خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10886
۱۴۰۰/۰۵/۱۲ - ۱۰:۴۷
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خبر داد؛

سند راهبردی ایران و افغانستان؛ چشم انداز روابط ۲ کشور در ۵بخش/آب، مسائل تجاری و امنیتی مهم ترین موضوعات مورد بحث است

سند راهبردی ایران و افغانستان؛ چشم انداز روابط ۲ کشور در ۵بخش/آب، مسائل تجاری و امنیتی مهم ترین موضوعات مورد بحث است
فداحسین مالکی گفت: سند راهبردی ایران و افغانستان در پنج بخش از جمله آب، مسائل تجاری، امنیتی و فرهنگی در حال تنظیم است که بعد از تایید میان کارشناسان ۲ کشور به امضای میان روسای جمهور ایران و افغانستان می رسد.

 به گزارش اس.بی پرس، فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در جلسات مکرری که در کمیسیون امنیت ملی داشتیم و این کمیسیون با وزارت امور خارجه و وزارت نیرو برگزار کرد، تاکید بر این بود که با افغانستان دیپلماسی صورت بگیرد و هرچه زودتر جلسه کمیسیون مشترک ۲ کشور تشکیل شود.


وی عنوان کرد: در این راستا وزاری امور خارجه و نیرو این موضوع را پذیرفتند، در کمیسیون مشترک این ۲ کشور جلسات مشترک همه دستگاه ها که حدود ۲۰ مورد را شامل می شود اعم از آب، مسائل تجاری، فرهنگی، امنیتی و ... تشکیل شده و در قالب یک سند مورد علاقه دو کشور در حال آماده شدن است.

 

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سند راهبردی ایران و افغانستان در پنج بخش تنظیم می شود که سه بخش آن تاکنون آماده شده است و شامل آب، تجارت و فرهنگ است و ۲ بخش دیگر هرچه زودتر توسط وزارت امور خارجه آماده می شود.

 

مالکی بیان کرد: بر اساس جلسه کمیسیون مشترک، رضا اردکانیان وزیر نیرو باید ابتدا به کابل برود که به دلیل تحولات افغانستان و روی کار آمدن دولت جدید در ایران این سفر به تاخیر افتاده است.

 

وی عنوان کرد: هنگامی که هر پنج بخش سند جامع راهبردی ایران و افغانستان میان کارشناسان ۲ کشور کارشناسی و تایید شد، میان روسای جمهور دو کشور به امضا می رسد.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: امضای این سند میان رئیس جمهور ایران و افغانستان اتفاق بسیار خوبی برای این ۲ کشور است و در خصوص آب، موضوعات تجاری در چابهار، اقتصاد و مشارکت های فرهنگی اقدامات خوبی رخ می دهد.

 

انتهای پیام/
 

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha