خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 10983
۱۴۰۰/۰۵/۱۷ - ۱۵:۴۱
تهدید حیات در شرق کشور؛

زنگ‌ خطر بحران در ذخیره گاه زیست کره به صدا درآمد/تالاب بین المللی هامون تشنه حق آبه

زنگ‌ خطر بحران در ذخیره گاه زیست کره به صدا درآمد/تالاب بین المللی هامون تشنه حق آبه
زنگ‌ خطر بحران در تالاب بین المللی هامون یا همان ذخیره گاه زیست کره به صدا درآمده، چراکه عدم ورود حق آبه به این تالاب پدیده گرد و غبار و مشکلات دیگری را به بار آورده است، اتفاقی که خطری بزرگ برای حیات منطقه وسیعی از شرق کشور خواهد بود.

 به گزارش اس.بی پرس، چند دهه خشکسالی در منطقه سیستان و عدم ورود آب به تالاب بین المللی هامون، مشکلات مختلفی را برای منطقه ایجاد کرده، یکی از این معضلات بروز پدیده گرد و غبار است.

 

ریزگردهایی که محدوده وسیعی در منطقه را تحت تأثیر قرار داده و خطری جدی برای حیات در شرق کشور محسوب می شود و بیش از دو هفته است که روزهای مردم را تبدیل به شب کرده و نفس هایشان را به شماره انداخته است.

 

این در حالی است که برای این تالاب بین المللی حق آبه ای از چاه نیمه ها در نظر گرفته شده که به دلیل ناخن خشکی وزارت نیروی دولت روحانی خبری از آن نیست و بخش عمده ای از این آب تبخیر می شود.

 

افزایش مشکلات تنفسی و مهاجرت گسترده مردم

وحیدپورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: برنامه حفظ و احیای تالاب هامون با عدم جاری شدن حق آبه تالاب، سرانجامی نخواهد داشت.

 

وی افزود: علیرغم ظرفیت ۱۳ میلیارد متر مکعبی تالاب هامون، براساس توافقات داخلی صورت پذیرفته، مقرر شده بود سالانه ۶۰ میلیون متر مکعب آب تحت عنوان حق آبه زیست محیطی پس از تامین شرب و کشاورزی از محل چاه نیمه های سیستان، وارد تالاب هامون شود.

 

این مقام مسئول اضافه کرد: صرف نظر از این اولویت بندی در توزیع و مدیریت آب، عدم تخصیص همین مقدار حق آبه تالاب علاوه بر تداوم و شدت گرفتن پدیده گرد و غبار، افزایش مشکلات تنفسی و مهاجرت گسترده مردم، برنامه احیای پوشش گیاهی را دچار مشکلات جبران ناپذیری می کند.

 

پورمردان تصریح کرد: عدم ورود حق آبه به تالاب هامون باعث نابودی پوشش گیاهی بستر تالاب بین المللی هامون و در نتیجه تشدید پدیده گرد و غبار و افزایش کانون های برخاست خاک در اکثر نقاط منطقه سیستان می شود و این خطری بزرگ برای حیات شمال استان و منطقه ی وسیعی از شرق کشور خواهد بود.

 

تداوم بادهای ۱۲۰ روزه تا پایان هفته در شمال سیستان و بلوچستان

هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز اعلام کرد؛ براساس بررسی آخرین تصاویر ماهواره و نقشه های پیش یابی، آسمان استان صاف تا قسمتی ابری، وزش بادهای ۱۲۰ روزه تا اواخر هفته در شمال استان ادامه دارد که صبح ها وزش بادشدید همراه با خیزش گردوخاک خواهد بود.

 

بر این اساس، طی این مدت درمناطق مرکزی و جنوبی اواسط روز تا بعدازظهر وزش بادنسبتاشدید و برخی نقاط گردوخاک پیش بینی می شود. سه روز آینده در ارتفاعات جنوبی ساعات بعدازظهر رشد ابر خواهیم داشت و احتمال رعدوبرق با رگبارپراکنده، تندباد لحظه ای وجود دارد. دریای عمان در مناطق شرقی مواج و عملیات دریایی با احتیاط صورت گیرد.

 

انتهای پیام/

 

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد