تولید شده را با ویروس دلتا یا هر نوع ویروس جهش‌یافته دیگری که ایجاد شود، مورد آزمایش قرار می‌دهند و چنانچه آنتی‌بادی ویروس را خنثی کرد در آن صورت مشخص می‌شود که واکسن می‌تواند اثر خنثی کنندگی در برابر آن ویروس داشته باشد.

 

این متخصص ویروس شناسی ضمن اشاره به اینکه این آزمایش یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین تست‌هایی است که در تولید واکسن به کار می‌رود، ادامه داد: واکسن برکت این آزمایش را دقیق و بر اساس شیوه‌های علمی انجام می‌دهد.

 

این استاد دانشگاه توضیح داد: حسن واکسن برکت و به طور کلی واکسن‌های داخلی این است که ما می‌توانیم تمام موتاسیون‌ها را نظیر دلتا در بذر واکسن قرار دهیم و این امکان وجود دارد که هر ویروس جهش یافته‌ای که در جامعه ما چرخش پیدا کند را در بذر واکسن بگذاریم چرا که زیر ساخت‌ها یکی است و تنها بذر تغییر می‌کند و می‌توانیم ترکیبی از ویروس‌هایی که در جامعه وجود دارند را در واکسن قرار دهیم و به مردم تزریق کنیم.این متخصص ویروس شناسی ضمن اشاره به اینکه این آزمایش یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین تست‌هایی است که در تولید واکسن به کار می‌رود، ادامه داد: واکسن برکت این آزمایش را دقیق و بر اساس شیوه‌های علمی انجام می‌دهد.

 

این استاد دانشگاه توضیح داد: حسن واکسن برکت و به طور کلی واکسن‌های داخلی این است که ما می‌توانیم تمام موتاسیون‌ها را نظیر دلتا در بذر واکسن قرار دهیم و این امکان وجود دارد که هر ویروس جهش یافته‌ای که در جامعه ما چرخش پیدا کند را در بذر واکسن بگذاریم چرا که زیر ساخت‌ها یکی است و تنها بذر تغییر می‌کند و می‌توانیم ترکیبی از ویروس‌هایی که در جامعه وجود دارند را در واکسن قرار دهیم و به مردم تزریق کنیم.

 

 


download

منبع : mizan.news

نظرات شما

capcha