خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11144
۱۴۰۰/۰۶/۰۲ - ۱۸:۰۵
پژوهشگر میراث فرهنگی:

سیستانی‌ها اولین خونخواهان امام حسین (ع) بودند/سیستان و بلوچستان؛ پدر فرهنگ ایران زمین

سیستانی‌ها اولین خونخواهان امام حسین (ع) بودند/سیستان و بلوچستان؛ پدر فرهنگ ایران زمین
محمدعلی ابراهیمی گفت: سیستان­ و بلوچستان پهناورترین استان کشور، پدر فرهنگ ایران زمین لقب گرفته است، سیستانی ها هیچگاه سب مولا علی (ع) را نگفتند و به خونخواهی امام حسین (ع) علیه حکومت ظلم برای نخستین بار در تاریخ شورش کردند و اولین خونخواهان امام شهیدشان نام گرفتند.

 به گزارش اس.بی پرس، محمدعلی ابراهیمی، پژوهشگر میراث فرهنگی و کارشناس مردم شناسی بیان کرد: سیستان­ و بلوچستان پهناورترین استان کشور، پدر فرهنگ ایران زمین لقب گرفته است که در حوزه­های مختلف از جمله در زمینه دین و آیین­های دینی و توریسم مذهبی جایگاه ویژه­ای دارد.


وی ادامه داد: بررسی­ های باستان شناسان در شهر جهانی سوخته سیستان و اسپیدژ بلوچستان نشان می دهد ساکنان این دیار همواره پایبند به نوعی اعتقاد به زندگی پس از مرگ بوده­ا­ند و دین­مداری در آن سبقه ­ای طولانی دارد.

 

پژوهشگر میراث فرهنگی تصریح کرد: از مباحث مرتبط با موضوع، دارالولایه بودن سیستان است که در متون تاریخی از جمله تاریخ سیستان آمده، سیستانیان همواره به همان آیین بودند که حضرت ابراهیم و آدم (ع) بود و برای شکر خدا نماز می­خواندند.

 

ابراهیمی عنوان کرد: آن ها با ورود لشکر اسلام وقتی حقانیت دین مبین اسلام را دریافتند اسلام را پذیرفتند و پس از آن نیز پیرو راستین ائمه بودند، هیچگاه سب مولا علی (ع) را نگفتند و به خونخواهی امام حسین (ع) علیه حکومت ظلم برای نخستین بار در تاریخ شورش کردند و اولین خونخواهان امام شهیدشان نام گرفتند.

 

وی ادامه داد: مدت­ها بعد نیز یعقوب لیث صفاری اولین حکومت رسمی علیه خلفای جور را تشکیل داد و مساجد و حوزه ­های علمیه متعددی را در منطقه دایر کرد که بقایای آن در شهر زرنج و زاهدان کهنه، خود مصداقی بارز از دینمداری مردمان این دیارو به شمار می آید.

 

کارشناس مردم شناسی اظهار کرد: ترجمه نخستین قرآن به گویش محلی، وجود مکاتب و حوزه­های علمیه بزرگی در مناطق مختلف سیستان همچنین در شهرهای مختلف بلوچستان که از دیرباز عالمان دین را پرورش داده­اند، برگزاری مراسم مذهبی از جمله عزاداری های محرم و تعزیه در مناسبت های دینی، سحرخوانی، چاوشی، رمضان خوانی و...... نشانه ای از اهمیت مذهب و اعتقاد به پیامبران و پیام آوران دینی و ائمه اطهار در سیستان ­و بلوچستان است.

 

ابراهیمی بیان کرد: از همین روی در گوشه گوشه این استان مکان های مقدسی تحت عنوان مسجد، زیارتگاه، بقعه و آرامگاه ایجاد شده که مورد زیارت خیل عظیم مشتاقان و علاقه مندان به آستان مطهر ائمه بوده است.

 

انتهای پیام/

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد