خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11220
۱۴۰۰/۰۶/۰۶ - ۱۲:۰۶
مدیر شبکه بهداشت ودرمان چابهار:

قارچ سیاه بیماری جدیدی نیست و ارتباطی با سویه دلتا ندارد

قارچ سیاه بیماری جدیدی نیست و ارتباطی با سویه دلتا ندارد
مدیر شبکه بهداشت ودرمان چابهار گفت: قارچ سیاه توسط کپک موکور ایجادمی شود و در حالت طبیعی سیستم ایمنی بدن افراد توانایی مقابله با آن را دارد.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر مهدی میرادی مدیر شبکه بهداشت ودرمان چابهار گفت: قارچ سیاه توسط کپک موکور ایجادو معمولاً در خاک، گیاهان، کود حیوانی ومیوه‌ها و سبزیجات فاسد زندگی می کند و در حالت طبیعی سیستم ایمنی بدن افراد توانایی مقابله با آن را دارد.

 

وی گفت: ضعف شدید سیستم ایمنی و دیابت حاد ۲ عامل بروز قارچ سیاه در بیماران مبتلا به کرونا است.

 

متخصص بیماری‌های عفونی افزود: قارچ سیاه جزو عوارض بسیار نادر کرونا است که اغلب در افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی شدید و یا دیابت حاد هستند و به کرونا مبتلا شده اند احتمال بروز دارد.

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار تصریح کرد: قارچ سیاه بیماری واگیرداری نیست، اما بعلت آنکه کرونا سیستم ایمنی بدن را دچار اختلال می‌کند و در مرحله حاد بیماری دارو‌های ضد التهاب به بیماران داده می‌شود، سیستم ایمنی فرد ضعیف و محیط مناسبی برای رشد قارچ‌ها می‌شود.

 

میرادی در خصوص راهکار‌های پیشگیری از ابتلا به قارچ سیاه در بیماران مبتلا به کرونا گفت: این بیماری در نتیجه ضعف شدید سیستم ایمنی بدن بروز می‌کند، لذا افرادی که به کرونا مبتلا شده اند از مصرف سرخود و بدون تجویز پزشک انواع دارو‌های کورتون دار و ضد التهاب خودداری و تمامی مراحل درمان را با مشورت پزشک طی کنند.

 

به گزارش اس.بی پرس، از علائم بیماری قارچ سیاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:سرفه، تب، سردرد، درد سینه، تنگی نفس، تورم در یک طرف صورت، گرفتگی سینوس، ضایعات سیاه رنگ روی پل بینی یا درون دهان، درد شکم، تهوع و استفراغ، خونریزی گوارشی، وجود خون در مدفوع، اسهال و اگر پوست آلوده شده باشد، بخشی که تحت تاثیر قرار گرفته تاول زده، قرمز، یا متورم دیده می شود.

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha