خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11106
۱۴۰۰/۰۵/۳۰ - ۱۳:۴۴
کارشناس فرهنگی امور دینی و مذهبی اهل سنت:

چراغ ۷ هزار مسجد اهل سنت به برکت انقلاب در سیستان وبلوچستان روشن است/ مساجد، شاه کلید حل مشکلات مردم

چراغ ۷ هزار مسجد اهل سنت به برکت انقلاب در سیستان وبلوچستان روشن است/ مساجد، شاه کلید حل مشکلات مردم
مولوی عبدالغنی دهانی با بیان اینکه هفت هزار مسجد اهل سنت در سیستان وبلوچستان وجود دارد، گفت: تکثر مساجد، حوزه های علمیه و مدارس دینی همه نشان از آزادی دینی در جمهوری اسلامی ایران دارد، به طوری که هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای اهل سنت در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش اس.بی پرس، مساجد مهمترین پایگاه سیاسی، فرهنگی، اعتقادی و دینی در نهضت عاشورایی حضرت امام خمینی (ره) و سنگر اجتماعات عظیم رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس بوده و امروز نیز سنگری بزرگ برای حل مشکلات فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و پایگاهی عظیم برای مقابله با ترفندها و توطئه های شوم دشمنان و ایادی استکبار به شمار می روند.

 

 نخستین‌بار پیامبر اسلام(ص) با عنوان پیمان اخوت بین مسلمانان مهاجر و انصار از فضای مسجد برای ایجاد همدلی و وحدت میان امت اسلامی بهره برد، بر همین اساس مساجد در هر محلی نخستین مکان برای برپایی نشست‌های مختلف مذهبی و فرهنگی به شمار می رود.

 

21 آگوست ۱۹۶۹میلادی اما نقطه تاریکی در تاریخ جهان اسلام است چرا که در این روز مسجد الاقصی توسط صهیونیست ها به آتش کشیده شده و پس از این حادثه بود که از این روز به عنوان «روز جهانی مسجد» یاد و با این عنوان نیز نامگذاری شده است.

 

اهل سنت به برکت انقلاب اسلامی هیچ محدودیتی در اجرای احکام دینی ندارند

مولوی عبدالغنی دهانی، کارشناس فرهنگی امور دینی و مذهبی اهل سنت در نهاد رهبری سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی آمار مساجد و حوزه های علمیه اهل سنت محدود و مردم از رشد دینی برخوردار نبودهو علاقه‌ای هم به آن نداشتند اما بعد از پیروزی انقلاب با اسلام و احکام اسلامی آشنا شده و علاقه مندی به دین و احکام به وفور در جامعه دیده شد.

 

وی با بیان اینکه رشد و تکثر مساجد و نمازهای جمعه همه نشان از افزایش رشد دینی و فرهنگی مردم پس از پیروزی انقلاب اسلامی است، افزود: در سیستان و بلوچستان نزدیک به ۴۰۰ مسجد جامع و امام جمعه با حکم رسمی وجود دارد و نماز جمعه در تمامی این نقاط برگزار می‌شود.

 

این مقام مسئول اذعان کرد: قریب به هفت هزار مسجد اهل سنت در استان وجود دارد که نشان می‌دهد رشد دینی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفته است.

 

وی با بیان اینکه تکثر مساجد و حضور پرشور در نمازهای جمعه و اعیاد به برکت انقلاب اسلامی شکل گرفت، گفت: در ابتدای انقلاب یا قبل آن شاید دو حوزه های علمیه در کل استان وجود داشت و طلاب علاقمند به مسائل دینی به کشورهای همجوار پاکستان، افغانستان، هندوستان یا کشورهای عربی می رفتند چرا که دروس مقدماتی در استان تدریس می‌شد ولی اکنون پس از پیروزی انقلاب اسلامی مدارس دینی خواهر و برادر به ویژه خواهران افزایش یافته به طوری که قریب به ۱۵۰ مدرسه دینیِ رسمی در سیستان وبلوچستان ویژه برادران اهل سنت فعال است.

 

کارشناس فرهنگی امور دینی و مذهبی اهل سنت در نهاد رهبری استان ادامه داد: هم اکنون در هر شهر و روستا حوزه و مکتب خانه خواهران یا مدرسه دینی وجود دارد، و حدود ۱۴ هزار روحانی در استان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی از سوی مراکز خدمات حوزه های علمیه هستند که اینها نشان از آزادی دینی در جمهوری اسلامی ایران دارد و هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای ما در این زمینه وجود ندارد.

 

دهانی اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مساجد جایگاه اصلی خود را پیدا کردند و همانگونه که در دوران هشت سال دفاع مقدس کانون ها و مرکز ثقل و وحدت مردم و رزمندگان برای دفاع از میهن بودند اکنون نیز سنگری برای حل مشکلات در تمامی زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی هستند.

 

انتهای پیام/

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد