خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11164
۱۴۰۰/۰۶/۰۳ - ۱۵:۳۴
طوفان‌های موسمی همچنان می تازد؛

سواحل صخره‌ای مکران؛ طعمه امواج سهمگین مونسون/ ارتقای توان لجستیکی و امنیتی بندر چابهار با قدرت علمی ایران

سواحل صخره‌ای مکران؛ طعمه امواج سهمگین مونسون/ ارتقای توان لجستیکی و امنیتی بندر چابهار با قدرت علمی ایران
با توجه به این که سواحل صخره ای مکران تحت تاثیر امواج سهمگین مونسون قرار دارد، طبق وعده مسئولان امر تا آذر ماه امسال با بهره گیری از توان علمی نیروهای داخلی سطح عملیاتی و امنیت بندر چابهار افزایش می یابد.

 به گزارش اس.بی پرس، فصل، فصل مونسون است و از آنجایی که بخش عمده‌ای از سواحل دریای عمان صخره‌ای بوده، با توجه به فعالیت این پدیده و امواج سهمگین اش، برخورد آن با این سواحل و خالی شدن دیواره‌ها باعث شکستن و فرو افتادن قطعات بزرگی از این صخره‌ها می‌شود.

 

فرسایش و ریزش این صخره‌های سنگی در اثر برخورد امواج یکی از مخاطرات جدی برای تاسیسات و تجهیزات بندی و ساحلی ایجاد شده در سواحل مکران محسوب می شود، بخش هایی از نوار ساحلی بندر شهید بهشتی گرفتار این پدیده است.  

 

با توجه به سرمایه گذاری های صورت گرفته طی سال های اخیر در بندر چابهار، احداث پروژه ای با هدف ارتقای ایمنی تاسیسات و تجهیزات ایجاد شده و توان عملیاتی و لجستیکی این بندر ضرورتی انکار ناپذیر است.

 

ارتقای امنیت و سطح پدافند غیر عامل

به گفته عباس آذریپیکان، معاون فنی و مهندسی اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، طبق مطالعات بالادستی از جمله ICZM، نوار ساحلی جنوب بندر در معرض خطر فرسایش است که با توجه به این مهم عملیات احداث پروژه دیوار ساحلی جنوب شرقی بندر شهید بهشتی چابهار در این بندر استراتژیک آغاز شد.

 

وی معتقد است؛ اجرای این پروژه منجر به حفظ اراضی بندر چابهار می شود و با استحصال محدوده نوار ساحلی جنوب بندر و ایجاد پسکرانه مناسب و جذب سرمایه گذاران تاثیرات اقتصادی و اجتماعی قابل توجهی در منطقه به همراه خواهد داشت. تامین زیرساخت مناسب برای احداث خط ریل داخلی بندر از دیگر مزایای این طرح است.

 

آذرپیکان، سهولت دسترسی از دریا به نوار جنوبی بندر و ایجاد مسیر بازرسی در نوار ساحلی و ارتقای امنیت و سطح پدافند غیر عامل این بندر بزرگ اقیانوسی، توسعه شرقی – غربی، افزایش سرعت جابجایی کالا و کاهش ترافیک در غرب بندر را از مزایای این پروژه اعلام کرد.
 

بهره گیری از توان علمی و دانشگاهی کشور

بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز در این باره در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: پروژه دیوار حفاظت ساحلی بندر شهید بهشتی چابهار با بهره گیری از توان علمی و دانشگاهی کشور به صورت فیزیکی طراحی شده است.

 

وی ادامه داد: عملیات اجرایی این پروژه با اعتباری به میزان هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به طول ۲ هزار و ۲۰۰ متر از سال ۹۸ آغاز شد که پیش بینی می شود تا آذر ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.

 

این مقام مسئول اظهار کرد: در این پروژه بیش از ۱۵ هکتار اراضی از دریا استحصال و بیش از ۲۵ هکتار از اراضی که تحت پوشش جریان های دریایی بودند به چرخه عملیات بندری اضافه می شوند.

 

وی حفاظت از خوردگی اراضی، مستحدثات، تاسیسات و تجهیزات ساحلی در مقابله با جریان های دریایی، طوفان های حاره ای و امواج سهمگین فصل مونسون را از اهداف طراحی این دیوار اعلام کرد.

 

انتهای پیام/

 

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد