خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11255
۱۴۰۰/۰۶/۰۹ - ۰۹:۳۵
نماینده مردم چابهار:

عمده فاقدین شناسنامه جنوب بلوچستان ایرانی‌الاصل هستند

عمده فاقدین شناسنامه جنوب بلوچستان ایرانی‌الاصل هستند
نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: عمده قریب به‌اتفاق فاقدین شناسنامه در جنوب بلوچستان و حوزه انتخابیه من، ایرانی‌الاصل هستند.

به گزارش اس.بی پرس، معین‌الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در برخی جا‌ها و منابع و مقامات عنوان و نقل‌قول می‌شود که فاقدین شناسنامه جنوب سیستان و بلوچستان ایرانی نیستند و خارجی‌اند؛ بنده با توجه به مشاهدات خودم از حوزه انتخابیه این موضوع را نادرست می‌دانم.


وی افزود: عمده قریب به‌اتفاق فاقدین شناسنامه جنوب بلوچستان ایرانی‌الاصل هستند و این نادرست است که ما صورت‌مسئله را پاک‌کنیم؛ زیبنده ما نیست که مردمانی در دشتیاری، چابهار، کنارک، قصر قند و نیک شهر شناسنامه نداشته باشند.


نماینده مردم جنوب بلوچستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم از فرط محرومیت و دوری به مراکز جمعیتی بی شناسنامه مانده‌اند؛ زمانی که به یک روستایی در روستای مرزی دشتیاری گفته می‌شود باید برای شناسنامه گرفتن آزمایش دی‌ان‌ای بدهی و به تهران بیایی، تهران رفتن این روستایی همانند رفتن به اروپا برای امثال ما‌ها سخت و نشدنی است.


سعیدی گفت: به‌تازگی اعلام‌شده آزمایش دی‌ان‌ای در زاهدان آمده است، اما بازهم رفتن روستاییان مرزی و محروم به مرکز استانی که حداقل ۶۰۰ کیلومتر تا چابهار فاصله دارد سخت است، این روستاییان به خود شهر چابهار با ۱۰۰ کیلومتر مسافت هم نمی‌توانند درست برای کار‌های خودشان بیایند.


نماینده مردم جنوب بلوچستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تقاضا می‌کنم از روش‌های جایگزینی به‌غیراز دی‌ان‌ای برای شناسنامه‌دار کردن استفاده شود، قبلاً ثبت‌احوال روش‌هایی مثل ده گردشی را برای تحقیق درباره فاقدین در دستور کار داشت که آن حذف‌شده است تقاضا داریم یا روش‌های جایگزین اعمال شود و یا تسهیلات رفتن برای آزمایش دی‌ان‌ای به فاقدین اعطا شود.


انتهای پیام/

 

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha