خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11229
۱۴۰۰/۰۶/۰۶ - ۲۰:۳۷
رییس اداره دامپزشکی ایرانشهر:

مردم بیماری تب کریمه‌کنگو را جدی بگیرند

مردم بیماری تب کریمه‌کنگو را جدی بگیرند
رییس اداره دامپزشکی ایرانشهر درجنوب سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به افزایش دما و وجود کنه مردم از خرید گوشت از مراکز غیربهداشتی خودداری کرده و بیماری تب کریمه‌کنگو را جدی بگیرند.

به گزارش اس.بی پرس، سید محمدامین حسینی روز شنبه اظهار داشت: با توجه به فصل گرما و ازدیاد فعالیت کنه ها از شهروندان درخواست داریم تا این بیماری را جدی گرفته و از انجام اقدامات خطرآفرین مثل کشتار غیر مجاز ، تماس با خون و ترشحات دامی آلوده ، استفاده از گوشت گرم و تازه ای که دوره ی پیش سرد را نگذرانده، خودداری کنند.

 

وی با بیان اینکه بعضی از مراکز عرضه دام در ایرانشهر غیر بهداشتی است گفت: اگر شرایط بهداشتی برای ذبح دام رعایت نشود به طور مداوم امکان ابتلا و شیوع محدود وجود دارد بنابراین نیاز است مردم از ذبح دام در خانه و خارج از کشتارگاه ها به صورت جدی پرهیزکنند.

 

وی تصریح کرد: اصولاً این بیماری مشترک انسان و دام از طریق کنه‌ها و حیوانات اهلی به انسان منتقل می‌شود اما در حیوانات علائم مشهودی نشان نمی دهد. البته قدرت سرایت و واگیری بیماری بسیار بالاست و طغیان های ناگهانی در جامعه و همه گیری های ناگهانی در بیمارستان ها دارد.

 

رییس دامپزشکی ایرانشهر بیان کرد: چنانچه فردی با دام سر و کار دارد، هنگام کار از وسایل محافظت فردی از قبیل دستکش، ماسک، چکمه و لباس کار مناسب و عینک استفاده کند و بعد از انجام کار روزانه دست‌ها، وسایل و البسه کار را شستشو داده و ضدعفونی کند. همچنین دامداران نسبت به سمپاشی جایگاه‌های نگهداری دام و بدن دام‌ها اقدام کرده و به هیچ‌وجه کنه‌ها را با دست از روی بدن دام جدا و یا له نکنند.

 

حسینی گفت: خرید گوشت از قصابی های مجاز با مهر دامپزشکی، نگهداری گوشت تازه در یخچال به مدت حداقل ۲۴ ساعت قبل از تکه کردن آن، رعایت نکات بهداشتی در زمان تکه کردن گوشت و ذبح دام با نظر دامپزشک در کشتارگاه‌های مجاز و بهداشتی از جمله راههای پیشگیری از ابتلا شده به تب کریمه کنگو است.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد