خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10939
۱۴۰۰/۰۵/۱۵ - ۱۰:۵۵

زکات ،یکی از واجبات دین اسلام است (ویدئو)

زکات ،یکی از واجبات دین اسلام است (ویدئو)
یکی از واجبات دین اسلام که در آیات کلام وحی به تکرار در مورد اهمیت آن گفته شده، زکات است، باید گفت هر مسلمان باید به حساب اموال خود رسیدگی کند و زکات اموال خود را بپردازند.

به گزارش اس.بی پرس، زکات از واجبات مالی در دین اسلام است که بر اساس آن، مسلمانان باید مقدار معینی از ۹ قلم کالا برای مصرف در زندگی فقرا و سایر امور عمومی اجتماعی بپردازند. این ۹ کالا عبارتند از نقدین (طلا و نقره)، انعام ثلاثه ( گاو، گوسفند و شتر) و غلات اربعه (گندم، جو، کشمش و خرما). مقدار پرداختی هر یک از این کالاها متفاوت بوده و در فقه تعیین شده است.


زکات از جمله مهم‌ترین واجبات است و تأکید بسیاری بر آن شده است. زکات از فروع دین شمرده شده و در منابع دینی در کنار نماز و جهاد قرار گرفته و یکی‏ از پنج ستون دین است. در ۵۹ آیه قرآن و حدود ۲۰۰۰ روایت به زکات اشاره شده است. در قرآن در بسیاری از موارد از واژه صدقه برای اشاره به زکات استفاده شده است و در فقه، زکات را صدقه واجب می‌خوانند.


زکات دو نوع دارد: زکات بدن که همان زکات فطره است و در عید فطر پرداخت می‌شود و زکات مال که به غلات چهارگانه، دام‎ها و سکه‌ها با شرایط خاصی تعلق می‌گیرد.


download

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha