خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10802
۱۴۰۰/۰۵/۰۷ - ۰۹:۳۳

دختربچه چهار ساله چابهاری در هوتَگ غرق شد

دختربچه چهار ساله چابهاری در هوتَگ غرق شد
عضو شورای روستای جماعت‌زهی بخش پُلان چابهار گفت: دختربچه چهار ساله هنگام بازی در کنار هوتگ (گودال آب) روستای جماعت‌زهی پس از سقوط در آب، جان خود را از دست داد.

به گزارش اس.بی پرس، محمد ملانوازان، عضو شورای روستای جماعت‌زهی بخش پُلان چابهار گفت:آتنا کودک چهار ساله قربانی هوتگ در روستای جماعت زهی از توابع بخش پلان شهرستان چابهار شد.

 

به گفته وی، تعدادی از کودکان خردسال روستا در نزدیک هوتگ‌ها مشغول بازی بودند که یکی از آن‌ها در هوتگ سقوط کرد.

 

عضو شورای روستای جماعت‌زهی بخش پُلان چابهار گفت: ظاهراً کودک در حین بازی کنار هوتگ ناگهان سُر خورده و در همان لحظات ابتدایی غرق شده است و اعزام به مرکز درمانی هم نتیجه‌ای دربر نداشت و کودک فوت شد.

 

طی پنج سال اخیر بیش از ۲۰ نفر در هوتگ‌های شهرستان چابهار جان باخته‌اند.

 

هوتک یا هوتگ (گودال حفر شده برای ذخیره روان آب باران) منبعی برای تامین آب آشامیدنی و مصرفی روستاییان و احشام و توسعه کشاورزی و دامداری در دشتیاری، پُلان، پیرسهراب، تلنگ، باهوکلات، عورکی و منطقه سندها، دلگانها و کلانی‌ها است.

 

هوتک که به گودالی بزرگ برای ذخیره آب گفته می شود در زبان بلوچی در منطقه بلوچستان به هوتِگ مشهور است. یک سامانه سنتی برای مهار، کنترل و بهره برداری از سیلاب و به عنوان یکی از راه های متداول تامین آب محسوب می‌شود.

 

ساخت هوتِگ در منطقه دشتیاری و چابهار با توجه به وضعیت آب و هوایی منطقه از زمان‌های بسیار دور مرسوم بوده و گودال‌های حفر شده با اشکال هندسی دایره، مستطیل، مربع و به عمق بیش از پنج، ۱۰، ۲۰ و حتی بیشتر است که توسط بومیان منطقه حفر شده و اطراف آن دیواره خاکی با ارتفاع حدود یک تا ۲ متر ایجاد می‌شود.

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد