خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10787
۱۴۰۰/۰۵/۰۶ - ۱۳:۴۹
استاندار:

بنیاد مسکن۷۰ هزار واحد مسکونی در سیستان‌ و بلوچستان اجرا می‌کند

بنیاد مسکن۷۰ هزار واحد مسکونی در سیستان‌ و بلوچستان اجرا می‌کند
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود ۷۰ هزار واحد در سطح استان در حوزه مسکن محرومان، خانه‌هایی که در سیل آسیب دیدند و همچنین طرح اقدام ملی در حوزه شهرهای کوچک در دست اجرا دارد که کار بی بدیلی و اثر گذاری است.

به گزارش اس.بی پرس، احمدعلی موهبتی روز چهارشنبه در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان اظهارداشت: نقش‌آفرینی بنیاد مسکن در حاشیه‌نشینی  زاهدان، چابهار و اخیرا در زابل  از اقدامات بسیار خوب  و بی بدیل  رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در  این استان بوده که نسبت به این موضوع اهتمام جدی داشتند.

 

وی با بیان اینکه برای همکاران، خانواده و کسانی که متاثر از ضایعه درگذشت رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شدند صبر جمیل و غفران واسعه برای آن مرحوم طلب می‌کنیم افزود:  بحث بنیاد مسکن در سیستان و بلوچستان  و توجه به روستاها در مقطع زمانی خودش  به خوبی انجام شد و این مهم بسیار برای ما حائز اهمیت  است به جهت این که حاشیه‌نشینی زاهدان و چابهار  نگرانی جدی در کشور ایجاد کرده بود.

 

استاندار سیستان و بلوچستان  خاطرنشان کرد: در موضوع  سیل ۹۸ خانه‌هایی که آسیب دیدند به اندازه‌ای که ۱۶ هزار و ۲۵۰ واحدی که بازسازی شد نبود ولی مرحوم تابش و سایر همکارانشان به جهت  اینکه بهره‌مندی مقاوم سازی روستایی در استان  بالا رود آمار بالاتر از حد معمول اعمال کردند.

 

وی اظهارداشت: یکی از کارهای خوبی که حائز اهمیت است تهیه طرح هادی است دوستان باید بدانند که نقشه راه مهم بوده و  همه باید به آن  پایبند باشند، تهیه نقشه هادی  از اهمیت بسیار بالایی برخوردار  بوده و باید  این مهم را  به ۱۰۰ درصد برسانیم  و در جاهایی که عمر طرح‌های هادی تمام شده سریعا بازنگری شود.

 

موهبتی ادامه داد: بنابراین این نقشه کمک می‌کند که مردم تکلیفشان را بدانند که چه وضعیتی در روستا دارند و دستگاه‌های اجرایی  هم موظف‌اند که در طرح هادی وقتی فضای خدماتی ( مانند آموزشی، بهداشتی درمانی و ورزشی ) دیده شده  با حداکثر سرعت بحث‌های تملک و  احیای طرح‌ها را  دنبال کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه هم تهیه طرح‌های هادی باید به ۱۰۰ درصد برسد و هم  طرح‌هایی که عمرشان تمام شده  بازنگریش باید به ۱۰۰ درصد برسد تصریح کرد: از بنیاد مسکن  انتظار داریم که به کمک ثبت اسناد موضوع سند دار کردن خانه‌های روستایی را مد نظر قرار دهند.

 

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: در زمینه سنددار کردن خانه های روستایی فرمانداران، بخشداران، مجموعه بنیاد مسکن و ثبت  استان  همتی مضاعف در این حوزه داشته باشند تا همه املاک مردم دارای سند شود چون برای مردم خوب بوده  و ساخت‌ و سازهایشان استاندارد می‌شود.

 

وی بیان کرد: روستاها بویژه روستاهای در مسیر جاده‌های اصلی انتظار ما این است که دستگاه‌های متولی کمک کرده و به این موضوع اهتمام بورزند که  یک هم افزایی انجام  و  این روستاها ایمن شوند و چهره روستا از وضعیت ناهنجاری دربیاید.  

 

موهبتی خاطرنشان کرد: بعضی از نقاط مهم و استراتژیک سیستان و بلوچستان و جاده‌های اصلی  مثل سفید آبه که پیشانی استان است  و اولین جایی که مردم وقتی وارد می شوند  این منطقه  بوده حتما باید یک طرح خوب  و  ویژه  دیده  و تامین اعتبار برایش  انجام شود.

 

وی گفت: اگر می‌خواهیم از ظرفیت گردشگری سیستان و بلوچستان استفاده کنیم باید در مسیر روستاهای مهم در جاده‌ها حتما یکسری حداقل‌ها  گذاشته شود که این مهم هم برای گردشگری و هم برای  فرهنگسازی تا سایر روستاهای هم از آن الگو گیرند حائز اهمیت است.

 

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه  در بودجه ۱۴۰۰ به همت همگان توانستیم یک رشد بودجه‌ای خوبی داشته باشیم  و نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد تومان تا این لحظه اعتبار قطعی برای استان تعیین شد ادامه داد: در بخش اسناد آمایش فرماندارن اکنون وقت فکر کردن است بعد که این سند آماده و بر مبنای آن بودجه گذاشته می‌شود اعتراض می‌کنند که بودجه ما کم است.

 

وی اظهارداشت: دستگاه‌های اجرایی وقتی در نقشه راه و سند آمایش نقش آفرینی نکنند آسیب جدی زده می‌شود و آینده به مخاطره می‌افتد به جهت اینکه کم‌کاری کرده‌اند از اینرو  اگر  ما سند آمایش را پایان سال ۹۷ و اول ۹۸ به خوبی مدیریت نمی‌کردیم و تصویب نمی‌شد سال ۹۹ و ۱۴۰۰  چنین اعدادی محقق نبود.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha