خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10915
۱۴۰۰/۰۵/۱۳ - ۱۶:۳۶
عدالت آموزشی چه زمانی محقق می‌شود؛

شرایط آموزشی در تهران اگر برای دانش‌آموز سیستان و بلوچستانی مهیا می‌شد، تعداد رتبه‌های زیر 3 هزار استان چقدر می‌شد؟

شرایط آموزشی در تهران اگر برای دانش‌آموز سیستان و بلوچستانی مهیا می‌شد، تعداد رتبه‌های زیر 3 هزار استان چقدر می‌شد؟
منکر تلاش دانش‌آموزان این مدارس نیستیم، اما اگر چنین شرایطی هم برای دانش‌آموز سیستان و بلوچستانی هم مهیا می‌شد، او نمی‌توانست چنین رتبه‌هایی را کسب کند؟ وقتی به همت جهادگران آموزشی در استان، دانش‌آموزان کوشا و بااستعداد، توانستند 6 برابر نسبت جمعیت در مقایسه با آمارهای کشوری، رتبه‌های زیر 3 هزار کنکور 1400 را شکار کنند، اگر شرایط آموزشی در تهران مهیا می‌شد چه؟

اس.بی پرس ـ زهره پودینه‌یی: ‏١٠ رتبه برتر کنکور ١۴٠٠ در هر سه گروه آموزشی به ترتیب از مدارس سمپاد، غیردولتی و بعضاً نمونه دولتی هستند و دانش‌آموزان مدارس دولتی هیچ سهمی از این ده رتبه ندارند؛ این یعنی آموزش طبقاتی؛ یعنی ثروت ضامن ارتقای علمی است.

دانش‌آموز یا از خانواده پولداری است و به مدرسه غیردولتی می‌رود و در همان گلخانه‌های غیرانتفاعی، تست‌های همان طراحان کنکور را تمرین می‌کند و آینده‌اش را می‌خرد، یا مانند بیچاره‌های مطرود، مدرسه دولتی می‌روی و کنکور هم قبول نمی‌شود، یا حداکثر رتبه قابل قبولی کسب نمی‌کند.

شاید بگویید خب طبیعی است، بهترین دانش‌آموزان در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی درس می‌خوانند و مدارس دولتی دانش‌آموزان متوسط به پایین را جذب می‌کنند؛ اما ازآنجاکه تست‌زنی و شرکت در آزمونی چون کنکور که همه در حال رقابت با یکدیگر هستند، نیاز به کسب مهارت دارد؛ مهارت بالایی که با اساتید و کتاب‌های گران‌قیمت حاصل خواهد شد، با آزمون‌های مکرر و استانداردی که جامعه آماری بزرگی در آن شرکت می‌کنند و همه این‌ها مستلزم هزینه کردن‌های بالایی است.

البته که منکر تلاش دانش‌آموزان این مدارس نیستیم، اما اگر چنین شرایطی هم برای دانش‌آموز سیستان و بلوچستانی هم مهیا می‌شد، او نمی‌توانست چنین رتبه‌هایی را کسب کند؟

برخی معتقدند، نفرات برتر کنکور نخبگان درسی هستند و خانواده‌های آن‌ها، فرزندان نخبه خود را راهی این مدارس خاص می‌کنند تا مسیر پیشرفت تحصیلی‌شان بازتر شود. معتقدند این خانواده‌ها برای تحصیل دانشگاهی فرزندانشان، فرش زیر پایشان را هم می‌فروشند. به عبارتی نخبگان درسی به‌جایی می‌روند که امکان رشد درسی آن‌ها فراهم باشد و این در مدارس غیرانتفاعی و تیزهوشان و نمونه دولتی رخ می‌دهد.

خوب سؤال اینجاست آیا خانواده تمام نخبه‌های درسی در سراسر کشور، امکان دسترسی به چنین مدارسی را دارند. دانش‌آموز نخبه زابلی یا ایرانشهری و چابهاری چگونه می‌توانند به مدارسی همچون علامه حلی، علوی، طباطبایی و فرزانگان تهران و یا دیگر مدارس برتر کلان‌شهرهای دیگر دسترسی داشته باشند؟

لازم به ذکر است، در سال گذشته به همت گروه‌های جهادی و جهاد معلمان در سیستان و بلوچستان، فضای آموزشی مناسب‌تری برای دانش‌آموزان کوشا و بااستعداد مهیا ساختند تا آن‌ها 6 برابر نسبت جمعیت در مقایسه با آمارهای کشوری، رتبه‌های زیر 3 هزار کنکور 1400 را شکار کنند. نسبت درصد قبولی دانش‌آموزان تهرانی به جمعیت 3.5 است.

 

 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

امیرعبداللهیان در توییتر مطرح کرد؛

ایران همواره به احترام پاسخ متقابل می‌دهد

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل