خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10691
۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۱۳:۱۸
هواشناسی هشدار سطح زرد صادر کرد؛

تقویت دوباره مونسون هند و احتمال سیلاب در ۱۱ شهرستان سیستان و بلوچستان

تقویت دوباره مونسون هند و احتمال سیلاب در ۱۱ شهرستان سیستان و بلوچستان
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از اواخر وقت امروز یکشنبه مجدد موج بارشی جدید در استان فعال که دامنه اثر آن ۱۱ شهرستان مرکزی، جنوب شرقی و جنوبی استان را شامل می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، محسن حیدری اظهار داشت: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی بارش‌های موج جدید بارشی از امروز در شهرستان‌های فنوج، نیکشهر، قصرقند، سرباز، راسک، مهرستان، سراوان، سیب سوران، بمپور، جنوب ایرانشهر و دلگان شروع می شود.

 

وی افزود: عمده پدیده‌های مخاطره آمیز این سامانه، بارش‌های رگباری، رعد و برق و صاعقه، تندباد شدید لحظه‌ای و خیزش موقتی گرد و خاک، سیلابی شدن معابر و پر آب شدن رودخانه‌های محلی است.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: احتمال می‌رود در نتیجه سیلاب‌های سامانه برای مدتی برخی مسیرهای ارتباطی روستایی که فاقد زیرساخت‌های مناسب هستند، بسته شود.

 

وی افزود: توصیه می‌شود در زمان بارش‌ها و برخورد صاعقه از رفت و آمد در فضای باز خودداری شود و کشاورزان بویژه نخل‌داران این مناطق اقدامات لازم برای جلوگیری از بروز خسارت را در دستور کار قرار دهند.

 


حیدری تصریح کرد: بارش‌های مورد انتظار از نوع رگباری بوده که در بازه زمانی کوتاه اما با شدت زیاد می‌بارد که اثرات مخاطره آمیز آن برای کشاورزان ممکن است بیشتر باشد.

 

وی ادامه داد: رعد و برق، تندباد موقتی و  خود بارش ها در آستانه برداشت خرما در مناطق جنوب شرق استان، مانند کابوس برای کشاورزان بوده که ممکن است دست رنج یک ساله آن ها را از بین ببرد.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تأکید کرد:بارش های مونسون، با وجود مخاطراتی که در پی دارد، استان را از تنش جدی آبی تا حدودی نجات داده البته بارش هایی که تا کنون باریده  به هیچ عنوان کفاف نمی کند و ما بیش از ۶۵ میلی‌متر معادل ۶۵ درصد بارش‌های یک سال زراعی کسری بارش در سال زراعی جاری داریم.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد