خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11220
۱۴۰۰/۰۶/۰۶ - ۱۲:۰۶
مدیر شبکه بهداشت ودرمان چابهار:

قارچ سیاه بیماری جدیدی نیست و ارتباطی با سویه دلتا ندارد

قارچ سیاه بیماری جدیدی نیست و ارتباطی با سویه دلتا ندارد
مدیر شبکه بهداشت ودرمان چابهار گفت: قارچ سیاه توسط کپک موکور ایجادمی شود و در حالت طبیعی سیستم ایمنی بدن افراد توانایی مقابله با آن را دارد.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر مهدی میرادی مدیر شبکه بهداشت ودرمان چابهار گفت: قارچ سیاه توسط کپک موکور ایجادو معمولاً در خاک، گیاهان، کود حیوانی ومیوه‌ها و سبزیجات فاسد زندگی می کند و در حالت طبیعی سیستم ایمنی بدن افراد توانایی مقابله با آن را دارد.

 

وی گفت: ضعف شدید سیستم ایمنی و دیابت حاد ۲ عامل بروز قارچ سیاه در بیماران مبتلا به کرونا است.

 

متخصص بیماری‌های عفونی افزود: قارچ سیاه جزو عوارض بسیار نادر کرونا است که اغلب در افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی شدید و یا دیابت حاد هستند و به کرونا مبتلا شده اند احتمال بروز دارد.

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار تصریح کرد: قارچ سیاه بیماری واگیرداری نیست، اما بعلت آنکه کرونا سیستم ایمنی بدن را دچار اختلال می‌کند و در مرحله حاد بیماری دارو‌های ضد التهاب به بیماران داده می‌شود، سیستم ایمنی فرد ضعیف و محیط مناسبی برای رشد قارچ‌ها می‌شود.

 

میرادی در خصوص راهکار‌های پیشگیری از ابتلا به قارچ سیاه در بیماران مبتلا به کرونا گفت: این بیماری در نتیجه ضعف شدید سیستم ایمنی بدن بروز می‌کند، لذا افرادی که به کرونا مبتلا شده اند از مصرف سرخود و بدون تجویز پزشک انواع دارو‌های کورتون دار و ضد التهاب خودداری و تمامی مراحل درمان را با مشورت پزشک طی کنند.

 

به گزارش اس.بی پرس، از علائم بیماری قارچ سیاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:سرفه، تب، سردرد، درد سینه، تنگی نفس، تورم در یک طرف صورت، گرفتگی سینوس، ضایعات سیاه رنگ روی پل بینی یا درون دهان، درد شکم، تهوع و استفراغ، خونریزی گوارشی، وجود خون در مدفوع، اسهال و اگر پوست آلوده شده باشد، بخشی که تحت تاثیر قرار گرفته تاول زده، قرمز، یا متورم دیده می شود.

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد