خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10942
۱۴۰۰/۰۵/۱۵ - ۱۵:۱۰
صدای پای داعش از افغانستان به گوش می‌رسد

وقتی دست اشرف غنی در استفاده از داعش علیه همسایگان رو می‌شود

وقتی دست اشرف غنی در استفاده از داعش علیه همسایگان رو می‌شود
باید پذیرفت که هراس روس‌ها از ظهور داعش در شمال افغانستان بجاست، اینکه ادعا می‌کنند اسنادی از انتقال داعش توسط امریکا به شمال افغانستان دارند، دروغ نمی‌گویند. در این اوضاع طالبان هم به تهران و هم به مسکو و پکن متعهد شده است، آن بخش تندرو را مهار خواهد کرد. این ممالک از قدرت گرفتن داعش در افغانستان بیم دارند؛ اما تعهد طالبان را به‌عنوان مانع اصلی تحقق این نقشه امریکا قبول کرده‌اند.

به گزارش اس.بی پرس، محمدحسین جعفریان، کارشناس ارشد مسائل افغانستان، در یادداشت پیش رو به تصرفات طالبان در افغانستان به‌خصوص شمال این کشور پرداخته و دلیل حمایت و انفعال کشورهای بزرگ همسایه را بررسی کرده و آورده است: باید پذیرفت که هراس روس‌ها از ظهور داعش در شمال افغانستان بجاست. اینکه کابلوف و زاخارووا بارها ادعا می‌کنند اسنادی از انتقال داعش توسط امریکا به شمال افغانستان دارند، دروغ نمی‌گویند. در این اوضاع طالبان [چنانکه خیرخواه نیز تلویحاً گفت] هم به تهران و هم به مسکو و پکن متعهد شده است، آن بخش تندرو را مهار خواهد کرد. این ممالک از قدرت گرفتن داعش در افغانستان بیم دارند؛ اما تعهد طالبان را به‌عنوان مانع اصلی تحقق این نقشه امریکا قبول کرده‌اند؛ زیرا دولت اشرف غنی ثابت کرده است در استفاده از داعش و بخش ناراضی طالبان علیه همسایگان و حتی مخالفان داخلی خود تبحر ویژه‌ای دارد.

 

متن این یادداشت به شرح زیر است:

مواضع این روزهای مسکو، تهران و حتی دهلی و پکن در قبال طالبان، بسیاری را متعجب کرده است. عجیب‌تر آن‌که امریکا و پاکستان نیز حرفشان همین است. اولین بار است که عمده قدرت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای صاحب نقش در این کشور، یک‌صدا می‌گویند؛ طالبان باید در قدرت سهیم شود. ابهام اما در کیفیت این شراکت است. شرح این چند معادله و چند مجهول چیست؟
واشنگتن یقین کرده است، افغانستان آشفته برایش منفعتی بیشتر دارد. آن‌ها طی دو دهه بیش از یک تریلیون دلار در این کشور خرج کردند. صدها نفر تلفات دادند؛ اما به اهدافشان نرسیدند.

 

عاقبت مقامات پنتاگون قانع شدند CIA بهتر قادر به مدیریت اوضاع است. آن‌ها یک نیروی ارزان را بجای خود در افغانستان مستقر کردند تا همان کارها را بکند. نیرویی که در کشتن غیرنظامیان، حمله مستقیم به دشمنان امریکا و حمله آشکار به همسایگان افغانستان، محدودیت پنتاگون را ندارد؛ داعش!...آمریکا می‌خواست افغانستان را چون بمبی در منطقه، برای آسیب به دشمنان خود (چین، روسیه و ایران) منفجر کند؛ اما با این اوصاف چرا رقبای واشنگتن از خروج اشغالگران و شراکت طالبان در قدرت استقبال کردند؟

 

کاخ سفید امید داشت تفکر افراطی طالبان در صورت پیروزی در افغانستان، با همسایگانی چون ایران، چین و جمهوری‌های آسیای مرکزی و روسیه سر ناسازگاری بگذارد. جناح‌های افراطی طالبان این ظرفیت را داشتند و دارند؛ اما طالبان پیش‌تر هیئت‌هایی را به تهران، پکن و مسکو فرستاد. اطمینان داد قصد مزاحمت ندارد. امریکا این را نیز پیش‌بینی کرده بود. آن‌ها نقشه جایگزین داشتند. بین طالبان از قدیم‌الایام گروه‌هایی از پاکستان، چچن، آسیای مرکزی، ایغورهای چین و غیره بوده‌اند. آن‌ها سال‌های سال در هلمند، لوگر، ننگرهار و مابقی جغرافیای افغانستان، پا‌به‌پای طالبان جنگیده‌اند. کشته و مجروحان بسیاری هم داده‌اند. این گروه‌ها هدف غایی و نهایی‌شان فتح کابل نیست. سال‌ها نجنگیده و این‌همه کشته نداده‌اند تا ملاهبت‌ا...در ارگ کابل جانشین اشرف غنی شود. حالا روز پیروزی است. این گروه‌ها سهمشان را از این کیک می‌خواهند. گویا در یک تفاهم پنهانی با مقامات کلیدی دولت غنی و طالبان، این گروه‌ها به سمت شمال و مناطق مرزی هدایت‌شده‌اند.

 

طی ماه‌های اخیر، دولت شهرستان‌هایی را [در شمال] پیش از هجوم طالب تخلیه کرد. نیز طالبان اذعان کرد حتی قصد تصرف برخی مناطق را نداشته اما دولت خودش آن‌ها را تخلیه و تقدیم کرده است، این معما حالا قابل‌درک و حل‌شدنی است. امریکا احتمالاً با جلب توافق طالب و غنی برای این جریان تندرو و بیشتر خارجیِ طالبان، جغرافیا تدارک دیده است. جایی که میدان اصلی جنگ‌های پیش‌رو خواهد شد. از نگاه اشرف غنی و ملاهبت‌الله برای چنین مقصودی چه جایی بهتر از شمال افغانستان است.

 

طالبان درباره این گروه‌ها ساکت است؛ اما این سکوت دیگر افاقه نمی‌کند. در برخی استان‌ها نظیر بدخشان، کل مناطق مرزی با هماهنگی هم‌زمان دکتر غنی و طالبان، تسلیم گروه‌هایی چون انصار الله تاجیکستان شده است. جنگجویان این گروه با بیرق طالبان شهرستان‌های استان بدخشان را تصرف کردند؛ اما حالا ازآنجا سرگرم نفوذ و ایجاد جبهه در شمال رودخانه آمودریا و خاک تاجیکستان هستند. تنها اظهارنظر طالبان دراین‌باره را مولوی خیرخواه داشته است. در گفتگوی اخیرش با شبکه پرس تی وی، وقتی از حضور داعش در بدخشان پرسیدند، او اصل قصه را انکار نکرد. بلکه مدعی شد؛ «اگر کسی به‌صورت مهاجر به بدخشان آمده و در آنجا باشد، باید راه‌حلی جست‌وجو کنیم، برگردد. ما متعهد شده‌ایم آن‌ها را تشویق کنیم تا به کشورشان بازگردند. ما باید این مشکل را حل کنیم؛ چه از راه گفت‌وگو و چه اینکه خودشان بروند. ما نمی‌خواهیم کشورمان امنیت دیگران را با خطر مواجه کند. کسانی که عامل خطر هستند، باید به کشورهایشان برگردند. از خاک ما نباید سوء‌استفاده شود.»

 

 پس باید پذیرفت که هراس روس‌ها از ظهور داعش در شمال افغانستان بجاست. اینکه کابلوف و زاخارووا بارها ادعا می‌کنند اسنادی از انتقال داعش توسط امریکا به شمال افغانستان دارند، دروغ نمی‌گویند. در این اوضاع طالبان [چنانکه خیرخواه نیز تلویحاً گفت] هم به تهران و هم به مسکو و پکن متعهد شده است، آن بخش تندرو را مهار خواهد کرد. این ممالک از قدرت گرفتن داعش در افغانستان بیم دارند؛ اما تعهد طالبان را به‌عنوان مانع اصلی تحقق این نقشه امریکا قبول کرده‌اند؛ زیرا دولت اشرف غنی ثابت کرده است در استفاده از داعش و بخش ناراضی طالبان علیه همسایگان و حتی مخالفان داخلی خود تبحر ویژه‌ای دارد. عبدالمنان نیازی نمونه این بازی پلید اداره امنیت اشرف غنی بود. آن‌ها نشان داده‌اند در این بازی‌ِ فریب، چیزی جلودارشان نیست.

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha