خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11248
۱۴۰۰/۰۶/۰۸ - ۱۰:۲۴

حذف سیستان و بلوچستان از پروژه‌های انتقال آب دریا/ مردمان بی‌آب‌ترین استان ایران تا کی کنار دریا حسرت بکشند؟(ویدئو)

حذف سیستان و بلوچستان از پروژه‌های انتقال آب دریا/ مردمان بی‌آب‌ترین استان ایران تا کی کنار دریا حسرت بکشند؟(ویدئو)
سیستان و بلوچستان عملاً از پروژه‌های انتقال آب دریا خط‌خورده و صنایع خراسان قرار است آب موردنیازشان را از خلیج‌فارس تأمین کنند.

به گزارش اس.بی پرس، آذرماه 98 تفاهم‌نامه انتقال آب عمان به شرق شامل استان سیستان و بلوچستان، خرسان جنوبی و خراسان رضوی در چابهار امضا شد؛ سرمایه‌گذار عمده طرح معادن و صنایع معدنی خراسان رضوی و جنوبی به‌ویژه سنگ‌آهن خواف-سنگان بودند.

 

در اسفند 99 هم‌زمان با افتتاح فاز اول خط انتقال آب خلیج‌فارس به سیرجان و فلات مرکزی ایران، وزارت صنعت اعلام کرد: صنایع خرسان با خط انتقال دوم از خلیج‌فارس آب موردنیازشان را تأمین کنند؛ این یعنی عملاً سیستان و بلوچستان و عمان از طرح انتقال آب حذف شد.

 

همان اسفند 99 هم یک پروژه به‌زعم بسیاری نمایشی برای انتقال آب عمان به صنایع سیستان و بلوچستان کلنگ زنی شد؛ صنایعی که نه توان و نه پول اجرای چنین پروژه عظیمی رادارند چراکه سیستان  و بلوچستان اصلاً صنعت درست و درمانی ندارد.

 

سیستان و بلوچستان پایین‌ترین شاخص دسترسی به شبکه آب در میان 31 استان ایران را دارد و سال‌هاست از یک آبی فراگیر رنج می‌برد، شرکت آب و فاضلاب می‌گوید 250 هزار از مردمان منطقه بلوچستان این استان را سقایی آب‌رسانی می‌کند و آب زاهدان و سیستان با نیم میلیون نفر جمعیت وابسته به چاه نیمه‌های هیرمند است که تا دو سال آینده تمام می‌شود اگر حق آبه افغانستان نیاید.

 

انتهای پیام/


download

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha