خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10782
۱۴۰۰/۰۵/۰۶ - ۱۲:۳۰

سیستان و بلوچستان در روزگار کرونایی

سیستان و بلوچستان در روزگار کرونایی
کرونا با آمار مبتلایان و مرگ و میر بالا همچنان در سیستان و بلوچستان جولان می‌دهد و در این روزگار کرونایی مردم، مسوولان و همه‌ی نهادهای دست اندرکار برای بهبود اوضاع این استان تلاش می‌کنند.

به گزارش اس.بی پرس، روزگار کرونا و تاخت و تاز بی رقیبش است روزگاری بی رحم که جان به آسانی از دست می‌رود و انسان‌ها برای دور بودن و نبود در کنار هم تشویق می‌شوند روزگاری با اقتضائات خاص و شرایطی متفاوت در تاریخی که پایان ندارد درد و رنجش و امید بشر را به هر آنچه علم زمینی و دانش موجود کم رنگ کرده، در این روزگار و حال و احوالش سیستان و بلوچستان در گذر از روزهای حساس تاریخ خود است روزهایی که در وصفش نوشته خواهد شد: کرونا امان نمی‌داد و جان‌ها می‌ستاند.

 

 این که چه بر سر مردمان سیستان و بلوچستان در روزگار کرونا آمده و یا اینکه چه همت‌ها و تلاش‌هایی برای نبرد با کرونا شده و می‌شود و هزاران رویداد و اتفاق از واکسیناسیون گسترده مردم گرفته تا پای کار بودن دولتی‌ها، غیر دولتی‌ها، نظامی‌ها و خیران همه و همه بخشی از  وضعیت این استان در روزگار کرونا است.

 

سیستان و بلوچستان در نبرد با کرونایی

نبرد سخت و نفسگیر با کرونا در سیستان و بلوچستان نیز این روزها با شدت دنبال می‌شود نبردی که در آن سلاح اول و آخر همه مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و زیر مجموعه‌ای وسیع از مفاهیم بهداشتی مثل ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی است.

 

در فضای این نبرد سخت با کرونا حال و هوای شهر هم تفاوت‌های زیادی کرده نه دیگر چهارراه رسولی آن چهار راه سابق است و نه خیابان دانشگاه شور و نشاط جوان‌گونه قبلش را دارد حضور مردم هم در خیابان‌ها تک و توک و با احتیاط شده در این شرایط بعد از کمی قدم زدن در خیابان دانشگاه محمد سالاری مرد جوان زاهدانی را دیدم که از روزهایی کرونایی سیستان و بلوچستان می‌گوید: کرونای لعنتی زندگی برای کسی نگذاشته من شغل آزاد دارم و خیلی از این موضوع ضرر کردم.

 

او آهی کشید و ادامه داد: مطمئنا با واکسیناسیون طی روزهای آینده شرایط کرونایی سیستان و بلوچستان بهتر خواهد شد و به شرایط عادی بر می‌گردیم.

 

اسما شه‌بخش که برای خرید به یک فروشگاه زنجیره‌ای آمده نیز می‌گوید: به نظرم رعایت پروتکل‌های بهداشتی خیلی در زاهدان بهتر شده شما اگر خودتان هم دقت کنید می‌بینید چقدر همه جا خلوت است.

 

وی ادامه داد: هر چند خیلی‌ها دیر به فکر رعایت پروتکل‌ها و ماسک و اینا افتادند ولی باز هم به بهبود شرایط استانمان کمک خواهد کرد.

 

محمد ریگی هم که بر روی نیمکت کنار خیابان دانشگاه نشسته و عبور ماشین‌ها را مرور می‌کند می‌گوید: بد روزایی هست دیگر نه مردم و نه شهر چهره سابقشان را ندارند روزگاری همین خیابان دانشگاه پر بود از جوانان پر شور و نشاط و دانشجوهای شهرهای مختلف اما الان...

 

او ادامه داد: این ماسک و اینا خیلی خوبه ولی لازمه‌اش اینه همه رعایت کنند نه اینکه یکی بزنه و یکی نزنه البته بیشتر مشکل مردم مهمانی گرفتن‌هاست که کم و بیش با وجود شرایط  سیستان و بلوچستان وجود دارد.

 

بعد از گذر از خیابان‌ها و دیدن حال مردمان سیستان و بلوچستان در روزگار کرونا سری هم بیمارستان‌های شهر زاهدان زدیم، صفیه میر که ماسک به صورت و چادر به سر در جلوی بیمارستان بوعلی زاهدان ایستاده از مادر بستری‌اش در این بیمارستان می‌گوید: مادرم به دلیل کرونا بستری است روزهای خیلی سختی بر خانواده ما می‌گذرد اگر خودم این بیماری را داشتم دردی نبود ولی طاقت ناراحتی عزیزانم را ندارم.

 

او ادامه داد: علت کرونای مادرم چند مهمانی و دورهمی بود که به دلیل رودربایستی با فامیل‌ها در آن مکان‌ها حاضر و گرفتار شد.

 

رضا هراتی نیز مرد میانسالی است که به داروخانه مراجعه کرده و می‌گوید: همسرم کرونا گرفته و در بخش عفونی بیمارستان امام علی بستری است و این روزها به اندازه ۱۰۰ سال به همه ماگذشته است.

 

او که اشک دایره چشمانش را پر کرده ادامه داد: ان شالله با واکسیناسیون و این همه توجهی که به سیستان و بلوچستان می‌شود اوضاع خیلی زود خوب شود ولی ما همچنان باید ماسک بزنیم و رعایت کنیم چون این کرونا به این راحتی‌ها دست‌بردار نیست.

 

دست یاری همگان در روزگار کرونا برای مردم سیستان و بلوچستان

سپاه و اقداماتش:

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: نیروهای جهادگر بهداشت و درمان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رسالت و تعهد خود را در قبال سلامت با حضور در سیستان و بلوچستان در کف اخلاص گذاشتند.

 

دکتر سید محمد هاشمی شهری افزود: سپاه و بسیج خدمات بسیار ارزشمند و تاثیرگذاری را در حوزه بهداشت درمان بویژه در امر مبارزه و مقابله با ویروس کرونا ارائه داده‌اند.

 

وی ادامه داد: حادثه خیز بودن سیستان و بلوچستان سبب شد در سال‌های گذشته سپاه پاسداران اقدام به ایجاد بیمارستان صحرایی در این استان کند و با در اختیار داشتن انواع تجهیزات درمانی نقش درمانی را به خوبی ایفا کرد و تاثیر بسیار زیادی در کاهش تلفات داشت.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: وجود مراکز درمانی پیشرفته به تنهایی نمی‌تواند تاثیرگذار باشد بلکه داشتن نیروهای متخصص و ماهر می‌تواند در کنار زیرساخت‌های مطلوب منجر به ارائه خدمات بهداشتی درمانی مطلوب شود.

 

وی گفت: اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی سپاه در سیستان و بلوچستان در شناسایی زودهنگام بیماران کرونایی و قطع زنجیره انتقال بسیار تاثیرگذار بوده است.

 

 ارتش و حفاظت‌هایش:

سیستان و بلوچستان هم از حضور نیروهای نظامی در بحران‌های گوناگون بی نصیب نمانده آن زمان که سیل خانه‌های مردم را محاصره یا زمانی که حرف حفاظت از مرزهای شرقی و اقدامات محرومیت‌زدایی بود ارتش با تمام قوا در کنار مردم محروم این خطه جانفشانی می‌کرد.

 

بار دیگر ارتش به میدان آمده، میدانی برای حفاظت از جان مردم سیستان و بلوچستان که عزیزان زیادی را در پیک جدید کرونا از دست داده و مبتلایان زیادی داشته‌ است.

 

فرمانده کل ارتش با صدور دستوری به امیر سرتیپ حیدری فرمانده نیروی زمینی و فرمانده میدانی مبارزه با کرونا در ارتش، ضرورت حضور گسترده‌تر و تسریع در امدادرسانی به مردم سیستان و بلوچستان را ابلاغ کرد.

 

پیش از این دستور یگان‍‌های ارتش در حوادث و مشکلات پیش آمده برای این منطقه با احداث بیمارستان‍‌های سیار صحرایی، کمک‌رسانی در سیل و دیگر حوادث، در خدمت مردم سیستان و بلوچستان بوده‌اند که با این دستور، اقدامات تکمیلی و ویژه‌ای برای کمک به مردم  در این استان شکل گرفت.

 

فرمانده دانشکده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی گفت: عملیات احداث دومین بیمارستان مجهز دائمی تنفسی ارتش در سیستان و بلوچستان در خاش شروع شده و با سرعت در حال تجهیز و آماده شدن است.

 

سرهنگ خلبان ولی رحمانی اظهارداشت: تقاضای مسوولان بهداشتی و درمانی سیستان و بلوچستان و تاکید کارشناسان مبنی بر نیاز خاش و مردم شریف این خطه ارزشمند میهن اسلامی به امکانات تکمیلی جهت مقابله با ویروس منحوس کرونا ارتش به خدمت این بزرگواران شتافت.

 

وی ادامه داد: بر اساس تصمیم و تاکید فرمانده نیروی زمینی ارتش برای راه‌اندازی دومین بیمارستان کرونایی نیروی زمینی محوری ارتش در سیستان و بلوچستان؛ این بیمارستان در خاش در حال احداث است.

 

فرمانده دانشکده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی گفت: پس از جانمایی این بیمارستان در خاش، عوامل محیطی در منطقه مورد توجه ویژه قرار گرفت و تصمیم بر آن شد که بیمارستان این شهرستان نیز همانند بیمارستان احداثی در زاهدان با سازه مستحکم و دایمی بنا شود تا ضمن قابلیت استفاده همیشگی از این بیمارستان در برابر عوامل طبیعی مانند بادهای‌شدید، گردو خاک، گرما و سرما  مقاوم و کار آمد باشد.


وی تصریح کرد: اقدامات برای محوطه سازی مناسب و آسفالت و دیوارکشی همزمان با ساخت بیمارستان در حال انجام است تا بیمارستانی با کیفیت و کارآیی بیمارستان اجرا شده ارتش در زاهدان را در سریع ترین زمان ممکن برای خدمت به مردم خاش به بهره‌برداری برسانیم.


سرهنگ خلبان رحمانی گفت: پایش روز به روز تلاش‌ها و نیز هدایت عملیات خدمتِ نیروهای ارتش در منطقه سیستان و بلوچستان توسط امیرسرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش انجام می‌شود و این امر باعث انتشار خبرهای خوبی در روزهای آینده برای خدمت به مردم نجیب و قهرمان این استان خواهد شد.

 

 اقدامات وزارت بهداشت از درمان رایگان کرونایی‌ها تا  واکسیناسیون مردم

با ایجاد و تداوم شرایط بحرانی کرونا در سیستان و بلوچستان، این استان در مرکز توجه وزارت بهداشت و همچنین سایر نهادها و ارگان‌های خدمات‌رسان قرار گرفته است و نشان از بسیج همگانی مردم و مسوولان برای بازگرداندن شرایط به حالت عادی دارد.

 

سیری که نزولی نمی‌شود

 

مدیرکل دفتر مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: از نظر کرونا استان در شرایط تثبیت‌ شده‌ای از جهت آمار مبتلایان به این ویروس هستیم اما نمی‌توانیم بگوییم در وضعیت نزولی ۱۰۰ درصد قرار داریم

 

علیرضا شهرکی افزود: با همراهی مردم و مراقبت همگانی آمار بستری‌های کرونا در سیستان و بلوچستان رو به کاهش  و تلفات جانی کمتر خواهد شد.

 

وی خاطرنشان کرد: عادی‌انگاری و سهل‌انگاری در رعایت اصول بهداشتی و عدم رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم علت اصلی شیوع گسترده ویروس کرونا در سیستان و بلوچستان است.

 

روزگار کرونایی سیستان و بلوچستان با تمام اتفاقاتش خواهد گذشت همان‌گونه که در تاریخ این سرزمین بحران‌های مختلفی پشت سر گذاشته شد اما آنچه خواهد ماند و ثبت می‌شود در درجه اول مردم این استان‌اند که چگونه با رعایت‌هایشان با این ویروس جنگیدند و بعد از آن همت مسوولان مختلف است که پشت این استان را خالی نگذاشتند و از هیچ کاری دریغ نکردند.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

امیرعبداللهیان در توییتر مطرح کرد؛

ایران همواره به احترام پاسخ متقابل می‌دهد

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل