خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11052
۱۴۰۰/۰۵/۲۱ - ۱۰:۳۵
در گفتگو با اس.بی پرس، عنوان شد:

مردم: ما واکسن برکت می‌خواهیم! رئیس مرکز بهداشت زابل: همه واکسن ها موثرند / مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام: هفته آینده مشکل کمبود واکسن برکت حل خواهد شد

مردم: ما واکسن برکت می‌خواهیم! رئیس مرکز بهداشت زابل: همه واکسن ها موثرند / مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام: هفته آینده مشکل کمبود واکسن برکت حل خواهد شد
به گفته تعدادی از بهورزان، باوجود اینکه واکسن های کره ایی و چینی برای تزریق موجود است اما بسیاری از مردم به دلیل اینکه صرفا قصد تزریق واکسن ایران دارند از واکسناسیون امتناع میکنند و این موضوع روند واکسیسناسیون را کاهش داده است؛ در این گزارش مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام سیستان و بلوچستان ازدریافت واکسن برکت طی هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، مردم در ارتباط با سرویس صدای مردم این پایگاه خبری از روند واکسیناسیون در سیستان وبلوچستان گلایه داشتند و خواستار پیگیری این مسئله شدند.

 

یکی از شهروندان زابل در گفتگو با خبرنگار ما گفت: با وجود اینکه از طریق سایت سازمان بهداشت به بنده نوبت واکسن کرونا در روز جمعه تعلق گرفته است اما با مراجعه به مراکز مختلف شهر شاهد تعطیلی این بخش ها بودم و روز شنبه نیز شاهد تجمع بسیار زیاد مردم در مراکز تجمیعی تزریق واکسن بودم که این خود باعث توزیع کرونا میشد و ترجیح دادم محل مورد نظر را ترک کنم.

 

وی افزود: پس از مراجعات مکرر در نهایت متوجه شدم که مرکز بهداشت زابل واکسن مد نظر من را نداشته و مجبور شدم به روستا مراجعه کنم و تزریق واکسن را انجام دهم.

 

بهورز یکی از مراکز درمانی هیرمند نیز در ارتباط با خبرنگار اس.بی پرس می گوید: بسیاری از مردم به دلیل اینکه واکسن ایرانی نداریم از تزریق سایر واکسن ها امتناع میکنند و این موضوع باعث ایجاد اخلال در روند واکسیناسیون ما شده است.

 

این بهورز ادامه داد: تبلیغات منفی فضای مجازی نیز باعث شده است برخی مردم از تزریق واکسن بترسند و با وجود پپیگیری و روشنگری خانه به خانه باز هم راضی به انجام این کار نشوند.

 

کمبود واکسن نداریم، همه واکسن ها اثر گذاری مثبت دارند

رئیس مرکز بهداشت زابل در توضیح این مسائل به خبرنگار ما گفت: ما کمبود واکسن نداریم و مردم نباید خودشان نوع واکسن را انتخاب کنند، چرا که هدف از واردات واکسن تامین سریعتر و کمک به روند واکسیسناسیون است و تمام واکسن ها اثر گذاری مثبت دارند.

 

 

رودباری افزود: محدود بودن واکسن ایرانی مختص شهر و استان ما نیست و این یک مسئله ی کشوری است و تبعا به شهر ما نیز از سمت وزارت خانه تعداد محدودی ارسال میشود.

 

وی تصریح کرد: به دلیل تاخیر در دریافت واکسن افرادی که باید دوز دوم را تزریق میکردند چند روزی با کاهش روند واکسیناسیون مواجه بودیم و این موضوع باعث تجمع مردم در روزی که واکسن رسیده است شده بود.

 

 

تا هفته آینده واکسن برکت به صورت فراگیر در اختیار مراکز درمانی قرار خواهد گرفت

علیرضا راشکی مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار اس.بی پرس گفت: در ابتدا تصور نمیکردیم مردم از واکسن برکت اینگونه استقبال نمایند، با پیگیری های انجام‌شده هم اکنون تولید را افزایش داده اییم و تا هفته آینده به صورت فراگیر در اختیار مراکز قرار خواهد گرفت اما مردم سلامت خود را به تعویق نیندازند و از هر واکسنی که موجود است استفاده نمایند.

 

 

وی در خصوص کمک‌های بنیاد برکت به حوزه بهداشت و درمان گفت: بنیاد برکت سیستان و بلوچستان در سه حوزه پیشگیری، تشخیص و درمان اقدامات مؤثری انجام داده است که می‌توان به تولید سه و نیم میلیون ماسک در کمتر از یک ماه و توزیع آن جهت پیشگیری از بیماری کرونا اشاره نمود.


راشکی افزود: تاکنون 28 هزار دوز واکسن برکت و 6 هزار دوز رمدیسیور تحویل دانشگاه علوم پزشکی شده است.

 

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: 20 گروه غربالگری به کمک دانشگاه علوم پزشکی آمد و با حرکت در روستاها به شناسایی مبتلایان پرداخته، افراد مبتلا در خانه قرنطینه شده و در پی آن کمک‌رسانی به 50 هزار آسیب‌دیده از کرونا نیز انجام‌شده است.

 

 

هم‌استانی‌هایی که دوز اول واکسن برکت را تزریق کرده‌اند نگران تأخیر بوجود آمده نباشد

سیدمحمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه تاکنون حدود ۱۶۰ هزار دوز واکسن کرونا در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تزریق شده، اظهار داشت: هم‌استانی‌هایی که دوز اول واکسن برکت را تزریق کرده‌اند و هم‌اکنون نوبت تزریق دوز دوم واکسن آنها فرا رسیده نگران تأخیر بوجود آمده نباشد؛ با پیگیری‌های انجام‌شده به زودی محموله‌های جدید واکسن وارد استان می‌شود.

 

وی با بیان اینکه در بررسی پژوهشگران فاصله بین دو دوز اول و دوم واکسن در صورت افزایش نگران کننده نیست، ادامه داد: به عنوان مثال در واکسن برکت فاصله بین تزریق دو دوز چهار هفته است و می‌شود تا پنج یا ۶ هفته هم لحاظ شود و در واقع این اتفاق ممکن است باعث شود میزان آنتی بادی‌های تولید شده بیشتر و سطح ایمنی بدن افزایش یابد.

 

 

پنج و نیم میلیون دوز واکسن کرونا هم آماده تحویل به وزارت بهداشت است

رئیس هیأت مدیره گروه دارویی برکت بیان کرد: خط اول تولید که بین ۳.۵ تا ۴ میلیون در ماه در حال تولید است و تا دیروز ۲.۲ میلیون دوز تحویل وزارت بهداشت داده‌ایم و ۵ تا ۶ میلیون دوز نیز تولید کرده‌ایم و فاصله تولید تا تحویل به دلیل انجام تست‌های مختلف روی واکسن‌ها، ۱۵ تا ۱۶ روز است و اگر این تست‌ها انجام شود بقیه واکسن‌ها نیز تحویل وزارت بهداشت داده می‌شود.

 

رییس هیئت مدیره گروه دارویی برکت با بیان اینک گروه دارویی برکت تاکنون حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن کرونا به وزارت بهداشت تحویل داده است، گفت: حدود پنج و نیم میلیون دوز واکسن کرونا هم آماده تحویل به وزارت بهداشت است.

 

جمشیدی با بیان اینکه خط دوم تولید واکسن گروه دارویی برکت نیز آماده راه اندازی است افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید ما ۶ تا ۸ میلیون دوز واکسن است که با افتتاح خط دوم این ظرفیت به ۱۲ میلیون دوز نیز افزایش خواهد یافت.

 

وی از نصب تجهیزات خط سوم تولید واکسن با ظرفیت ۱۶ تا ۲۰ میلیون دوز هم خبر داد و افزود: این خط سوم هم تا یک ماه آینده راه اندازی می‌شود.
 

 

خبرنگار: فاطمه شیرزایی

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha