خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11259
۱۴۰۰/۰۶/۰۹ - ۱۲:۰۰
وقتی نابودی سلامت و معیشت، تاوان زندگی در جنوب شرق می شود؛

معاون دادستان کل کشور بحران ریزگردهای سیستان و عدم رهاسازی حق آبه را پیگیری می‌کند

معاون دادستان کل کشور بحران ریزگردهای سیستان و عدم رهاسازی حق آبه را پیگیری می‌کند
حقوق عامه مردم سیستان که به دلیل ریزگردها و عدم رهاسازی حق آبه دچار مشکلات معیشتی و سلامتی شده‌اند از طریق معاون دادستان کل کشور پیگیری و به وزارت امور خارجه نیز انعکاس داده می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، تازیانه‌های خشک‌سالی بیش از ۲۰ سال است که معیشت وزندگی مردم سیستان را هدف قرار داده و کشاورزی، دام‌پروری و صیادی آن‌ها را با چالش روبه‌رو کرده است.


در این سال‌ها هنگام وزش بادهای ۱۲۰ روزه و وقوع طوفان‌های شدید گردوغبار که در بسیاری از مواقع سبب مدفون شدن خانه‌ها و روستاها در میان تپه‌های ماسه‌ای می‌شد، اقدامات کوتاه‌مدت و اضطراری ازجمله توزیع ماسک، بطری‌های آب‌معدنی و گاهی بسته‌های معیشتی در میان مردم گرفتار در طوفان انجام شد.

 

اما این اقدامات کوتاه‌مدت نتوانست راهگشای مناسبی برای عبور از بحران ریزگردها در جنوب شرق کشور باشد، زیرا این بحران نیازمند عزم ملی برای احیای تالاب هامون و مشارکت جامعه بین‌المللی برای زنده کردن حق آبه هامون و هیرمند از سوی افغانستان بود، اقدامی که در تمام این سال‌ها نادیده گرفته شد.

 

به همین دلیل بسیاری از مردم سیستان حقوق اولیه خود را که شامل سلامتی و معیشت بود از دست دادند و روزگار شرایطی را ایجاد کرد که اغلب آن‌ها مهاجرت و زاغه‌نشینی در شهرهای دیگر را به ماندن در سرزمین آبا و اجدادی خود ترجیح دادند.

 

دستگاه‌ها و ارگان‌های زیادی در این سال‌ها باید اقداماتی را برای مقابله با ریزگردها در جنوب شرق کشور انجام دادند، برخی اقدامات انجام و برخی انجام‌نشده است و کاستی‌هایی هم ممکن است وجود داشته باشد که نیازمند اراده ملی برای پیگیری است، زیرا به‌طور مستقیم حقوق عامه مردم را نشانه گرفته است.

 

مردمی که سلامتی آن‌ها به دلیل ضعف در دیپلماسی از بین رفته و کشاورزی، دام‌پروری، صیادی و دیگر مشاغل هم تحت تأثیر کم‌آبی در معرض نابودی قرارگرفته، به‌طوری‌که ساکنان شمال سیستان و بلوچستان را روزبه‌روز فقیرتر کرده است.

 

پیگیری حقوق عامه مردم سیستان از طریق معاون دادستان کل کشور

مهدی شمس‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان در این زمینه بیان کرد: یکی از اهداف قوه قضاییه پیگیری حقوق عامه است، در دادستانی کل معاونتی به نام معاونت پیگیری حقوق عامه تشکیل‌شده که سال گذشته وارد سیستان و بلوچستان شدند و از شهرستان‌هایی نظیر زابل، چابهار بازدیدهایی داشتند.

 

وی ادامه داد: دغدغه آن‌ها پیگیری حقوق عامه در استان‌هایی است که به‌شدت نیازمند رسیدگی به این موضوع هستند و باید از سوی دادسرا پیگیری انجام شود.

 

این مقام قضایی ادامه داد: در جلسه معارفه رئیس قوه قضاییه، مقام معظم رهبری هم تأکید زیادی بر پیگیری حقوق عامه داشتند و در این رابطه ما هم یکی از دادیاران را مختص حقوق عامه در نظر گرفتیم و در همه زمینه‌هایی که به حقوق مردمی برمی‌گردد پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد.

 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در خصوص ریزگردها که به معیشت مردم سیستان و دیگر شهرهای استان مربوط می‌شود باید گفت؛ برخی از موضوعات ملی است و در حین اینکه ما ورود پیدا می‌کنیم به تهران هم انعکاس می‌دهیم.

 

شمس‌آبادی عنوان کرد: در تهران این موضوع از طریق معاون دادستان کل پیگیری می‌شود و امیدواریم با کمک همه مسئولان اقدامات لازم برای شاغل شدن جوانان منطقه انجام شود و به دلیل بیکاری ناشی از بحران ریزگردها پرونده‌های جرم و جنایت بیشتر نشود.

 

وی ادامه داد: در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هم دغدغه کاهش جرم و جنایت وجود دارد و این موضوعات در جلسات استانی پیگیری و به تهران هم انعکاس داده می‌شود که آن‌ها هم به وزارت امور خارجه منعکس می‌کنند و امیدواریم موضوعات مربوط به‌حق آبه که در وزارت امور خارجه پیگیری می‌شود به نتیجه برسد.

 

انتهای پیام/

 

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد