خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11241
۱۴۰۰/۰۶/۰۷ - ۱۷:۳۴
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی تصریح کرد؛

عزم جدی بانک مرکزی برای فعال‌سازی کیف الکترونیک پول

 عزم جدی بانک مرکزی برای فعال‌سازی کیف الکترونیک پول
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی با توجه به تصویب مقررات مربوطه و آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم در خصوص کیف الکترونیک پول، عملیاتی سازی این خدمت مهم را در دستور کار دارد و از تمام ابزارهای خود برای تسریع در این امر استفاده خواهد کرد.

به گزارش اس.بی پرس، از روابط عمومی بانک مرکزی، مهران محرمیان، در دیدار با مدیران شرکت‌های راهبر درزمینهٔ کیف الکترونیک پول با اشاره به گذشت یک سال از تصویب مقررات کیف الکترونیک پول در شورای پول و اعتبار، گفت: تغییرات این حوزه در یک سال اخیر مطابق با سطح انتظارات بانک مرکزی نبوده است و امیدواریم که این هم‌اندیشی آغاز فصل جدیدی از تحولات در این خدمت باشد.

 

وی افزود: در این راستا، از هفته آینده برای شرکت‌هایی که open loop هستند سوییچ تعامل‌پذیری فعال می‌شود و شرکت‌های close loop نیز باید به‌تدریج وارد فرآیند شوند و بتوانند سایر خدمات را نیز به مشتریان ارائه دهند.

 

معاون فناوری‌های نوین این بانک با تأکید بر لزوم همکاری شرکت‌های psp  در پیشبرد فرآیند تعامل‌پذیری گفت: همکاری بانک‌ها و شرکت‌های راهبر در عملیاتی شدن این موضوع سازنده خواهد بود و اگر بانک‌ها همکاری لازم را در این مورد نداشته باشند بانک مرکزی ملزم به تغییر مقررات خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: در صورت عدم همکاری شرکت‌های psp، قطعاً بازیگران جدیدی وارد عرصه می‌شوند که کل بازار را از آن خود خواهند کرد.

 

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی نیز در ادامه این نشست با تأکید بر اینکه اکنون فرصت مناسبی برای کسانی است که می‌خواهند وارد این حوزه شوند، گفت: بانک مرکزی تاکنون در خصوص کارمزدهای مربوط به کیف الکترونیک پول ورود نکرده است و اختیار تعیین آن بر عهده راهبران قرار داده‌شده است که این امر منجر به رقابت بین راهبران می‌شود.

 

محمد بیگی در این خصوص گفت: بر اساس ماده ۲۰  بند ۴  قانون پولی و بانکی درصورتی‌که بانک مرکزی نسبت به تعیین کارمزد برای کیف الکترونیک پول اقدام کند، ملزم به تعیین هم‌زمان کف و سقف آن خواهد بود.

 

مدیر اداره نظام‌های پرداخت با تأکید بر اینکه سقف تراکنش‌های کیف الکترونیک پول از دیگر مشکلات مطرح‌شده توسط شرکت‌های psp  است، عنوان کرد: در حال حاضر سقف تراکنش‌ها ۵۰۰ هزار تومان است و هر شخص صرفاً در سه راهبر می‌تواند کیف پول الکترونیکی داشته باشد که در فازهای بعدی برای توسعه و افزایش آن باید تدابیری اندیشیده شود.

 

محمد بیگی در خصوص دوره تسویه در کیف پول‌های الکترونیکی و لزوم تسویه زیر ۷۲ ساعت، خاطرنشان کرد: سیکل تسویه در کیف پول‌ها با شاپرک متفاوت خواهد بود و امکان تسویه دو بار در روز برای آن‌ها تعبیه‌شده است.

 

در پایان این نشست نمایندگان راهبران نیز به بیان نظرات خود پرداختند و در خصوص بررسی آخرین اتفاقاتی که درزمینهٔ کیف الکترونیک پول در حال انجام است به هم‌اندیشی نشستند.

 

انتهای پیام/

 

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha