خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11089
۱۴۰۰/۰۵/۲۳ - ۱۰:۲۵
فرجام تلخ بدعهدی و دیپلماسی ضعیف؛

سدسازی‌های افغانستان سیلاب را هم به روی هامون بست/ اسارت آب و پرواز خاک؛ سهم سیستان از حق آبه

سدسازی‌های افغانستان سیلاب را هم به روی هامون بست/ اسارت آب و پرواز خاک؛ سهم سیستان از حق آبه
عطش و ریزگردها تنها سهم سیستان از معاهده بین المللی ایران و افغانستان درباره حق آبه هیرمند است، اتفاقی تلخ که سدسازی های افغانستان آن را برای هامون نشینان سخت تر کرد.

 به گزارش اس.بی پرس، سال هاست مردم سیستان چوب بدعهدی افغانستان و دیپلماسی ضعیف دولت های گذشته کشورمان را می خورند، چراکه به واسطه آن آب به روی هامون بسته شده و رهاورد آن برای مردم سال ها خشکسالی و جولان ریزگردهاست.


 
در حالی شاهد این ماجرا هستیم که در سال ۱۳۵۱، درست زمان حکومت پهلوی دوم، قراردادی با عنوان حق آبه هیرمند میان ایران و افغانستان به امضا رسید و به واسطه آن مقرر شد بیش از ۸۰ درصد آب این رودخانه به طرف افغانستانی واگذار و سالانه تنها حدود ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب از آن کشور وارد منطقه سیستان شود.


 
قراردادی مهم که از اوایل دهه ۷۰ به فراموشی سپرده شد و هامون خشک را به ارمغان گذاشت، خشکسالی که خود مشکلات بزرگتری از جمله بیکاری و مهاجرت را رقم زد و اما طی این سال ها با وجود این که بارها صدای مردم منطقه درآمد، اما گویا گوشی برای شنیدن دردهای ناشی از بی آبی و عزمی برای درمان آن وجود نداشت.
 

وعده های بی سرانجام دولت روحانی
مسئولان مربوطه در دولت روحانی نیز بارها و بارها قول پیگیری آن را دادند و از جلساتی سخن گفتند که نتیجه ای برای مردم به همراه نداشت، چراکه اگر این گونه بود شرایط مردم وخیم تر نمی شد و اکنون نفس های شان به دلیل جولان ریزگردهای ناشی از خشکسالی به شماره نمی افتاد.

 

دیپلماسی ضعیفی که نه تنها نتوانست حق آبه را احیا کند، بلکه به دلیل این انفعال، افغانستان تعداد زیادی نهر و رودخانه غیرمجاز از هیرمند منشعب و نسبت به احداث سد و بند اقدام کرد، اتفاق هایی که میزان سیلاب ورودی ناشی از بارش های سالیانه به سمت ایران را در گذر زمان به شدت کاهش داد و با افتتاح و آبگیری سد کمال خان آن را به طور کامل به روی هامون نشینان بست.

 

«کمال خان» بعد از «کجکی» بزرگ ترین سد بر روی هیرمند است که سال ۱۹۹۶ افغانستان به صورت رسمی اعلام کرد که دوباره شروع به ساخت آن می کند، سدی که فاز دوم آن در سال ۲۰۱۵ تکمیل شد و این کشور از سال ۲۰۱۷ اقدام به تکمیل فاز سه آن کرد و اواخر سال گذشته افتتاح و آبگیری اش آغاز شد، هدف اصلی این سد، کنترل سیل بود، اتفاقی که عواقب جبران ناپذیری را برای مردم مظلوم سیستان به همراه داشت.


 
هر سال از ابتدای فروردین ماه با گرمای هوا و آب شدن برف های ارتفاعات، مقداری سیلاب به سمت کشورمان روانه می شد و تحمل دردهای ناشی از خشکسالی را برای مردم سهل تر می کرد و حداقل دغدغه ای برای تامین آب شرب آن ها وجود نداشت، اما با شرایط جدید مشخص نیست وضعیت چگونه پیش برود.

تنش آبی یک میلیون ایرانی و چشم امید آن ها به دولت جدید
البته به گفته مسئولان امر تامین آب یک میلیون ایرانی که در ۹۵۱ شهر و روستای منطقه ساکن هستند به آب چاه نیمه ها که خود وابسته به هیرمند است، تامین می شود، با این شرایط، رقم خوردن شرایط بحرانی در سیستان و زاهدان که آب شرب مورد نیاز مردم از این طریق تامین می شود، دور از انتظار نیست، مگر این که دولت جدید در این راستا اقدامی عاجل صورت دهد و مرهمی بر زخم های کهنه مردمان این منطقه شود که چشم امیدشان به عزم و اراده آن هاست.

 

اما این روزها برخی رسانه ها در فضای مجازی از جاری شدن آب در رودخانه هلمند خبر می دهند، طبق گفته آن ها این آب با حجم مناسب جاری شده و به سمت سیستان در حرکت است، با توجه به این مهم با مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت و گویی انجام شد.

حجم خالی چاه نیمه ها و دغدغه تامین آب شرب

محمد دلمرادی، مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره گفت: با توجه به حجم خالی چاه نیمه ها هر میزان آب وارد شود باید به چاه نیمه ها هدایت کنیم. چراکه آب شرب مردم برای ما خیلی مهم و حیاتی است، هرچند آبی نیست و برآوردها هم نشان می دهد نخواهد آمد.

 

وی ادامه داد: در فضای مجازی مباحثی مطرح و کلیپ هایی در حال انتشار است که اگر آبی وارد شود به طور قطع قابل توجه نخواهد بود، البته مسیر باز است و به همکاران سیستان نیز اعلام شده است که هر میزان آب وارد شد به چاه نیمه ها هدایت کنند.

 

این مقام مسئول با بیان این که مشکلی برای هدایت آب از نظر لایروبی نداریم، اظهار کرد: لایروبی هایی که صورت می گیرد برای کنترل سیلاب و هدایت آب است و مشکلی از این بابت در منطقه وجود ندارد.

 

وی اذعان کرد: هر چند با توجه به احداث بند کمال خان دیگر سیلابی نخواهیم داشت، اما با این وجود نگران لایروبی نیز نیستیم، هر جایی که لازم بوده اقدام های مورد نیازرانجام شده و مشکلی وجود ندارد.

 

دلمرادی گفت: تمام هم و غم ما این است که آب شرب مردم را بتوانیم ذخیره داشته باشیم، بنابراین اگر آبی وارد شود باید به چاه نیمه ها هدایت و آب شرب مردم تامین کنیم.

 

انتهای پیام/

 

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد