خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11198
۱۴۰۰/۰۶/۰۵ - ۱۰:۵۲

آخرین اخبار کرونا در ایران| منتظر رکوردهای تازه‌ دلتا باشیم/«تکمیل واکسیناسیون» راهکار مهار پیک‌های بعدی/ «لامبدا» پشت مرزهای ایران

آخرین اخبار کرونا در ایران| منتظر رکوردهای تازه‌ دلتا باشیم/«تکمیل واکسیناسیون» راهکار مهار پیک‌های بعدی/ «لامبدا» پشت مرزهای ایران
برای رسیدن به نتیجه مطلوب از واکسیناسیون در دوره‌های بلندمدت یا پیک‌های بعدی لازم است نتایج را بررسی کنیم که درباره ایران احتمال نتیجه واکسیناسیون در پیک ششم مشخص می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، ثبت رکوردهای جدید کرونایی در ماه پایانی تابستان 1400 و کاهش  توجه هموطنان به پروتکل‌های بهداشتی این نگرانی را میان کارشناسان بهداشت و درمان ایجاد کرده است که احتمالاً هفته دوم آخرین ماه تابستان 1400 باید منتظر رکوردهای تازه‌ای در دوره فعالیت ویروس جهش‌یافته دلتا باشیم.

 

این درحالی است که البته مشاهده و فعالیت ویروس «لامبدا» در 52 کشور جهان و قدرت تهاجمی و کشندگی بالای آن به نگرانی‌ها دامن زده است و کارشناسان بهداشت و درمان بر این باورند که طولانی شدن پیک پنجم و کمبودهای موجود در موارد مختلف می‌تواند زمستانی سخت را مقابل کادر درمان ایران قرار دهد و مشکلات را نسبت به گذشته دوچندان کند.

تکمیل فرآیند واکسیناسیون برای مهار پیک‌های بعدی

در همین زمینه کارشناسان با اشاره مجدد به اهمیت توجه به آمارهای دوره‌ای برای ارائه راهکارهای دقیق مدیریت بحران معتقدند با توجه به طولانی شدن موج‌های چهارم و پنجم احتمال آغاز موج‌ ششم دور از انتظار نیست و نکته اصلی اینجاست که تکمیل فرآیند واکسیناسیون یعنی انجام هر دو دوز تزریق می‌تواند در مدیریت موج‌های آینده اثرگذاری داشته باشد.

 

به‌گفته این گروه براساس پروتکل‌های بهداشتی اگرچه افرادی که حتی یک دوز واکسن نیز دریافت کرده‌اند تا حدودی مقابل بیماری ایمنی دارند و احتمال ابتلا به نوع سخت بیماری و فوت آنها درصدی کاهش خواهد داشت اما برای رسیدن به نتیجه اصلی حداقل از 70 درصد جامعه باید روند کامل واکسیناسیون را انجام داده باشند که بتوانیم به مدیریت بحران امیدوار باشیم.

 

این کارشناسان تأکید دارند البته با توجه به فاصله زمانی ایجاد ایمنی حداکثری در بدن دریافت‌کننده واکسن بعد از حداقل 14 روز نتیجه انجام واکسیناسیون قطعاً کوتاه‌مدت نیست و برای رسیدن به نتیجه مطلوب از واکسیناسیون در دوره‌های بلندمدت یا پیک‌های بعدی لازم است نتایج را بررسی کنیم که درباره ایران احتمال نتیجه واکسیناسیون در پیک ششم خواهد شد.

 

این درحالی است که مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت درباره آمار دقیق واکسیناسیون انجام‌شده به‌تفکیک برند مورد استفاده روز گذشته گفت: بر اساس آخرین آمار مجموعاً 17 میلیون و 772 هزار و 252 نفر دوز اول واکسن کرونا و هفت میلیون و 150 هزار و 303 نفر دوز دوم واکسن را نیز دریافت کرده‌اند که با احتساب این تعداد مجموع دوزهای واکسن تزریق شده در کشور به شمار 24 میلیون و 922 هزار و 555 مورد رسید.

 

استان سیستان و بلوچستان/  416 بیمار حاد تنفسی و 173 بیمار جدید کرونایی راهی بیمارستان‌ها شدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان ادامه داد: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می‌شود ضروریست شهروندان‌ تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

 

وی گفت: تمامی موارد مثبت کرونا در سیستان و بلوچستان از نوع جهش یافته انگلیسی و دلتا است.

 

هاشمی از وضع فوق بحرانی کرونا در سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: پایین‌ترین میزان رعایت پروتکل‌ها در سطح کشور مربوط به سیستان و بلوچستان است.

 

وی بیان کرد:‌ کمبودی در داروهای ضد ویروس و تجهیزات مورد نیاز بیماران کرونایی در استان وجود ندارد.

 

استان کرمان/ 286 بیمار جدید کرونایی راهی بیمارستان‌ها شدند

 تابستان به آخرین ماه خود رسیده و روزهای سیاه کرونایی در کرمان همچنان ادامه دارد به طوری مجموع بستری‌های کرونا در بزرگترین استان کشور از مرز 35 هزار نفر گذشته و مجموع فوتی‌های کرونا در کرمان به چهار هزار و 172 نفر رسیده است.

 

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان هزار و 161 مورد است.

 

وی با بیان اینکه از این تعداد 666 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 44 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 224 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 75 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 152 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 286 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 35 هزار و 89 مورد رسیده است.

 

وی به فوت 22 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 172 نفر رسیده است.

 

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 662 هزار و 815 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 267 هزار و 143 مورد است.

 

اصغر مکارم رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز با بیان اینکه به دلیل کمبود واکسن در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان، آمار واکسیناسیون روزانه در این شهرستان‌ها کاهش یافته است اظهار داشت: آمار شیوع کرونا در جنوب استان همچنان بالاست اما از هفته گذشته یک شیب ملایم نزولی در موارد بستری و سرپایی را شاهد هستیم.

 

وی با اشاره به اینکه یک پیک بسیار سنگین را در جنوب کرمان تجربه کردیم و با افزودن 200 تخت توانستیم این پیک را مدیریت کنیم اظهار داشت: در حال حاضر در درمان بیماران و تجهیزاتی درمانی در جنوب استان مشکلی نداریم.

 

استان ایلام / ثبت 295 ابتلای دیگر در شبانه روز گذشته

محمد کریمیان با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 52 هزار و 713 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده اند.

 

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 295 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 418 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 102 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 49 هزار و 821 نفر بوده است.

 

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته چهار فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان یک مورد در شهرستان ایلام، یک مورد شهرستان دهلران و دو مورد مربوط به شهرستان ایوان گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون 934 نفر بوده است. ‌

 

استان سمنان/ 44 بیمار جدید بستری شد

نوید دانائی اظهار داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تا کنون 37 هزار و 591 بیمار مبتلا به کرونا در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده است.

 

وی با اشاره به تعداد افراد بستری شده با تشخیص قطعی بیماری کرونا گفت: از سوم تا چهارم شهریور ماه تعداد 44 بیمار جدید مبتلا به کرونا در سمنان بستری شد.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اضافه کرد: در مجموع از ابتدای شیوع کرونا تا کنون تعداد هشت هزار و 677 در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند.

 

دانائی به آمار افراد بهبود یافته از بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اشاره کرد و گفت: از ابتدای بروز بیماری کرونا تعداد هفت هزار و 357 نفر بهبود یافتند.

 

واکسیناسیون یکی از راه‌های مقابله با بیماری کرونا است و این روند در استان سمنان مانند سراسر کشور  در حال انجام است. بر این اساس در استان سمنان همچنین واکسیناسیون مادران باردار نیز آغاز شده است.

 

واکسیناسیون کرونا برای بانوان باردار و زایمان کرده واجد شرایط شهری و روستایی، از ابتدای شهریور ماه آغاز شده است و بانوان باردار در محلی امن و با جداسازی ورود و خروج از سایر گروه‌های هدف در مرکز تجمعی، با حضور ماما و پس از بررسی فرم معرفی‌نامه، واکسن خود را دریافت می‌کنند.

 

انتهای پیام/

 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha