خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10834
۱۴۰۰/۰۵/۰۹ - ۱۵:۳۴
نفس ها به شماره افتاد؛

آتش زیرخاکستر بحران ریزگردها در جنوب شرق کشور/ مراجعه ۵۳۷ بیمار متاثر از طوفان به مراکز درمانی

آتش زیرخاکستر بحران ریزگردها در جنوب شرق کشور/ مراجعه ۵۳۷ بیمار متاثر از طوفان به مراکز درمانی
این روزها نفس مردمان سیستان به دلیل جولان ریزگردها به شماره افتاده و درست در شرایط بحرانی کرونا طوفان ریزگردها پای ۵۳۷ بیمار را در طول پنج روز به مراکز درمانی کشانده است.

 به گزارش اس.بی پرس، ریزگردها به عنوان یکی از معضلات جدی سیستان و بلوچستان امسال پرشتاب تر از همیشه می تازد، چراکه وضعیت خشکسالی وخیم تر شده و این موضوع از بین رفتن پوشش گیاهی و تشدید گرد و غبار را رقم زده است.

 

متاسفانه به دلیل عدم پایبندی افغانستان به معاهدات بین المللی در خصوص حق آبه هامون از هیرمند و ضعف دیپلماسی ایران، کانون های گرد و غبار در این منطقه و به ویژه تالاب هامون خشک و عدم پوشش گیاهی در سطحی وسیع دچار فرسایش شده که با اندک بادی خیزش طوفان ها را سهمگین تر می کند.

 

از دوشنبه هفته گذشته باز هم جولان ریزگردها در سیستان به اوج خود رسید به گونه ای که بیشتر نقاط استان تحت تاثیر گرد و غبار آن قرار گرفت و نفس بسیای از ساکنان منطقه به شماره افتاد، بیشنیه این طوفان به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید و به دلیل شدت غلظت گرد و غبار هوای استان چندین برابر ناسالم اعلام شد و در قسمت های شمالی روزهای بدون آفتابی را رقم زد.

 

جولان ریزگردها با خسارت های زیادی به بخش های کشاورزی، برق و راه ها همراه بود و از سویی سبب شد بیماران زیادی متاثر از گرد و غبار، روانه بیمارستان شوند و روزهای نفس گیری را پشت سر بگذرانند.
 
 


بیشینه سرعت باد در زابل به ۹۴ کیلومتر بر ساعت رسید

امروز هم طبق اعلام محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان، بیشینه سرعت باد در زابل به ۹۴ کیلومتر بر ساعت رسید و گردوخاک حاصل شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه زابل را به ۳ هزار متر کاهش داد.


 
وی بیان کرد: گرد و غبار شعاع دید افقی در شهرهای زاهدان، میرجاوه، سراوان، خاش، ایرانشهر، نیکشهر، راسک و نصرت آباد را کاهش داده است.

 

این مقام مسئول افزود: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی انتظار می رود بادهای شدید ۱۲۰ روزه همچنان تا دوشنبه پیش رو در زابل و چهار شهرستان زهک، هیرمند، هامون و نیمروز ادامه داشته باشد.
 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: پیش بینی می شود وزش این باد شدید موجب کاهش شدید دید افقی، کاهش کیفیت هوا، تشکیل توده عظیم گرد و غبار شود طوری که موجب اختلال در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان، محور زابل-نهبندان، زاهدان-نهبندان و زاهدان-بم، شود.

 

حیدری در بخش دیگری گفت: توصیه می شود در زمان غبار آلود شدن هوا در ترددهای غیر ضروری در فضای باز خودداری شود.
 
 


مراجعه ۵۳۷ بیمار بر اثر طوفان ریزگردها به مراکز درمانی

عباسعلی ارجمندی، فرماندار زابل نیز به خبرنگار ما گفت: ۵۳۷ بیمار بر اثر طوفان ریزگردها از پنجم مرداد ماه تا امروز به مراکز درمانی سیستان مراجعه کردند که از این تعداد ۱۰۷ نفر بستری شدند و ۴۳۰ نفر نیز به صورت سرپایی خدمات درمانی لازم را دریافت کردند.


 
وی ادامه داد: از ۵۳۷ بیماری که تحت تاثیر طوفان شن و ریزگردها در شهرستان های زابل، نیمروز، هیرمند، هامون و زهک به مراکز درمانی مراجعه کردند، ۲۲۲ نفر بیمار قلبی، ۲۴۱ تنفسی، ۵۶ ترافیکی و ۱۸ بیمار چشمی بودند.


 
این مقام مسئول گفت: طوفان باعث خساراتی در شبکه توزیع برق در شهرهای ادیمی و محمد آباد سیستان و بلوچستان نیز شده است.

 


خسارت های طوفان به آب و برق
 
وی با بیان این که به دلیل وزش طوفان های ۱۲۰ روزه آب شرب منطقه سیستان با خطر جدی آلودگی همراه است، اظهار کرد: همانطور که می دانیم آب شرب منطقه سیستان از محل چاه نیمه ها تامین می شود که با هر بار طوفان، آلودگی بسیاری وارد این آب ها می شود.


 
فرماندار زابل اظهار کرد: با وزش هر بار طوفان در منطقه سیستان ماسه های بادی و ریزگردهای بسیاری به همراه سایر آلودگی ها وارد آب های راکد چاه نیمه ها می شود. با توجه به اینکه آب شرب شهر زاهدان و شمال سیستان بلوچستان از این محل تامین می شود، باید هر چه زودتر فکری برای جلوگیری از این آلودگی ها کرد.
 
 
خانه های روستایی زیر خاک رفت

علیرضا شهرکی، مدیرکل دفتر ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: هنوز خسارت های نهایی طوفان اخیر در شمال استان جمع بندی نشده است، اما آسیب هایی را به روستاهای در معرض ریزگردها وارد کرده و سبب شده است که خانه هایی  در مناطق مستعد زیر خاک بروند.


 
وی ادامه داد: افزایش مراجعات بیماران متاثر از طوفان به مراکز درمانی و انسداد جاده ها از دیگر مشکلاتی است که در پی طوفان سیستان شاهد آن بودیم، طبق پیش بینی هواشناسی وزش باد شدید در شمال استان تا دوشنبه ادامه دارد.  

 
انتهای پیام/

 

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha